
Площа Коліївщини. Частинка старого Львова, яку скоро осучаснять
Площа Коліївщини – одна з найменших площ у Львові, 30 на 23 метри. Вона затиснута поміж чотирьох будинків. Тут є рибний ресторан і кав’ярня, у якій можна скуштувати французьких млинців, а ще паб та заклад з індійською кухнею. Може трішки занедбана, але львів’яни її люблять такою, як вона є.
Частинка старого Львова, яка скоро може змінитися. Протягом цього та наступного років її планують осучаснити та щось зробити з колодязем, який зараз не діє, але має свою унікальну історію. Tvoemisto.tv про минуле цієї площі та які оновлення її чекає.
Єврейська дільниця та колодязь
Площа розташована на території колишньої єврейської дільниці. Тоді її кордонами зі сходу була стіна міського арсеналу, з півдня – міські мури. На заході кварталу теж стояла стіна, яка захищала його від вулиці Шкоцької (сучасна Сербська), а з півночі район відмежовувався задніми частинами будинків, що на вулиці Руській.
Читайте також: Внутрішній туризм в Україні. Ми запізнилися на 2-3 роки та особливий наголос на чесності
Окремо територія площі з’явилася у ранній австрійський період після того, як на місці розібраних міських укріплень проклали вулицю Нову (сучасна вул. Братів Рогатинців). Посеред площі є залишки старої криниці. Львовознавець Ігор Лильо розповідає, що вона була причиною дуже серйозних конфліктів у Львові. Пояснює, що вода тут завжди була важко доступним ресурсом. Доводилося копати дуже глибоко, тоді ж коли діставалися води, то часто вона була не придатною для споживання. Криниця, що на площі Коліївщини, попри те, що була викопана на найвищій точці середньовічного Львова, забезпечувала водою всю дільницю. Вона була необхідною для функціонування мікв – ритуальних лазнь.
Точної дати, коли викопали цю криницю немає. Ігор Лильо, посилаючись на польську історикиню Люцію Харевічову каже, що перша згадка про неї з’являється десь на межі XVI-XVII століть. В історії є декілька випадків, коли, власне, через проблеми з криницею були дуже серйозні суспільні загострення. Одного разу, коли магістрат Львова підняв ціну до 380 злотих на рік замість 80, єврейська громада відмовилася платити і влада перекрила доступ до води. Це привело до того, що мешканці єврейської дільниці почали ходити на пл. Ринок, щоб там набрати води. Проти цього протестували мешканці Ринку. Почалися суперечки та сварки, що часто переростали в бійки, та ув’язнення представників єврейської громади.
Сучасний вигляд криниці на площі Коліївщини
Прилеглий до цієї площі район був бідний, тут жив переважно трудовий люд. Забудова дільниці була в основному дерев’яна або ж частково кам’яна, що було причиною частих загорянь. Пожежі були, як правило з п’ятниці на суботу. Це пов’язано з шабатом. Ортодоксальним євреям в суботу нічого не можна було робити, навіть піч розтопити. Тому вони намагалися залишити вогонь в печі на ніч. Пожежі призводили до постійних перебудов дільниці. Сьогодні ж на площі не збереглося жодної будівлі з часів єврейської дільниці. Сьогоднішня забудова території – це XIX, навіть початок XX століття.
Читайте також: Уже не райцентр. Чи знають у Пустомитах, що з ними буде після втрати статусу
Перша львівська бензоколонка та Стівен Спілберг
Серед цікавих моментів, то у міжвоєнний період на сучасній вулиці Братів Рогатинців була встановлення перша у Львові бензоколонка. Історик також додає, що у той самий період тут діяла одна з перших кіностудій.
Єврейський квартал у Львові є чи не єдиним місцем, чорно-біла довоєнна хроніка якого добре збереглася до сьогодні. Вона датована 1939 роком, а права на неї належать відомому на весь світ режисеру єврейського походження Стівену Спілбергу. У 10-хвилинному фільмі розповідають про Лемберг і його єврейську історію. Львів є одним з п’яти міст, яким й був присвячений проєкт автора.
Євреї складали понад третину всього населення міста Лева. У дільниці, центром якої була сучасна пл. Коліївщини, розташовувалася найбільша кількість синагог. Однією з найвідоміших є «Золота Роза». Її побудувала родина Нахмановичів, яка мешкала на сучасній вулиці Староєврейській. Дільниця втратила свій вигляд після 1940-х років. Саме в цей час нацисти вщент зруйнували більшу частину синагог у Львові.
Площа історично мала декілька назв. Спочатку вона була Жидівською. В 1871 вуличну її перейменували на пл. Векслярську (від німецької Wechsel – обмінювати). Іудеї давали гроші під проценти, тоді як християнська релігія це забороняла. В тодішній єврейській дільниці було досить багато обмінників. Для того, аби гроші поверталися вчасно, підписували відповідний фінансовий документ – вексель. В 1950 році радянська влада змінила назву на пл. Коліївщини. З акцентом на місці ув’язненя полонених гайдамаків (в підвалах міського арсеналу).
Площа з запахом кави та парфумів
Сьогодні ж на цій площі є чотири будинки. Одним з найстарших вважається наріжний за адресою пл. Коліївщини, 1. Він був зведений наприкінці XVIII ст. на фундаментах двох ренесансних кам’яниць – Коркесівської та Іцка Броцького. На ньому досі видніє стара адреса – pl. Wekslarski.
Площа оточена кафешками та ресторанчиками – «до кольору і до вибору». Це точно площа не для ділових зустрічей, тут – відпочивають за доброю кавою, чи за смачною стравою.
Для прикладу, рибний ресторанчик запрацював трохи менше ніж рік тому. Ще тут є кав’ярня, в якій на сніданок можна скуштувати французьких млинців. Також тут розташований паб та заклад з індійською кухнею.
Читайте також: На яку гору піднятись у Славську. 4 унікальні піші маршрути
Зранку тут малолюдно. Панує цілковитий спокій, можна почути розмови у півтонах та стукання столових приборів по тарілках. В повітрі відчувається аромат щойно приготованої кави. Зі сторони вул. Братів Рогатинців на площу долітають мильні бульбашки з апарату, який стоїть на вікні однієї з тамтешніх крамниць. Офіціантка одного з закладів розповідає, що зранку до них заходять переважно постійні гості, які обожнюють затишок.
Увечері ж ця невеличка площа перетворюється на гамірний вулик. Музика стає дещо голоснішою й доповнюється ледь помітними звуками цвіркунів. Люди тут зустрічаються зі старими друзями або ж знайомляться з новими.
Аромат вранішньої кави змінюється на парфуми найрізноманітніших запахів. Площа охоплена блідо-жовтим світлом вуличних ліхтарів. Попри те, що на годиннику лише 21.30 світла у вікнах житлових будинків немає. Місцеві кажуть, що тут вже майже нікого не залишилося. Всі квартири в основному здають в оренду.
Колодязь, фонтан чи питний фонтан?
Де-не-де на площі вибита бруківка, криниця слугує радше місцем для зберігання мішків. У міськраді обіцяють, що за рік-два площу облаштують і навіть обіцяють щось зробити і з колодязем. Також не виключено, що площу можуть і перейменувати.
Як повідомив керівник Бюро спадщини Павло Богайчик, триває обговорення, що це має бути конкретно: колодязь, фонтан, чи питний фонтан. Точно зберігається ідея джерела води і озеленення площі, але яким буде фінальне рішення, можна буде дізнатися восени при публічному представленні проєкту.
Нагадаємо, як повідомлялось у лютому цього року, ЛМР підписала меморандум про співпрацю з єврейськими організаціями у проєкті «Спільна відповідальність за спільну спадщину» (ReHERIT).
В його межах, завдяки допомозі Європейського союзу, буде реалізовуватися проєкт з реконструкції площі Коліївщина. За словами заступника міського голови з питань розвитку Андрія Москаленка, термін його реалізації цей та наступний роки.
Щодо перейменування площі, то координаторка проєкту від ReHERIT Олександра Сосновська зазначає, що ця ідея з мешканцями площі та представникми єврейської громади міста попередньо обговорювалася і це викликало інтерес. Однак конкретно з назвою поки що не визначилися, тому усе ще в процесі.
Ольга Осіпова
Фото автора
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Кому належать готелі у центрі Львова і чи є серед них росіяни
- Операція «Релокація». Як урятувати економіку України
- «Я постійно думав: хто, як не ми». Останнє інтерв’ю Дмитра Пащука
- «Хороша освіта нам потрібна не менше, ніж армія»
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки
- Львів гуде. Чи готові підприємці ділитися генераторами та як отримати компенсацію
- «Діти – то святе». Педіатр Ярема Возниця про те, що варто знати батькам
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову