Закон про нову систему вищої освіти ухвалено. Що зміниться для студентів

970 0
Студенти зможуть самостійно корегувати темп та тривалість навчання.
Умовне фото

Умовне фото

Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про розвиток індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення навчального процесу у вищій освіті. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у Телеграмі.

Законодавчу ініціативу №10177 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті» підтримали 306 народних депутатів.

Що зміниться для студентів

Метою законодавчої ініціативи є розширення можливостей здобувачів вищої освіти у формуванні індивідуальних освітніх траєкторій та автономії закладів вищої освіти в розробленні та реалізації освітніх програм.

Нормативно-правовий акт передбачає, що студенти самі формуватимуть освітню траєкторію, регулюватимуть темп і тривалість навчання, а також зможуть змінити спеціальність після року чи півтора навчання.

«Наприклад, студент ще не визначився з конкретною спеціальністю, тому вступає на міждисциплінарну програму «Соціальні науки». У її межах є кілька спеціальностей: соціологія, соціальна робота та політологія. Після року-півтора студент вирішує, що йому ближча політологія, вибирає цю спеціальність і продовжує цілеспрямовано її вивчати. Ті, хто від початку визначилися зі спеціальністю, зможуть надалі вступати одразу на неї», – пояснив Федоров.

Водночас, закон містить норму про те, що студенти контрактної форми навчання набудуть право на самостійне визначення тривалості навчання в університеті.

Бакалаврський освітній рівень (4 роки) студент може пройти за три роки або навпаки – поєднати навчання з роботою і завершити за шість-вісім років. Водночас термін навчання може бути скорочений не більше ніж на 25%.

Також запроваджується мінімальна кількість годин навчальних занять в одному кредиті ЄКТС (на бакалавраті мінімум 10 годин (з 30 годин на один кредит ЄКТС), на магістратурі – мінімум 8 годин. Зокрема, індивідуальний навчальний план може передбачати річне навчальне навантаження обсягом не менше 30 та не більше 80 кредитів ЄКТС.

Водночас відповідно до нового закону, заклади вищої освіти отримали розширення своєї автономії. Відтепер ЗВО зможуть самостійно визначати інструменти для досягнення компетентностей, встановлених навчальними програмами.

Окрім того, учасники академічної мобільності зможуть визнати результати навчання, здобуті у формальній, неформальній та інформальній освіті, процедура чого буде розроблена у окремих постановах. Варто підкреслити, що для деяких спеціальностей, як право, медицина чи правоохоронна діяльність, детально визначаються вимоги до компетентностей і результатів навчання. Для цих сфер передбачені державні кваліфікаційні іспити.

Парламентарка Ірина Геращенко повідомила, що депутати виключили контраверсійні норми про скасування заочної  та вечірньої форм навчання. Вона уточнила, що законопроєкт оновлює також дозволяє вишам самостійно розробляти освітні програми, враховуючи вимоги законодавства, та визнає результати неформальної та інформальної освіти. 

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!