У Львові реставрують один з найстаріших храмів

1342 0
Цьогоріч розпочалися ремонтні роботи з реставрації однієї з найстаріших церков міста – церкви св. Миколая.

У храмі зроблять капітальний ремонт, покриють бляхою, а також зроблять дренаж на подвір’ї. Про це повідомляє прес-служба ЛМР.

«Оскільки у храмі давно не проводили жодних реставраційних робіт, його потрібно було докладно дослідити. Тому підхід до нього був особливий.

Цього року тут ми плануємо і вже почали першочергові роботи, які будуть запобігати руйнації храму. Територія, де розташований храм, знаходиться під Замком. Тому вся вода із Замку стікає під храм. Тут не було жодного відведення дощових вод, не було колекторів і вода текла під храм і підмивала фундамент. Тому була велика небезпека щодо конструкцій стін, бо вже почали з’являтися тріщини.

Щодо даху, то бляха давно поржавіла і прогнила, дахові конструкції теж прогнили. Один з хрестів ледь тримався. Потрібно було демонтувати усі три хрести. Зараз вони знаходяться на реставрації.

Читайте також: У Львові відреставрують найстаріший храм. Фото

Роботи триватимуть до кінця року, тобто до кінця реставраційного сезону. Маємо надію, що усі роботи закінчимо в теплу пору року», - розповіла Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища ЛМР.

За її словами, в церкві св. Миколая буде повна заміна даху, проведуть гідроізоляцію, повністю відновлять благоустрій території. Ззаду храму зроблять підпірну стінку, щоб закріпити схил.

Реставрацію демонтованих хрестів проводить Юрій Миколаїшин. За його словами, за місяць хрести будуть відреставровані до автентичного вигляду.

«На храмі маємо три хрести. Два хрести були демонтовані бляхарями під час ремонту даху. Один ми демонтували вчора. Хрести знаходяться в хорошому стані. За радянських часів вони, напевно, були помальовані бронзовою фарбою, під імітацію позолоти.

Перед нами стоїть завдання реставрувати хрести, відреставрувати позолоту декоративних елементів, відновленню яблук нижньої частини хреста. Так само кронштейни ми маємо законсервувати і відновити, бо при демонтажі останнього хреста було виявлено, що кронштейн був наполовину зігнилий. Його будемо повністю відновлювати», - розповів Юрій Миколаїшин, реставратор металу кузні «Оберіг».

На реставрацію храму з міського бюджету виділено 3,5 млн. грн.

У 2016-му році було виготовлено проектно-кошторисну документацію на реставрацію церкви. Вартість ПКД - 128,01 тис. грн.

Відповідно, цього року розпочали ремонтні роботи з реставрації храму. Роботи проводить підрядна організація КП «Центр Комплекс».

Довідка

Церква св. Миколая є однією з найдавніших церков міста. Точна дата будівництва храму невідома, однак, за деякими джерелами, у 1300 році храм уже був збудований.

Церква збудована у традиціях давньоукраїнської архітектури. Товсті стіни збудовані із блоків тесаного каменю. На жаль, на сьогодні верхні частини втрачені і не дають повної уяви про первісний вигляд храму. Церква ґрунтовно перебудовувалась у XVII – на поч. XIX ст., постраждала під час пожежі 1783 р. У 1924-1935 роках під час реставрації було розкрито первісну білокам’яну кладку нижньої частини стін.

Опублікувала Олеся Шеремета

 

 

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!