У МОЗ відповіли на найпоширеніші запитання про вакцинацію від кору

3236 0
Яка вакцина захищає від кору і наскільки вона безпечна, де і коли треба зробити щеплення, а також які є протипоказання.
Фото: dniprograd.org

Фото: dniprograd.org

Міністерство охорони здоров'я України підготувало відповіді на найпоширеніші запитання щодо вакцинації проти кору та опублікувало їх на своєму сайті.

Яка вакцина захищає від кору

Від кору захищає комплексна трикомпонентна вакцина КПК, що забезпечує імунітет одразу від трьох захворювань: кору, паротиту (свинки) та краснухи. За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, принаймні 95% населення мають бути щеплені двома дозами вакцини КПК для забезпечення надійного захисту від кору.

Яка вакцина наявна в Україні

Наразі в Україну для щеплень КПК постачають такі вакцини:

  • «Пріорикс»/Priorix (виробник GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Бельгія), прекваліфіковану ВООЗ, найавторитетнішою організацією світу в сфері охорони здоров’я.
  • «М-М-Р ІІ»/M-M-R II (виробник Merck & Co., Inc., США), схвалену державним Управлінням продовольства і медикаментів США (Food and Drug Administration (FDA), яка також є однією з найавторитетніших установ світу в цій сфері.


Вакцини гарантовані державою безоплатно в рамках національного календаря профілактичних щеплень. Станом на 7 лютого 2019 року в регіонах України наявні 1 067 014 доз вакцин проти кору, паротиту і краснухи. Цієї кількості достатньо для проведення щеплень.

Наскільки безпечна вакцина від кору

Вакцина КПК використовується вже понад 50 років, і понад 500 мільйонів доз вакцин з протикоровим компонентом ввели в більш ніж 100 країнах світу.

У МОЗ запевняють, що обидві вакцини, які постачають в Україну, безпечні та ефективні. Як і будь-які ліки, кажуть в міністерстві, вони можуть викликати реакції, але серйозні реакції на вакцину — вкрай рідкісні. Імовірність серйозної алергічної реакції на вакцину КПК становить одна реакція на мільйон щеплень. У той же час, із 1 000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення.

Як, де і ікому зробити щеплення від кору

Наразі вакцина КПК наявна в державних медичних закладах, а також може закуповуватися приватними клініками. Для дітей до 18 років та дорослих у групах ризику вакцинація від кору в Україні є безкоштовною. Зокрема йдеться про медиків, освітян, студентів, поліцію, військових, учасників Операції об’єднаних сил. Отримати щеплення також можуть дорослі, які контактували з хворим на кір.

Згідно з календарем щеплень, для захисту від кору потрібно ввести дві дози вакцини: в 1 і 6 років. Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, потрібно звернутися до лікаря і якнайшвидше надолужити пропущені щеплення. Якщо батьки не пам'ятають точно, чи робили їхній дитині щеплення за календарем, їм також варто звернутися до медичного закладу і зробити дитині щеплення. У МОЗ кажуть, що додаткове щеплення від кору не шкодить дитині, а навпаки — посилює захист.

Усім дорослим, які не були щеплені від кору або не перехворіли на кір, потрібно вакцинуватися, наголошують у міністерстві, перед цим проконсультувавшись зі своїм сімейним лікарем.

Чи можна вакцинуватися під час спалаху та після контакту з хворим на кір

У МОЗ запевняють, що під час спалаху особливо важливо захистити дитину від кору. Тому, якщо дитині виповнюється 12 місяців або 6 років, якщо дитина пропустила планове щеплення від кору раніше — вакцинуватися потрібно. Так само, якщо дорослий не має щеплення, його потрібно зробити.

Вакцинація тих, хто контактував з хворим, відбувається згідно з наказом МОЗ України №595 від 16 вересня 2011, що також відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я. Таким чином, кажуть у міністерстві, імунна система починає «бігти наввипередки» з вірусом, виробляючи антитіла. Що швидше зроблено вакцинацію, то вищою є імовірність уникнути хвороби чи принаймні полегшити її перебіг.

Якщо людина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію протягом перших 72 годин. Пізнішу вакцинацію також рекомендовано, проте її ефективність вже буде не такою високою. У деяких випадках також показане введення імуноглобуліну.

Чи можна вакцинуватися від кору в сезон грипу

Так. Якщо дитина або дорослий почуваються добре, немає жодних причин відкладати щеплення від кору через те, що в країні грип. За результатами наукових досліджень, вакцинація не послаблює і не перевантажує імунну систему. За світовими стандартами застуди з температурою до 38,0°С–38,5°С не є протипоказанням до вакцинації від кору. Вакцинуватися від кору та грипу можна в один день — у різні ділянки тіла.

Які є протипоказання до вакцинації від кору

Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції та імунна відповідь на введену вакцину не сформується, тобто:

  1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
  2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
  3. Захворювання і стани організму, коли після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, хіміотерапія в онкологічних хворих; вживання великих доз стероїдних гормонів; вживання ліків, що пригнічують імунітет; СНІД).
  4. Вагітність: вакцину КПК не вводять вагітним, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити. Більшість із протипоказань — лише тимчасові, запевняють у МОЗ. Після гострих захворювань щеплення можна робити відразу після одужання. Так само після операції: не потрібно чекати, наприклад, місяць — щеплення можна робити щойно дитина почувається добре після хірургічного втручання.

Також у міністерстві запевняють, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань не є протипоказанням до вакцинації. Такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

Чому серед захворілих на кір були повністю вакциновані

Імовірність захворіти після щеплення існує, адже жодна вакцина не може дати 100% захисту від захворювання. У 3–5% людей не формується імунітет після вакцинації. Окрім того, деякі відомості в довідках про щеплення можуть не відповідати дійсності. До того ж, захворіти можуть ті, кому ввели вакцину, яка зберігалася за неналежної температури і втратила свої властивості.

Проте навіть якщо щеплена людина захворіє, хвороба буде мати значно легший перебіг, без серйозних ускладнень. Ті ж, у кого організм не відповів на вакцину, повинні бути захищені колективним імунітетом, який можна досягнути високим рівнем охоплення щепленнями.

Що робити, якщо в медичному закладі немає вакцин

Якщо в кабінеті щеплень кажуть, що вакцини немає, зверніться до керівника медзакладу. Якщо він не може надати необхідну інформацію, зверніться до департаменту/управління охорони здоров’я у вашій області. За розподіл вакцин у межах області відповідає місцева влада. Перевірити кількість вакцин у вашій області можна у таблиці

Нагадаємо, на початку року в. о. міністерки охорони здоров'я Уляна Супрун анонсувала на Львівщині кампанію з довакцинації від кору дітей, котрі ще не мають щеплень, оскільки Львівська область лідирує по Україні за кількістю хворих на кір. Із 18 лютого до 10 березня у Львові довакциновують нещеплених дітей від кору за попередньої згоди батьків. Протягом лютого у Львівській області вакцинували від кору 19,6 тисяч дітей.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!