Якою була вулиця, названа на честь провідника Листопадового чину у Львові

7523 0
Вулицю назвали на честь військового Дмитра Вітовського у 1991 році.
Фото:photo-lviv.in.ua

Фото:photo-lviv.in.ua

1 листопада українці відзначають річницю Листопадового чину, повстання українців-галичан, що привело до здобуття незалежності від імперії Габсбургів та утворення ЗУНР (Західноукраїнської Народної Республіки). Повстали галичани під проводом Дмитра Вітовського – він був сотником Легіону Січових Стрільців, одним з керівників Листопадового чину 1918 року, військовим і літератором. У 1991 році у Львові з’явилася вулиця, названа на його честь. Історик та екскурсовод Ілько Лемко розповів, якою вона була колись.

Читайте також: Сьогодні – 103-тя річниця Листопадового чину у Львові 

Раніше вул. Дмитра Вітовського була периферією. Активно забудовувати її почали в епоху конструктивізму – у 30-тих роках ХХ століття, раніше там були невеликі приватні будиночки. У будинку, що навпроти будівлі, де нині СБУ, раніше мешкали переважно працівники КДБ. Він, до речі, нічим не особливий – звичайна «хрущовка», навіть без покращеного планування.

Якщо перераховувати по номерах, то на цій вулиці за різних часів було кілька цікавих об’єктів. В будинку №1 за польських часів був магазин штучних квітів «Мотриша». У будинку №3 за часів СРСР працював продовольчий магазин.  У будинку №5а за часів Польщі була редакція «Газети Сполечної».

У будинку №9 за часів СРСР був розташований пункт охорони правопорядку. У будинку №9а у 50-х роках була майстерня з пошиття та ремонту одягу. У будинку №35 за польських часів був почесний консулят Австрії, а в часи СРСР там функціонував дитячий садок.

Читайте також: Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити

У будинку №65 за польських часів працював заклад електричного товариства – де сьогодні розташована будівля СБУ, а за радянських часів тут була будівля НКВД.

У будинку №24 колись працювала фабрика сіток, потім від 50-их років у тому будинку жив і творив скульптор Еммануїл Мисько.

Вулиця отримала назву на честь військового керівника Листопадового Чину Дмитра Вітовського у 1991 році, хоча з 1883 року вона називалась вулиця Пливальні, тобто басейну. Бо там був Пелчинський став, там збереглися навіть гравюри тих часів. На цьому ставі тренувалося австрійське військо.

До того, від 1864 року вона називалася дорога до Пелчинського ставу. А від 1871 року – Пелчинська. За часів німецької окупації – Гердштрассе, ну і за радянських часів вона називалася Дзержинського. Пелчинський став існував тут до кінця 30-х років.

Раніше там не було парку, а був цвинтар. Він простягався частково територією сучасного Парку культури, частково захоплював Стрийський парк. Парк культури з’явився у 50-х роках. Могили зі старого цвинтаря ніхто не переносив і не перепоховував.

«Ще на початку 19 століття уся околиця навколо Пелчинського ставу була дикою та романтичною пусткою, яку оточував вінок лисих поодиноких пагорбів. Всередині диміли багнисті випари. Старші львів’яни воліли краще не віддалятися від дороги, ніж ходити біля страшних урвищ. Навіть пастух, який пас кіз, боявся блукати в цих горах, що кишіли гадинами, осами та шершнями», – пише польський письменник Францішек Яворський як спогад про територію навколо Пелчинського ставу.

Близько 1820 року генерал австрійської кавалерії генерал Йоганн-Карл Фреснель-Куреля фон Геннеґіна звернув увагу на це місце і там зробили Пелчинський став.

Читайте також: Ескіз реконструкції вулиці Вітовського відправили на обговорення. Що пропонують

Нагадаємо, наступного року у Львові планують реконструювати вулицю Вітовського. У квітні цього року виконком затвердив ескізний проєкт реконструкції вулиці. У проєкті йдеться про реконструкцію вулиці Вітовського, а також одного із найскладніших перехресть у місті – Сахарова-Героїв Майдану-Коперника-Нечуя-Левицького. Ширина вулиці не змінюватиметься, утім дещо зміниться її трасування. За проєктом, вулиця проходитиме ближче до гори, на якій є Цитадель, а до парку приєднають додаткову територію. Там, де нині є фонтан, планують відновити Пелчинський став. 

Вулиця Вітовського на ділянці від вулиці Героїв Майдану до Палацу спорту «Динамо» буде мати три смуги руху. До перехрестя планують облаштувати дві смуги: одна для приватного, інша – для громадського. У районі проєктованого Пелчинського ставу буде чотири смуги (по одній для громадського транспорту), а після Болгарської, що перпендикулярна до вулиці Вітовського, – три смуги руху, одна з яких для громадського транспорту.

Реконструкція передбачає заміну дорожнього полотна, ремонт тротуарів, реконструкцію світлофорів. Рух по кожній із вулиць буде регульованим. Згідно з ескізним проєктом, у межах вулиці Вітовського та перехрестя буде 13 пішохідних переходів.

Також цього року у місті відбувались активні обговорення щодо ідеї відновити Пелчинський став на вулиці Вітовського. Головний архітектор Львова Антон Коломєйцев раніше розповідав Тvoemisto.tv, що став стане новою, водною рекреаційною зоною, якої бракує місту. Взимку став буде великою міською ковзанкою, а влітку, можливо, у ньому можна буде купатись.

У лютому 2021 року на засіданні виконавчого комітету презентували ескіз реконструкції вулиці Вітовського, але його відправили на обговорення.

Раніше головний архітектор Львова Антон Коломєйцев розповів Тvoemisto.tv, що є декілька причин, чому цей проєкт є важливим для міста. Детальніше про це можна прочитати за посиланням.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!