Як самому зробити писанки і крашанки напередодні Великодня

3614 0
Згідно з церковною традицією, фарбують яйця до Великодня у Чистий четвер.
фото: foodandmood.com.ua

фото: foodandmood.com.ua

Згідно з церковною традицією, фарбують яйця до Великодня у Чистий четвер. Є чотири основних види: крашанка, крапанка, дряпанка і писанка. Як швидко в домашніх умовах повторити один із видів, Tvoemisto.tv розповідає львівська художниця Оксана Войтків.

Крашанка або ще її називають галунка

Найпростіший спосіб розфарбувати яйця – опустити їх у настій (або відвар), що надасть їм відповідного кольору. Природні настої роблять з овочів або фруктів. Тут підійдуть цибулиння, чорниця, буряк, куркума, навіть виноград тощо. Наприклад, аби отримати рожевий колір крашанки, використовують буряк.

Його слід натерти і залити водою, можна додати також дві столові ложки оцту на 0,3 літра води. Уже через пів години в настій можна опускати зварені яйця. Орієнтовно за 10-15 хвилин вони набудуть ніжно рожевого відтінку.

Щоби крашанки були жовтими, користуються відваром з куркуми. Три столові ложки куркуми потрібно прокип'ятити 15 хвилин у літрі води. Далі – занурити у відвар щойно зварені яйця. Теж приблизно через 15 хвилин мають вийти жовті крашанки.

Відвар цибулиння надає яйцям різні відтінки червоного. Залежно від того, скільки часу готувати відвар. Відварювати рекомендують протягом години на малому вогні. Потрібно дві склянки цибулиння на дві літри води. Після цього слід процідити відвар (або можна і не викидати цибулиння) та варити там яйця.

Також можна отримати помаранчевий колір із куркуми, рожевий – з малини чи смородини, коричневий – із чаю, кави, а зелений – зі шпинату, петрушки.

Крапанка

Традиційна технологія виготовлення крапанки теж є простою.

Для виготовлення крапанки писачком закрапують лише місця, що повинні залишитися незафарбованими. Теж можна капати віск безпосередньо свічкою або використовувати підручні матеріали (канцелярську кнопку, булавку).

Потім яйце занурюють у найсвітлішу фарбу, знову капають віск. Таким чином роблять плямки від найсвітлішого до найтемнішого. Після всіх кольорів знімають віск, нагріваючи яйце над свічкою.

Дряпанка

Технологія виготовлення дряпанки не складна, але займає багато часу.

Цікава тим, що її можна зробити за відсутності писачка. Для її виготовлення яйце фарбують темним барвником. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкою чи цвяхом) продряпують намальований орнамент.

«Найскладніше в дряпанці – це дочекатись кінцевого результату, адже цей процес потрібно виконувати терпляче та не поспішаючи», – каже художниця.

Писанка

Такий вид великоднього яйця можна вважати найскладнішим, адже процес написання є довгим, вимагає терпіння та зосередженості.

Для того, щоб почати роботу, потрібно підготувати: яйце (рекомендовано біле), свічку, натуральний віск, писачок, оцет, барвники.

Спершу потрібно підготувати яйце – знежирити його за допомогою оцету. Потім нанести рисунок простим олівцем. За допомогою писачка та натурального воску покриваємо ті місця, які хочемо захистити від фарби. Поступово, від найсвітлішого до найтемнішого, промальовуємо всі елементи та фрагменти. Після того знімаємо віск, нагріваючи яйце над свічкою.

Ольга Коваль

Фото з джерел: Вікіпедія, Foodandmood


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!