На правах реклами
фото івана станіславського/твоє місто

фото івана станіславського/твоє місто

МРТ та КТ у Львові. Як підготуватись та кому не можна робити

3434 0
Наскільки шкідливим є рентгенівське опромінення, кому не рекомендують робити КТ й МРТ та як підготуватися, коли у Вас є скерування на обстеження, пояснює лікар-рентгенолог, завідувачка відділенням радіології Медичного центру NOVO Юстина Масинник.

Хто такий радіолог, чим він займається і що досліджує?

Радіолог – особлива спеціальність у медицині, що включає кілька підрозділів. Є радіологи-терапевти, котрі лікують певні захворювання, особливо такі, що стосуються онкології, є лікарі функціональної діагностики, інвазивно-лікувальної діагностики, а також лікарі, які займаються візуальною діагностикою. 

Завдання радіолога полягає у візуалізації патологічних процесів, порушень функцій організму. Зокрема, Центр медичних інновацій NOVO є багатопрофільним, бо має лікарів функціональної діагностики, котрі виконують ультразвукові обстеження, а також спеціалістів візуальної діагностики. Для цього маємо два сучасні апарати – комп’ютерний та магнітно-резонансний.

Поясніть, в чому різниця між комп’ютерною томографією та магнітно-резонансною томографією? 

Загалом це взаємодоповнюючі методи обстеження. Відрізняються вони лише тим, що основою комп’ютерної томографії є рентгенівський промінь. А під час магнітно-резонансної томографії відсутнє рентгенівське опромінення, оскільки під час діагностики застосовують принцип дії магнітного поля на організм людини. 

Читайте також: Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові

Чи шкідливе опромінення і як воно впливає на спеціалістів, які з цим працюють?

Будь-яке опромінення шкідливе, але якщо говоримо про пацієнтів, то ми завжди враховуємо допустиму дозу, яку можна використати в такому обстеженні. Особливо це стосується дітей. Усе залежить від клінічної ситуації та загального стану людини. 

Важливо, що такі обстеження мають бути на основі скерування від лікаря, адже пацієнт не може самостійно вирішувати, що йому потрібне саме КТ. Ба більше, є спеціальні паспорти, заведені на кожного пацієнта, з інформацією, які дози він/вона приймають. На ділянки, що не підлягають обстеженню, рентгенолаборанти накладають свинцеві халати для захисту. Так, іноді ми змушені обирати менше «зло», якщо цього вимагає ситуація, аби не довести, приміром, до крововиливу в головному мозку.

Що стосується персоналу, то в нашому Центрі передбачені всі можливі способи захисту, аби максимально убезпечити персонал та пацієнтів від потрапляння рентгенівських променів. Мова йде про спеціально пристосовані стіни, спеціальні двері, скло, що водночас дозволяє рентгенолаборанту бачити процес обстеження.

Кому не рекомендуєте робити КТ, МРТ або робити лише у виняткових випадках?

Загалом бажано уникати таких обстежень, але якщо є потреба і результат працюватиме в майбутньому на благо людини, то варто робити.

Не радимо КТ й МРТ малим дітям і вагітним. Однак треба розуміти, що кожен випадок індивідуальний, усе залежить від окремих клінічних ситуацій. Запевняю, що лікар керується тим, щоб обрати найоптимальніший варіант для пацієнта, найкращий метод обстеження. Метою лікаря є  в першу чергу допомога пацієнтам, і завжди великою радістю для нас є бачити здорових людей після обстежень та лікування. Водночас, якщо є альтернатива, треба її використовувати. 

Із якими лікарями співпрацює радіолог для якісного обстеження організму?

Якщо це стосується магнітно-резонансної томографії та неврологічних захворювань, то взаємодіємо з невропатологами. А з питаннями опорно-рухового апарату звертаємося до травматолога. Загалом даємо відповіді на питання багатьох вузьких спеціалістів. Кожна хвороба має свої особливості, а радіологи «збирають» її в цілісну картинку.

