Загроза забудови урочища «Горбачиха»: Прокуратура через суд вимагає надати заповідний статус 32 га на лівому березі Києва
Поки влада зволікає з правовим захистом унікального природного ландшафту, на території відбулись незаконні вирубки, а прилеглі землі готують до продажу під забудову.
Урочище Горбачиха. Фото: Офіс генпрокурора
Урочище Горбачиха. Фото: Офіс генпрокурора

23 квітня 2026, 12:07

Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генпрокурора подала позов проти Київської міської ради та КМДА через 30-річну бездіяльність у питанні заповідання урочища «Горбачиха». Про це повідомив Офіс генпрокурора.

Екологічна прокуратура звернулася до адміністративного суду з вимогою визнати протиправною багаторічну бездіяльність столичних органів влади. Урочище «Горбачиха» площею 32 га є однією з небагатьох ділянок Києва, де природа збережена майже в первісному стані. Попри те, що ще у 1994 році було визначено необхідність створення тут об'єкта природно-заповідного фонду, відповідний проєкт досі не розроблено, а рішення не ухвалено.

Незаконні вирубки та забудова прибережної зони

Відсутність заповідного статусу вже призвела до реальних втрат. У вересні 2025 року правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом незаконної вирубки дерев у прибережній зоні Русанівської протоки. Тоді спецтехніка вирівняла частину території піском, знищивши 14 дерев.

Активісти та місцеві мешканці стверджують, що техніка, яка засипала ділянку в заказнику «Горбачиха», прибула з майданчика житлового комплексу «Русанівська гавань» компанії «Ковальська».

Історія забудови цієї частини лівого берега супроводжується тривалими конфліктами:

Будівництво ЖК «Сонячна Рів’єра» розпочалося у 2011 році з порушенням Генплану та Водного кодексу. Роботи вели компанії «Терра Капітал» та «Укрбуд». Через активне зведення 31-поверхових почав руйнуватися розташований поруч Патріарший собор Воскресіння Христового. У 2020 році об'єкт добудував «Київміськбуд» за дорученням президента.

У 2021 році Київрада вирішила викупити 1,48 га на Микільсько-Слобідській для парку, а в лютому 2025 року було внесено пропозицію про передачу додаткової ділянки під облаштування рекреаційної зони вздовж берега.

Аукціон «Ощадбанку» та нові ризики

У лютому 2026 року, коли «Ощадбанк» оголосив про чергову спробу продати 6 гектарів землі між вулицею Микільсько-Слобідською та Броварським проспектом. Ця ділянка межує з Патріаршим собором та є частиною берегової лінії, що потребує захисту.

Стартова ціна лота на аукціоні в системі Prozorro.Продажі становить 323,4 млн грн. У банку називають цю землю «непрофільним активом», утримання якого негативно впливає на фінансові показники установи.

Прокуратура наголошує: якщо «Горбачиха» не отримає належного правового захисту найближчим часом, Київ ризикує назавжди втратити унікальний природний комплекс, який має наукову та рекреаційну цінність для всієї громади. Наразі територія фактично залишається вразливою до нових хвиль забудови, попри формальне включення до переліку зарезервованих для заповідання територій.

Підписуйтесь на наші соціальні мережі

Будьте в курсі останніх новин та ексклюзивного контенту. Слідкуйте за нами у соціальних мережах.

Читайте також

Культура
Проєктування Музею Революції Гідності: в 2027 році на Алеї Героїв Небесної Сотні впорядкують меморіальний простір
Нову конструкцію планується виконати з арт-бетону зі збереженням усіх портретів
Hero Image

10:37

Проєктування будівлі Національного музею Революції Гідності орієнтовно триватиме у 2026–2028 роках, а в травні 2027 року на Алеї Героїв Небесної Сотні планують відкрити меморіальну стелу з білого граніту. Про це повідомили у Національному меморіальному комплексі Героїв Небесної Сотні – Музеї Революції Гідності. У Музеї зазначили, що після публікації інформації про громадські слухання отримали чимало запитань від громадян, тому оприлюднили детальні роз’яснення щодо трьох взаємопов’язаних проєктів, які були представлені та підтримані учасниками обговорення...
Здоровʼя
Лише від 3 до 30 днів на рік: у Києві запускають унікальну послугу, на яку роками чекали тисячі батьків
Столична влада запроваджує новий сервіс, який дозволить родинам, що виховують дітей з інвалідністю, отримати тимчасовий перепочинок та передати малечу під нагляд фахівців.
Фото: КМДА

24 червня, 21:07

Із 1 липня у столиці запроваджують нову соціальну послугу – тимчасовий відпочинок для батьків, які здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю. Щоденне піклування про дитину, яка потребує постійної уваги та супроводу, часто не залишає дорослим часу на власне здоров’я, вирішення важливих життєвих питань чи навіть короткий відпочинок, тож цей сервіс покликаний знизити психологічне навантаження на родини. Про це повідомила заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда...

За підтримки:

Bosch Stiftung Logo

Розроблено:

Levprograming

За умови повного або часткового використання iнформацiї гіперпосилання на tvoemisto.tv є обов'язковим. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Думка редакцiї може не збiгатися з думкою авторiв.

© 2026 "Твоє місто"