
Фото: lvivexpres.com
Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
Раптова сенсація
У 2018 році під час впорядкування верхнього обходу навколо собору святого Юра археологи виявили ймовірний фундамент церкви XIV-XV століття. Вони припустили, що це фундаменти готичної церкви, що існувала тут до середини 18-го століття – тобто до початку будівництва сучасного собору святого Юра.
Під час виявлення фундаментів
«Ми виявили низку фундаментів, що абсолютно не співпадали із планувальною структурою теперішнього собору. Аналізи розчинів підтвердили, що вони властиві для періоду готичного будівництва, навіть припускалось, що в деяких елементах використовували розчин, характерний для давньоруського часу. Хоча останнє – під великим питанням. Зараз ми констатуємо факт, що знайшли фундаменти готичного собору. Хоча не всі у це вірять», – говорить у коментарі Tvoemisto.tv археолог РАС Остап Лазурко.
За його словами, результати дослідження ще не введені у науковий обіг – наукової статті чи монографії на цю тему археологи поки не підготували. Та науковці можуть ознайомитись із археологічним звітом у «РАС» або в Інституті археології НАНУ.
Читайте також: Наче живий. Чим унікальна найдавніша плащаниця, що зберігається у Львові
Остап Лазурко додає, що із часу знахідки у Львові триває локальна дискусія про те, чи дійсно це фундаменти попереднього храму. Утім, каже він, археологія – наука точна, що каже або «так», або «ні» та підтверджується дослідженнями. Архітектори ж, які заперечують походження сенсаційної знахідки, говорить він, спираються лише на гіпотези.
«Ми своїх остаточних висновків не змінимо», – говорить археолог.
Проєкт благоустрію території біля сучасного собору святого Юра, що втілювався у 2018 році, не передбачав трасування чи ознакування фундаментів готичної церкви, адже сенсаційна знахідка виявилась раптовою. Тож факт виявлення зафіксували і фундаменти, як і передбачалось, заклали плиткою. Остап Лазурко каже, що це їм ажніяк не шкодить і у разі, якщо буде проєкт трасування, то відкрити фундаменти легко – вони залягають досить високо на скельній породі, на якій розташований Святоюрський комплекс.
Де спочивають Ярослав Осмомисл та Андрей Шептицький
Одним із найзагадковіших приміщень собору Святого Юра у Львові є його крипта, що розташована під вівтарем. Це невелике підземелля розміром 8,4 на 8,3 м і висотою 3 метри. У кладці стін тут використано природний камінь.
Вхід у крипту собору святого Юра
З часу закладення крипта була усипальницею львівських архієреїв, священників, монахів Святоюрського монастиря та світських осіб, які «здобули заслуги перед Богом та Церквою». Ховати людей тут припинили наприкінці XVIII століття, коли австрійський імператор Йосиф II через небезпеку виникнення епідемій заборонив робити поховання в церквах та довкола, а постановив, натомість, закладати нові цвинтарі. Так з часом втратилась пам’ять про людей, чиї тіла покоїлись у підземеллі собору.
У 1898 році за окремим дозволом цісаря у крипті захоронили останки митрополита Сильвестра Сембратовича, що поклали на місце труни Никифора Шептицького (помер 1776 року), що її перенесли в кістницю. Ще вісім знайдених трун тоді замурували в одному з кутів крипти.
Читайте також: Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
1932 року археолог Ярослав Пастернак на прохання Митрополичої Консисторської комісії провів перші археологічні дослідження крипти, що дещо привідкрили таємниці Святоюрського підземелля. Ярослав Пастернак виявив у долівці крипти п’ять невідомих поховань. Дослідник також провів декілька зондажів у стінах, проте жодних ходів та нових підземель не виявив.
Як стало відомо через 60 років, Ярослав Пастернак також заховав у крипті дерев’яну скриньку з останками галицького князя Ярослава Осмомисла.
У 1944 році крипта прийняла на спочинок Блаженної пам’яті Митрополита Андрея Шептицького. У повоєнні роки собор захопила російська православна церква, тому в 1958 році у крипті поховали архієпископа Фотія.
Останки Митрополита Андрея Шептицького
Наступного разу питання упорядкування крипти порушили, коли планували перенести останки Патріарха Йосифа Сліпого з Рима до Львова. У 1991 році археологічна комісія НТШ у Львові приступила до повторних археологічних досліджень крипти, що тривали чотири місяці. Окрім п’яти поховань, які виявив Ярослав Пастернак, у долівці крипти знайшли ще два, одне з них – з 1781-го року.
Прах Патріарха Йосипа Сліпого
Тоді ж із окремого замурованого приміщення вилучили ще 9 трун з останками. Останки понад 50 людей, що зберігались у кістниці до 1958 року, знайшли вкопаними в долівку крипти. Під час робіт знайшли і скриньку з останками Ярослава Осмомисла, заховану Ярославом Пастернаком. Її повторно перепоховали тут у 1992 році.
Також у крипті знайшли багато унікальних церковних речей ХVІІ-ХІХ століття: дерев’яні та бронзові нагрудні хрести, розп’яття зі слонової кістки, медальйони, вервиці, пряжки, деталі церковного одягу тощо. Окрім того – омофор 1635 року із монограмою «ІКІБ» та гербом «САС». Він належав, імовірно, Ісаї Копистинському, Митрополитові Київському, Галицькому і всієї Русі.
Старий, але робочий
У святкові дні про початок служби в соборі святого Юра львів’ян сповіщає найстаріший дзвін України, відлитий ще у 1341 році. Його вага – 415 кг, висота – приблизно 85 см. Юрський дзвін, до якого ведуть круті сходи, підвішений на верхівці старої дзвіниці, що стоїть окремо і, як і собор, є пам’яткою ЮНЕСКО.
Створений дзвін за правління галицького боярина Дмитра Детька. У 1341 році польський король Казимир і Дмитро уклали угоду про ненапад на землі один одного, із якою і пов’язують відливання дзвону, створеного для святкування і розташованого колись біля кам’яної ротонди на місці давнього храму святого Юра. А вже з того храму дзвін перейшов до нинішнього.
У верхній частині дзвону є дворядковий напис: «В ле[то] 6849 [1341] сольян был колокол сій святому Юрыю при князі Дмитрии игуменом Євфимьєм». Посередині трохи викривлено, у зворотному порядку і уже по сухому матеріалу видряпано: «А писав Скора Яків».
Тут між дослідниками розгорнулася дискусія. У 1837 році Денис Зубрицький висловив думку, що зовсім не українець Яків Скора змайстрував дзвін, а, скоріш за все, німець, якому Скора був помічником. Свої припущення він аргументував тим, що дзвін є зразком німецької відливки того часу, зробленої старанно і акуратно, а авторський підпис виконаний неакуратно по вже застиглому матеріалу.
Читайте також: Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
Дослідник Павло Жолтовський наполягав на авторстві Якова і аргументував це тим, що весь текст написаний слов’янською мовою, що підтверджує національну приналежність дзвону. А Якова Скору, який писав безграмотно і з помилками, не могли взяти в помічники німецькому ливарнику. Дослідник вважав, що саме українець відлив дзвін, а надпис міг зробити хтось інший ще й з тієї причини, що автор не міг вписати себе у верхньому рядку поруч з князем та ігуменом.
За роки радянської влади, коли дзвони вважалися лише релігійним атрибутом, в Україні та інших республіках колишнього СРСР знищили тисячі унікальних дзвонів. Тому дзвін Якова Скори вважається найдавнішим і найвідомішим українським витвором, а також пам’яткою середньовічної європейської культури, науки і техніки.
Підготувала Олександра Бодняк
Фото: РАС, Фотографії старого Львова
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян