
Палац Мистецтв загальне
На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
Відкриту лоджію Палацу мистецтв на вулиці Коперника, 17 мають намір здати в оренду. Орендар хоче засклити простір між колонами і використовувати його у комерційних цілях. Такі пертурбації підтримують як керівництво Палацу мистецтв, так і Львівська облрада, що є власником цього приміщення. Натомість чимало впливових львів'ян виступили проти. Серед них і людина, голос якої може стати вирішальним – автор проєкту будівництва Палацу, відомий архітектор Василь Каменщик. Саме він – власник авторських прав і без нього не можливе внесення будь яких змін у проєкт.
Його позиція знайшла також підтримку і на правлінні Спілки архітекторів Львівщини, засідання якого відбулося за участі проєктанта.
Tvoemisto.tv почуло основні тези архітектора Василя Каменщика, які прозвучали під час цього заходу.
Історія спорудження
Палац мистецтв почали будувати у радянські часи, коли вся архітектура мала бути типовою та зробленою за виготовленими на заводах деталями та стандартними проєктами.
На місці Палацу до того стояв заїжджий двір, який був дуже цінною пам’яткою історії і архітектури. Його тоді розібрали тихо і швидко, не порадившись з істориками і митцями, що було звично в ті часи.
На цьому місці планувати звести 9-поверховий будинок для партійної еліти, а ми в інституті Містопроект запропонували створити тут в центрі щось для культури. Я тоді проєктував обком партії на Стрийській (зараз – споруда Головного управління ДПС у Львівській області), тому ми мали добрі контакти з партійним керівництвом.
Директором інституту на той час був Зеновій Підлісний. Керівником облвиконкому – Віктор Добрик, а місто очолював – В’ячеслав Секретарюк.
У той час почалась кампанія боротьби з «тунеядством» (дармоїдством), коли людей на вулицях ловили і звинувачували у тому, що вони нічого не роблять. Ми вирішили на цьому зіграти і запропонували створити заклад, де громадяни могли б культурно проводити час.
Спочатку зустрілись з Добриком і йому ця ідея дуже сподобалась, бо добре лягала в загальнопартійну лінію. На наступну зустріч вже він запросив і Секретарюка, який завжди підтримував архітекторів. Вони оголосили, що через місяць до Львова має приїхати керівник держплану УРСР Віталій Масол, який прийняв нашу концепцію і вона йому теж сподобалась.
Обкладинка журналу «Архітектурний вісник» № 1(2), 1997 рік
Вже через два тижні ми збудували фундаменти і завершили усі проєктні роботи. Будівництво розпочалося у 1987 році. Завершилось – у 1996.
Цілісний комплекс з Палацом Потоцьких
Основною точкою відліку, від якої ми проєктували Палац мистецтв став Палац Потоцьких. Я його добре знав, адже займався його реконструкцією та реставрацією до Саміту Президентів у 1999 році. За задумкою, вони становлять єдиний комплекс, як візуально, так просторово. Це все доповнено тим, що вони між собою з’єднані спроектованим підземним ходом, який можна закінчити і розконсервувати в будь-який час.
Також обидві споруди створені в стилі класицизму та близькі до флорентійської архітектури. А для неї характерні відкриті лоджії та колонади.
Високі колони у Палаці мистецтв також створені не випадково. Вони дають добру оглядовість та створюють чудовий вид на Палац Потоцьких.
Фото: https://photo-lviv.in.ua/
Вже тоді колонаду хотіли спотворити і зробити нижчою, додавши площу для другого поверху, але все ж залишили ідею архітектора. Тоді вперше вдалося довести, що ця галерея є основна ідея комплексу.
Забудувати галерею ще раніше
Ідея з забудовою галереї та комерціалізацією Палацу виникла відразу після звільнення у 2008 році першого та багаторічного керівника Палацу Роман Наконечного. Тоді в.о. директора став Юрій Гнатковський, який очолював Палац з 2008 по 2018 рік.
Борис Возницький (тодішній директор Галереї мистецтв) закликав мене, розповів про цю ідею, спитав моєї думки і ми однозначно вирішили, що такого бути не може.
Фото: https://photo-lviv.in.ua/
Також відзначу, що 20 років керівництво Палацу ніяк не спромоглося встановити фігури відомих українських митців, ніші під які були спроектовані ще при будівництві. Вони були створені та лежали на кераміко-скульптурній фабриці. За цей час вже відійшли в кращі світи четверо авторів. І ці скульптури були встановлені лише у 2014 році з ініціативи Спілки художників Львівщини, їх авторів, архітектора та небайдужої громадськості. Палац до того не приклався жодним чином.
