Фото: Слово і діло

Фото: Слово і діло

На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає

43431 0
У кількох областях України її вже ввели.

19 березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що на Львівщині можуть ввести надзвичайну ситуацію через поширення коронавірусу. Нагадаємо, у нашій області вже є понад сотню на COVID-19 і два підтверджених випадки, хоча частина тестів на коронавірус у пацієнтів у Львівській обласній інфекційній лікарні виявились негативними.

Станом на 20 березня надзвичайну ситуацію ввели у Дніпропетровській, Житомирській, Чернівецькій та Київській областях. А 23 березня також у Тернопільській, Донецькій і Черкаській.

Читайте також: Загартовуйтесь та носіть маски. Як вберегтись від коронавірусу. Поради лікарів

Надзвичайна ситуація – не надзвичайний стан

Українське законодавство визначає надзвичайну ситуацію як обстановку на окремій території, в межах організації, на водотоці чи водоймі, за якої порушуються нормальні умови життя населення. Надзвичайні ситуації бувають природні, техногенні, соціальні і військові. Епідемія належить до природних.

Обставини, за яких вводять надзвичайну ситуацію, можуть призвести до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті (або здійснення там господарської діяльності).

Також надзвичайні ситуації діляться на об'єктові, місцеві, регіональні та державні.

Читайте також: Кому може загрожувати пневмонія від коронавірусу. Пояснення лікаря

Надзвичайний стан – це, за законодавчим визначенням, особливий правовий режим, під час якого органи влади отримують додаткові повноваження, а громадяни – певні обмеження конституційних прав.

Надзвичайний стан можуть вводити, коли ситуація охоплює всю територію держави чи є загроза насильницького захоплення влади і зміни конституційного ладу.

Хто вводить

Про введення на окремій території надзвичайної ситуації можуть попросити місцеві органи влади. Таке рішення може ухвалити уряд. А коли ідеться про введення надзвичайного стану, то тут має бути указ президента, який підтримає Верховна Рада.

Поняття надзвичайної ситуації визначає Кодекс цивільного захисту України, а режим надзвичайного стану регулює Конституція України та Закон України про правовий режим надзвичайного стану.

Прем'єр Денис Шмигаль доручив розробити законопроєкт, що дозволяє вводити надзвичайний стан президентові одноосібно. Але, кажуть у Лабораторії законодавчих ініціатив, закон не може змінити правила введення надзвичайного стану, адже вони прописані в Конституції, а основний закон має вищу силу, аніж «прості» закони.

Термін дії

Обмежень за терміном дії на оголошення надзвичайної ситуації немає, а надзвичайний стан можуть ввести не більше, як на 30 діб, на окремих територіях – на 60.

Права та обов'язки громадян

У нормативних документах щодо цивільного захисту населення ідеться, що громадяни мають право отримувати інформацію про надзвичайні ситуації або небезпечні події, що виникли або можуть виникнути, зокрема ця інформація має бути доступною для людей з вадами зору та слуху.

Також люди мають право бути забезпеченими засобами колективного та індивідуального захисту та повинні використовувати їх. Для захисту своїх прав у надзвичайній ситуації потрібно звертатись до органів влади.

Оскільки в українців суттєво зріс рівень тривоги, то нагадаємо, що в умовах надзвичайної ситуації вони мають право отримувати медичну допомогу, соціально-психологічну підтримку та медико-психологічну реабілітацію у разі отримання фізичних і психологічних травм.

Читайте також: Як львівський бізнес допомагає боротись із коронавірусом

Під час надзвичайної ситуації права і свободи громадян не обмежуються, але люди мають певні зобов'язання. Так, вони можуть долучатися до запобігання та ліквідації її наслідків у складі добровільних формувань цивільного захисту. Якщо залучення відбувається за трудовим договором – мають отримувати зарплату.

Громадяни зобов'язані дотримуватись правил поведінки у надзвичайних ситуаціях, зокрема ідеться про карантинні обмежувальні заходи. Також під час епідемії має відбуватись виявлення та госпіталізація хворих, розміщення на карантин контактних осіб, дезінфекція територій.

Додамо, карантинні обмежувальні заходи, яких усі мають дотримуватись, передбачають зупинення навчання в усіх закладах освіти, призупинення роботи закладів торгівлі та громадського харчування, та, за можливості, переведення працівників установ та організацій на дистанційну роботу.

Головний обов'язок влади під час надзвичайної ситуації – ліквідація надзвичайної ситуації та її наслідків, а також санітарна обробка, надання медичної допомоги постраждалим, їхній соціальний захист.

Читайте також: Кому можна виходити на вулицю та чи будуть штрафи? Нові правила життя у Львові

Водночас при введенні надзвичайного стану обмеження суттєво суворіші і може відбуватись мобілізація населення. Ідеться про обмеження пересування (комендантську годину в населених пунктах та пересування між ними), встановлення «квартирної повинності» для юридичних осіб для евакуації населення, рятувальних та військових підрозділів, запровадження особливого порядку розподілу продуктів харчування та речей першої необхідності тощо.

Транспорт і робота підприємс

Під час режиму надзвичайної ситуації підприємства продовжують працювати. Це підтвердив на своїй фейсбук-сторінці і міський голова Львова. Також діють попередні карантинні обмежувальні заходи, тобто громадський транспорт у Львові курсуватиме, як визначено, можна користуватись власним транспортом.

Водночас у випадку надзвичайного стану будуть працювати лише підприємства, що є необхідними для підтримки життєдіяльності. Доїзд до них відбуватиметься за допомогою спецтранспорту і лише для працівників за спеціальними посвідченнями. Також за умов надзвичайного стану можливе обмеження руху транспорту, як громадського, так і приватного.

Директорка юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич пояснює, що оголошення надзвичайної ситуації на території області і Львова по суті є підтвердженням того стану, в якому перебуває Львівщина сьогодні і не внесе якихось особливих коректив в процес життєдіяльності міста.

Як поводитись за надзвичайної ситуації

Місія Євросоюзу в Україні та Державна служба з надзвичайних ситуацій України розробили памятку для українців про те, як поводитись в умовах оголошення надзвичайної ситуації. Завантажити її можна за посиланням.

Нагадаємо, за даними МОЗ, в Україні зареєстрований 41 випадок коронавірусу, три з них закінчились летально, один пацієнт вже одужав, а більшість перебувають у легкому або середньому стані.

Коли таке вже було

Нагадаємо, у 2016 році, коли сталась трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі біля Львова, місто просило оголосити Львів зоною надзвичайної ситуації, але центральна влада цього не погодила. Також про оголошення зоною надзвичайної ситуації просили депутати Львівщини, коли три роки тому стався перший обвал на дорозі зі Стебника в Трускавець.

Водночас надзвичайну ситуацію минулого року оголошували в Одесі, коли трапилась пожежа в коледжі.

Олександра Бодняк

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Міські акценти

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!