Читайте також: Хто потребує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинею

Важливо, що це не категорія обстежень, які потрібно проходити профілактично, хоча УЗД теж входить до напрямку радіології. Є група обстежень з рентгенологічним навантаженням, як-от скринінг для жінок після 45 років, який потрібно робити раз на рік. Все інше - тільки за скеруванням лікаря. 

Яка роль радіолога в правильному виявленні патологій чи інших відхилень та встановленні точного діагнозу?

Коли пацієнт має скарги на стан здоров’я, спочатку мусить звернутися до лікаря сімейної медицини. Якщо під час анамнезу він запідозрить у людини якесь захворювання, то скеровує до вузьких спеціалістів. Це я кажу не про ургентні стани, а звичайні випадки. 

Пріоритетом є те, що ми йдемо від меншої шкоди до більшої. Якщо є підозра на певну патологію у пацієнта, то першим методом буде звичайна рентгенографія. Якщо ж вона не дасть відповідей, які збігалися б зі скаргами пацієнта, з клінічною картиною, тоді його скеровують на КТ. Комп’ютерна томографія мала б засвідчити те, що з організмом людини щось не так, і наблизити до правильного діагнозу. Буває таке, що й після КТ ділянка ураження вимагає біопсії, тоді гістолог відповідає за процес. Радіологи роблять висновки, а не ставлять діагнози.

Що особливого пропонує Центр медичних інновацій NOVO у напрямку радіології?

Хоча ми працюємо з хворими різного віку, маємо багаторічний досвід роботи з маленькими пацієнтами, переважно з проблемами їхньої центральної нервової системи. Це головний напрямок, який відрізняє нас від інших клінік. Ми працюємо з ними максимально безпечно, виставляємо допустимі дози обстежень тощо. Маємо й чималі напрацювання в оцінці онкологічних процесів. 

Під час обстеження з контрастуванням біля малюка присутні анестезіолог і анестезіологічна бригада. Дітям зазвичай страшно, важко непорушно лежати, тому їх вводять у фармакологічний сон. Це дає можливість провести діагностику від рухових артефактів, щоб одержати чітку картину й максимально коректний висновок.  

Як правильно підготуватися до обстеження?

Кожне обстеження потребує підготовки. Про неї одразу попереджають спеціалісти особисто чи під час телефонного дзвінка до адміністраторів рецепції. Приміром, якщо ви маєте скерування на обстеження черевної порожнини, то не можна їсти продуктів, що провокують здуття. Перед МРТ малого тазу треба зробити очисну клізму, оскільки це впливатиме на коректність результату.

Як потрапити до вас на обстеження – МРТ, КТ, чи є потреба в попередньому записі?

Для того щоб записатись на потрібний вам вид діагностики, потрібно зателефонувати до Медичного центру NOVO. Під час розмови потенційному пацієнтові нададуть відповіді на усі питання та порадять, як підготуватися до обстеження. Якщо випадок ургентний, коли, наприклад, телефонує лікуючий лікар, ми можемо продовжити графік роботи наших рентгенолаборантів, щоб вчасно та якісно надати пацієнтові послугу. Бувають випадки, коли телефонує нейрохірург і каже про складний випадок, що дитину терміново треба обстежити, тоді ми не зволікаємо з цим. 

Читайте також: За пів години від дзвінка вже був на прийомі. Які знижки NOVO надає бііцям на КТ і МРТ

А коли можна отримати результат?

Усе залежить від складності обстеження. Якщо немає надзвичайної патології чи речей, які насторожують радіолога, то результат пацієнт отримує впродовж дня. Тобто якщо обстеження зробили вранці, то вже до вечора можна отримати висновок. Можемо надіслати його на електронну адресу, що дуже зручно для більшості людей. 

Є обстеження, які потребують більше часу для оцінки стану здоров’я пацієнта, мовиться переважно про КТ черевної порожнини, органів малого тазу. Часто доводиться робити порівняльний аналіз з попередніми обстеженнями, тому у таких випадках ми звертаємось до архіву, що теж вимагає певного часу.

Контакти Центру медичних інновацій NOVO: 

Сайт: https://www.novo.lviv.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/NOVOCENTRE

Номер телефону: +38 097 359 4 595

E-mail: [email protected]

Ольга Коваль

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!