Фото: https://photo-lviv.in.ua/
Перед тим, у 2011 році, в рамках проєкту «У просторі мистецького кварталу» було встановлено німб над головою скульптури Святого Луки. Він теж був запроєктований архітекторами від початку, але в радянські часи, апріорі, не міг тут бути, а до 2011 року також залишався нікому не потрібним.
Якщо мене будуть питати чи погоджуюсь я на цю перебудову, то я однозначно відповім, що проти і що цього не можна робити. Адже це порушення мого авторського права.
Потрібна згода автора
Начальник Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко теж категорично проти забудови цієї лоджії. Вона розповіла, що Палац мистецтв двічі звертався до них з проханням щодо цієї галереї.
«Перший лист – про утеплення стелі, що водночас є підлогою другого поверху та ремонту ліхтаря. Тоді ми їм не писали відмови, але зазначили, що потрібен дозвіл автора проєкту, себто Василя Каменщика. І з другим листом вони звертались, власне, щодо засклення галереї і ми їм відповіли, що це неприпустимо», - каже вона.
Архітектори теж підтримали позицію Василя Каменщика щодо ідеї засклення галереї та мають намір підготувати відкритий лист з цього приводу. Вони відзначили, що, фактично, між двома об’єктами, які були задумані єдиним комплексом і дуже гармонійно творять його з’явиться третій – абсолютно чужорідний.
Фото: https://arts-palace-lviv.virtual.ua/ua/
Вони також підтримали позицію Олександри Коваль про те, що відчуження галереї зруйнує простір для проведення великих заходів, зокрема Форуму видавців.
Та головне, на чому наголосили присутні архітектори – це те, що споруда підпадає під захист Закону про авторські права, прийнятого у 1992 році. А це означає, що жодні зміни у будівлю не можуть бути внесені без дозволу Василя Каменщика. За порушення – штраф у розмірі близько півмільйона гривень.
Позиція архітекторів буде донесена до Львівської облради, як балансоутримувача Палацу мистецтв. На наступну архітектурну раду буде запрошено директора Палацу мистецтв Юрія Візняка.
Питання також буде підніматися на рівні Спілки архітекторів України та Ради палати архітекторів України.
Нагадаємо, Львівська облрада віддала в оренду 420 м кв. Львівського палацу мистецтв компанії ТОВ «Львівські події», що зареєстрували за 3 місяці до конкурсу. При цьому передбачене законом оголошення про намір здати комунальне майно в оренду було опубліковано не у системі Prozorro, де його б побачили усі зацікавлені, а у тижневику «За вільну Україну плюс».
За даними YouControl, ТзОВ «Львівські події» належить львів’янам Зіновію Заранському та Павлу Шерстюку, які володіють нічними клубами Malevich, Rafinad People та стрип-клубом White Rabbit у Львові.
Вибір переможцем ТОВ «Львівські події», яке запропонувало лише 18 тис. грн/міс., члени конкурсної комісії обґрунтували тим, що дві інші компанії не виконали однієї з умов конкурсу і не уклали договір про співпрацю з Львівським палацом мистецтв про щорічну сплату 480 тис. грн благодійного внеску.
Візуалізація проєкту реконструк лоджії Палацу мистецтв. Фото з офіційної сторінки Палацу мистецтв.
На цю ситуацію відразу ж зреагували організатори Форуму видавців, які традиційно щороку використовують весь простір, фактично підтверджуючи зміст закладений архітектором.
«Ми підтримуємо розвиток Палацу Мистецтв – нашого багаторічного партнера, при цьому щиро сподіваємось, що архітектурні та організаційні зміни, спрямовані на цей розвиток, не поставлять під загрозу подальше проведення Форуму видавців», - прокоментував ситуацію ГО «Форум видавців».
Натомість у коментарі для журналіста Tvoemisto.tv директор Палацу мистецтв Юрій Візняк повідомив, усе, що відбуватиметься у Львівському палаці мистецтв, буде виключно мистецько-культурного спрямування. Окрім того, палац отримає інвестицію 15 млн інвестицій та одноразову допомогу у розмірі 500 тис гривень, орендна плата ж складе не менше 50 тис. гривень. Також директор Львівського палацу мистецтв запевняє, що орендар зобов’язаний надавати безкоштовно приміщення «Форуму видавців».
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Богдан Білан
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня