Київ

У ДОКС виступили проти демонтажу колишньої арки «Дружби народів»

583 0
Директорка ДОКС вважає рішення МКІП поспішним, а знесення об'єкта — небезпечним.

Директорка департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова виступила проти демонтажу колишньої Арки дружби народів у Києві. Про це вона розповіла у коментарі «Суспільному».

Соловйова нагадала, що у 2022 році Київська міська адміністрація змінила назву Арки дружби народів на Арку Свободи українського народу. Відтак, департамент підготував відповідну облікову документацію та передав її до Міністерства культури.

Але міністерство в односторонньому порядку вирішило зняти пам'яткоохоронний статус із пам'ятки — тепер відомство хоче, щоб КМДА проводила демонтаж.

Однак, за словами Марини Соловйової, КМДА і її департамент не погоджуються з таким рішенням.

«Знаєте, арка символізує толерантність українського народу. Взагалі український народ був дуже толерантним і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот. До мене в департамент приходили люди, які казали, що арка розташована поруч з Європейською площею, тому мають бути європейські цінності, саме толерантність», — додає вона.

Крім того, Соловйова сказала, що демонтаж арки може бути небезпечним, адже частини цієї пам'ятки утворюють підпірну стіну, щоб там не було зсуву. Тому демонтаж об'єкта — дуже важкий, дорогий і небезпечний.

Натомість посадовиця вважає, що потрібно провести публічні обговорення, оскільки переосмислення ідеї та долі памʼятки мають визначати кияни.

Нагадаємо, міністерство культури та інформаційної політики визнало колишню арку "Дружби народів" у Києві об'єктом, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Попри перейменування Київською міською радою в «Арку Свободи українського народу», монумент репрезентує виключно радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України. 

«У суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом, не випадково мешканці столиці називають його «ярмом». Позбавляючись монументального «ярма», ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу», — зазначив виконувач обовʼязків міністра культури Ростислав Карандєєв.

Окрім самої арки, частиною композиції був радянський монумент із двома “пролетарями” – українцем і росіянином, який демонтували у квітні 2022 року.

Нагадаємо, за висновком експертів УІНП, монумент символізує імперську політику Росії і підлягає демонтажу.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні новини Києва, підписуйтеся на наші Facebook та Telegram.

«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!