
Фото: Darya Tryfanava, Unsplash
Вижити в час карантину. Як допомагають бізнесу і наскільки це ефективно
Малий та середній бізнес чи не найбільше постраждав від запровадження карантину, зокрема йдеться про закриття закладів харчування чи розваг, непродовольчих магазинів, туристичних фірм тощо. Із послабленням карантинних обмежень, із 11 травня, деяким із них дозволять працювати, однак за певних умов. Tvoemisto.tv з'ясувало, що запропонували місцевому бізнесу у Львові, аби пережити карантин, та як хочуть іти йому назустріч в Кабміні.
Кроки місцевої влади
Оренда приміщень. Із початком карантину в Україні, зокрема з 17 березня, підприємців, які платили у Львові 1 грн за кв. м, звільнили від орендної плати за користування комунальними приміщеннями. Вони мають право не платити до завершення карантину. Однак через це бюджет міста недоотримає 12,5 млн грн.
Крім цього, підприємці не платитимуть за оренду окремих конструктивних елементів благоустрою, а рекламників звільнили від плати за тимчасове користування комунальними місцями під рекламу. Ці пільги принесуть втрати ще у 4,6 млн грн і 9,4 млн грн, відповідно.
Як повідомив у коментарі Tvoemisto.tv доктор економічних наук, професор Національного університету «Львівська політехніка» Ростислав Слав’юк, такі тимчасові кроки можуть дати як позитивний, так і негативний результат.
«Якщо говорити про орендну плату, то це – найбільш дієвий інструмент. Бізнес, який орендує площі і в час карантину не працює, будь-то ресторан, кафе тощо, то зрозуміло, що він не має з чого платити оренду. Добре, коли орендодавець – місцева влада, і звільняє від сплати. Однак негатив в тому, що від цього страждає міський бюджет, бо недоотримує кошти», – каже він.
Читайте також: Бізнес попереджає, що наслідки зупинки економіки можуть бути гірші за пандемію
Туристичний збір, податки та інші платежі. Також від сплати туристичного збору звільнили львівські готелі. Крім цього, місто звернулося до власників нерухомості, аби ті знизили ставки або звільнили від плати за оренду місцевих підприємців.
Державну податкову службу просили відтермінувати для бізнесу сплату податкових платежів на період карантину. Водночас управління транспорту ЛМР уже запропонувало низці підприємств укласти договори на спецперевезення їхніх працівників. А за зверненням забудовників місто тимчасово звільнятиме їх від сплати пайового внеску.
«Кроки місцевої влади щодо звільнення підприємців від податку, туристичного збору, інших платежів дещо неоднозначні. Звільнити, то звільнять, але від того кошти в бізнесу не з’являться. Тобто тут і міська влада не отримує в бюджет, і бізнес від цього грошей більше чи менше не матиме», – додає він.
Ресторанний бізнес та туроператори. Економіст пригадує, що станом на зараз є відома статистика закладів, які за період карантину були ліквідовані. Зокрема, із 30 тисяч ресторанів в Україні 12 уже не функціонують. Він каже, що ті, хто не впорався з проблемами під час карантину, то продадуть бізнес після або той зачахне.
Читайте також: Як працюватимуть кафе, перукарні і нотаріуси з послабленням карантину. Рекомендації МОЗ
«За моїми прогнозами, в закладів будуть з’являтися нові власники. До осені чи зими частина бізнесу продаватиметься, бо люди не готові до такого, частина – перепрофільовуватися. Хто був в тіні, мав тіньові обороти, – страждають найбільше. Йдеться, наприклад, про ресторан, який не обліковував частину коштів, про тих, хто не платив податків. Дії влади є на часі, вони дадуть якийсь результат, але так чим інакше, 30% бізнесу буде продаватися або закриватися», – розповідає економіст.
Окрім цього, на думку Слав'юка, половина туроператорів можуть закритися. Внутрішнього туризму навіть немає, зовнішній теж не функціонує наразі, тобто факт існування туристичних послуг дуже сумнівний. Агенції можуть почати тотально закриватися, а натомість з часом прийдуть нові.
Ставка за кредитми і Єдиний податок ФОПів. Одні з останніх рішень, які прийняла місцева влада, стосується підтримки бізнесу на час карантину. Зокрема, місто буде відшкодовувати відсоткову ставку за кредитами тим підприємствам, що перепрофілювали діяльність на час карантину. Для цього в міському бюджеті заклали 3 млн грн.
Також депутати погодили звільнення від сплати Єдиного податку ФОПів І та ІІ груп. Ідеться лише про тих підприємців, які не ведуть свою діяльність на час карантину. Пільги бізнес зможе отримати до 30 червня. Ще одним рішенням депутати затвердили програми підтримки бізнесу, серед яких звільнення від сплати туристичного збору. За словами керівниці економічного департаменту Ірини Кулинич, щоб скористатись пільгами, підприємцям необхідно звернутися до податкової.
Що пропонують в Кабміні?
ЄСВ, штрафи та пеня. Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №3220 про підтримку підприємців у період карантину через коронавірусну інфекцію Covid-19. Зокрема, із 1 березня всіх ФОПів і тих, хто займається незалежною профдіяльністю звільнили від сплати ЄСВ, скасували штрафи і пеню за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, несвоєчасне подання звітності із ЄСВ. Також скасували податки на комерційну нерухомість і землю.
Читайте також: Малий бізнес на межі виживання, давайте його підтримаємо!
До 31 травня бізнес звільнили від основних штрафів і пені за порушення податкового законодавства, за винятком порушень зі сплати ПДВ, акцизів і ренти. До 18 травня ввели мораторій на документальні та фактичні перевірки бізнесу, а до 1 липня продовжили термін подання річної декларації про майновий стан і доходи. На три місяці відклали обов'язкове введення РРО для всіх категорій «спрощенців».
За словами економіста та політолога Андрія Новака, антикризова програма в Україні є найслабшою з тих, які прийняли різні країни світу. Здебільшого, країни мають три напрямки підтримки національної економіки.
«По-перше, це зниження податкового навантаження на малий і середній, насамперед, бізнес і громадян. По-друге, більш доступний кредитний ресурс. По-третє, підтримка всіх громадян, незалежно від віку, виду діяльності, напрямку, місця проживання, пенсіонери. Як правило, ця соціальна підтримка проводиться через разову допомогу в межах двомісячної середньої зарплати в кожній країні. Якщо порівняти те, що прийняте в Україні, то ми маємо тимчасові пільги з несплати деяких податків, які стосуються переважно місцевих бюджетів. Тобто уряд обезкровлює місцеві бюджети, а ті і так несуть все навантаження у боротьбі з коронавірусом. Саме на місцях якраз і є опорні лікарні, швидкі тощо», – каже він.
Програма кредитів 5-7-9%. Кабінет міністрів України 15 квітня запровадив програму пільгового рефінансування кредитів малого та мікробізнесу. У її межах держава буде компенсовувати відсоткові ставки за банківськими кредитами цього бізнесу до березня 2021 року.
Також уряд розширив дію програми 5-7-9, дозволивши видавати кредити до 3 мільйонів гривень малому бізнесу, що постраждав від карантину, і переформатував програму пільгових кредитів під 5-7-9% річних.
Підприємці зможуть на час дії карантинних обмежень та три місяці після отримати пільгові кредити з відсотковою ставкою 5-7-9% для покриття витрат, що не залежать від обсягів виробництва. Ідеться про зарплати працівникам, оплату комунальних послуг, оренди, податків тощо. За такими кредитами діятиме відтермінування платежів терміном до 9 місяців, максимальна сума кредиту становитиме 3 млн грн.
Однак, як каже Андрій Новак, кредитний напрямок існує поки що лише на словах. «Голосно оприлюднили програму 5-7-9, а недавно прем’єр усно оголосив і програму нульових кредитів. Та дуже важко знайти підприємця, який отримав кредит за так званою програмою 5-7-9%, і ще важче знайти, який взяв кредит під нульову ставку на один рік, як це анонсували у в Кабміні. На словах ці програми нібито і є, але коли звертаєшся до банків, вони таких кредитів під такі ставки не надають», – додає він.
Читайте також: Як львівський бізнес допомагає боротись із коронавірусом
Програма пільгових кредитів. Уряд також планував переформатувати програму пільгових кредитів під 5-7-9% річних: раніше їх видавали тим, хто хотів відкрити власну справу. Наразі ж такі пільгові кредити надаватимуть підприємцям для рефінансування тих кредитів, які вони взяли до карантину.
Окрім цього, найближчим часом, як повідомляв у своєму відеозверненні президент України, Кабінет Міністрів і Національний банк мають представити програму кредитів малому бізнесу за низькою ставкою для виплати зарплат працівникам.
Щодо таких механізмів кредитування, за словами Ростислава Слав'юка, то кожен банк давно має свої програми.
«Такі заяви влади та президента – швидше декларативні, бо є банківська процедура, є процедура реструктуризації, і здебільшого банки лояльно ставляться до людей, не хочуть втрачати клієнтів, а також розуміють, що коли бізнес стоїть, то не можна вимагати від нього сплати по кредиту. Це не настільки залежить від влади, наскільки від ефективної роботи самих банків», – зазначає він.
Ольга Коваль
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради
- Що буде із двома найстарішими пологовими будинками Львова?
- «Тепер з 30 співають лише троє дітей. Раніше було навпаки». Інтерв'ю з хормейстеркою
- Як забудовують південну околицю Львова та що не так
- Московський патріархат – це питання національної безпеки, а не релігійної свободи
- Підробляють документи, перепливають річку. Інтерв'ю з прикордонником про ухилянтів
- Якою могла б бути наша кухня, якби не «совок». Інтерв'ю з дослідницею Маріанною Душар
- «Нам поможе святий Юрій». Як Львів позбувався російської церкви
- «Ми вже перемогли... ». Остання розмова з Євгеном Гулевичем
- Сир у багажнику, щоб прилаштувати на визрівання, – звичне явище
- Команда рівних. Яка роль медсестри з розширеними повноваженнями в сучасній медицині
- Кому належать готелі у центрі Львова і чи є серед них росіяни
- Операція «Релокація». Як урятувати економіку України
- «Я постійно думав: хто, як не ми». Останнє інтерв’ю Дмитра Пащука
- «Хороша освіта нам потрібна не менше, ніж армія»
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології