Фото: Уніан

Фото: Уніан

Очікування та реальність. Кого і що обиратимуть українці в неділю

2808 1
Напередодні виборів Tvoemisto.tv нагадує, які функції виконує глава держави, за що він відповідає та що може змінити в країні.  

Повноваження президента визначені в розділі V Конституції України, і майже половина тез виборчих програм кандидатів до них не належать. До такого висновку дійшли експерти Комітету виборців України після аналізу обіцянок кандидатів. Натомість ці обіцянки часто виходять за межі Конституції. У цілому у програмах кандидатів переважає економічна й соціальна тематика, що не є у повноваженнях президента.

Пенсії в євро та безкоштовний газ

У звіті КВУ зазначається, що понад третина тез виборчих програм кандидатів стосуються економіки – від інвестицій до пенсій. Так, 23 кандидати згадують у програмах про високі тарифи на компослуги, 33 – проблему низьких пенсій, 28 кандидатів пропонують підвищення заробітної плати.

Усе це, згідно з Конституцією України, не стосується повноважень президента – навіть опосередковано. Так, питаннями економіки та соціальної політики займається Кабмін, голову якого визначає парламентська коаліція. Потім прем’єр призначає міністрів економіки та соціальної політики.

Додамо, що президент може призупиняти дію постанов уряду та ветувати ухвалені парламентом закони. На практиці за останні кілька років в Україні не було такого, щоб президент ветував рішення Верховної Ради, адже вони працюють досить консолідовано.

Єдиний спосіб забезпечити «право на щоденний безоплатний хліб кожному громадянину України» (реальна теза одного з кандидатів) – це внести законотворчу ініціативу у парламент і переконати 226 депутатів підтримати її.

Читайте також: Україна почала жити в ХХІ столітті, коли переміг Майдан. Віталій Портников про наше майбутнє

Теоретично президент міг би впливати на курс гривні, про зміцнення якої у своїх програмах часто згадують кандидати. Адже глава держави виносить на розгляд парламенту кандидатуру голови Нацбанку та одноосібно призначає половину членів ради НБУ, що визначає грошову політику держави. Втім, другу частину ради НБУ призначає Верховна Рада.

Також президент після подання прем’єр-міністра призначає голів обласних та районних держадміністрацій. Ці чиновники, у свою чергу, відповідальні за втілення на місцях рішень Кабміну.

Отже, як не крути, але президент не може самотужки підвищити пенсії чи зробити газ безкоштовним, але, якщо матиме однодумців в парламенті та уряді, може впливати на зростання економіки України.

«Повноваження президента в основному сконцентровані в сфері безпеки. Він не має безпосереднього впливу на економічну політику уряду – лише опосередкований, і тільки тоді, коли у нього є парламентська більшість чи хоча б політична сила, що дозволяє проводити його стратегію через парламент», – зазначив у коментарі Tvoemisto.tv член експертної групи проекту «Свідомі вибори», керівник Вищої школи публічного лідерства НУ «Львівська політехніка» Олег Паска.

Щоб Меркель віталась, а Путін – ні

У звіті КВУ зазначається, що лише 18 кандидатів виступають за зближення України з НАТО. Решта не згадують ані про Альянс, ані про ЄС, ані про інші зовнішньополітичні орієнтири.

Але саме зовнішня політика – це одна з двох основних зон відповідальності президента, а курс на ЄС і НАТО закріплений в українській Конституції. Саме по тому, на які міжнародні події запрошуватимуть главу держави і хто з ним вітатиметься, можна буде зрозуміти, на підтримку яких країн Україна може розраховувати і де її місце на мапі світу. Скажи мені, хто твій друг, і стане ясно, звідки прийдуть інвестиції, кредити та програми міжнародної співпраці. Президент може одноосібно вести міжнародні переговори та підписувати договори з іноземними державами.

Окрім того, президент призначає міністра закордонних справ, а також визначає, хто і як представлятиме Україну за кордоном і який імідж їй створить: ідеться про голів дипломатичних місій.

Коли в країні війна

Президент – Верховний Головнокомандувач війська та голова Ради безпеки. Він вносить в парламент подання про мобілізацію, воєнний стан, оголошення війни, а також призначає міністра оборони, голову СБУ та інших ключових «силовиків».

Нещодавно глави УГКЦ та ПЦУ – Блаженніший Святослав та Блаженніший Епіфаній – закликали вірян голосувати чесно та усвідомлено, пам’ятаючи передусім про те, що в країні війна.

Читайте також: Не живіть так, наче політики вирішують усе

«Зрозумійте: обираючи президента, ви обираєте того, хто буде командувати військами і захищати нашу країну. Чи певний кандидат має для цього необхідні вміння, риси, досвід, чи ні? Так само президент є той, який відповідає за зовнішньополітичний курс України і повинен бути фігурою, що вміє об'єднати світове співтовариство для підтримки України. Чи кандидат, якого ви хочете обрати, добре виконає це завдання? Він буде надійним в очах світової громадськості?», – каже Блаженніший Святослав.

«Від нашого вибору залежить також наближення перемоги над агресором та досягнення не капітуляції перед ворогом, до якої, говорячи про мир, фактично закликає частина політиків, а справжнього справедливого миру», – говорить Блаженніший Епіфаній.

А Олег Паска наголошує, що президент – це людина, яка має в першу чергу пропонувати бачення розвитку країни і важливо, наскільки ця людина вміє стратегічно бачити курс розвитку держави в усіх аспектах.

Гарант Конституції

Головна робота президента – гарантувати виконання основного закону України. Він призначає третину складу Конституційного суду, решту призначають Верховна Рада і з’їзд суддів. Президент одноосібно призначає всіх інших суддів, але за поданням Вищої ради правосуддя.

Президент може вносити на розгляд парламенту пропозиції щодо зміни Конституції. Але для цього також потрібна підтримка Конституційного суду та 300 депутатів.

Глава держави може призначати загальнонаціональний референдум. Щоправда, закон про нього визнаний неконституційним і тому не діє. Тобто президентові у разі потреби скликати референдум доведеться домовитись з парламентом про ухвалення нового відповідного законопроекту.

Читайте також: Як проголосувати в лікарні або вдома. Інструкція

Зазначимо, президент може розпустити Верховну Раду. Але не лише тому, що йому так заманулось або так вимагає народ, а у випадках, прописаних у Конституції.

Насамкінець подаємо топ-10 дивних обіцянок від кандидатів, зібраних КВУ. Спробуйте проаналізувати, чи належать вони до повноважень президента.

  • Право на щоденний безоплатний хліб кожному громадянину України.
  • Ефективно боротись з дитячим алкоголізмом.
  • Забезпечити кожній українській дитині доступ у дошкільний заклад.
  • Будівництво протягом п’яти років у кожному обласному центрі по одному льодовому Палацу спорту.
  • Встановимо безкоштовний високошвидкісний інтернет по всій території України.
  • Мораторій на звільнення лікарів.
  • За корупцію в судовому процесі може бути встановлена міра покарання аж до смертної кари.
  • Дитячі будинки переважно перетворені будуть на військові ліцеї-інтернати для хлопчиків.
  • За моєї ініціативи також буде створено Міжнародний трибунал. Це буде перший у світі антикорупційний Трибунал, який розглядатиме справи гнобителів народу, в тому числі за відмивання корупційних активів у США та ЄС і масове корумпування політиків цих держав.
  • Створення трибуналу для розгляду відповідальності посадовців за геноцид українського народу в 1991-2018 рр.

Олександра Бодняк

Матеріал підготовлено за підтримки фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government

Вибір Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!