Фото: Тарас Бабенчук
Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
Чия каплиця і чи законно вона встановлена?
Капличку встановила громада Ікони Пресвятої Богородиці Скоропослушниці ПЦУ, що була зареєстрована 22 травня 2015 року. Тоді це була громада Православної Церкви Київського патріархату. Очолює її отець Микола Бобик. Сьогодні громада нараховує близько сотні активних вірян, та на свята, каже отець, на богослужіння приходить більше людей.
Ще у 2017 році сесія міської ради передала громаді у постійне користування 15 соток комунальної землі, що межує із територією університету ветеринарної медицини та біотехнологій. Того ж року відбулись громадські слухання про перше за останні сто років будівництво нового храму в історичному центрі міста.
Читайте також: Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
Капличку на пагорбі встановили у жовтні 2020 року. Як розповів священник, громада отримала дозвіл на благоустрій території, що передбачає також встановлення тимчасової споруди без фундаменту. Вона і справді зведена зі сендвіч-панелей, що стоять на бетонних плитах, покладених просто на землю. Всередині – гіпсокартон. Каплиця поділена на секції, що можна почергово розібрати.
Раніше громада збиралась у каплиці на території інфекційної лікарні, але з початком пандемії коронавірусу це стало неможливим. Спочатку молились на вулиці, але наближалась зима, тож вирішили встановити тимчасову капличку. Перед тим, розповідає отець Микола Бобик, із зеленої зони вивезли кілька машин сміття, серед якого – пляшки з-під алкоголю та навіть шприци. Він додає, що раніше ця територія була непрохідною, а тепер є стежка в сторону вулиці Мечникова.
Як виглядатиме новий храм і коли його почнуть будувати
За словами отця Миколи Бобика, громада мала свій проєкт церкви, але в міській раді зауважили, що для будівництва в історичному ареалі потрібно провести всеукраїнський конкурс, що і відбувся у вересні 2019 року. На ньому з-поміж 23-х кандидатів переміг проєкт львівських архітекторів Ігоря Хамара та Євгена Дацишина.
Проєкт-переможець
Та після конкурсу, як розповідав раніше головний архітектор міста Антон Коломєйцев, міськрада отримала кілька зауважень. Із ними розбирались майже рік. Авторів проєкту попросили переробити його – осучаснити. Ігор Хамар та Євген Дацишин показали Tvoemisto.tv оновлений проєкт будівництва церкви.
«Церква буде круглою в плані – це ротонда, що не характерно для нашого регіону, але дуже цікаво. Там буде багато внутрішнього простору, цікаві балкони, хори. Церква буде дворівневою. У цокольному поверсі будуть туалети, класи для катехизису, зал для зібрань громади. Ідея цікава, а місце – просто бомба. За висотою храм добре вписується в навколишню ділянку», – розповів Tvoemisto.tv Євген Дацишин.
«Нашою метою було зробити так, щоб не було колон, а всередині було багато простору. Основний елемент православної церкви – купол. Це символ небесного царства. Ми спроєктували купол, розрізаний на чотири частини у вигляді хреста. Там будуть вітражі, що буде досить ефектно виглядати. Удень через них потраплятиме світло в церкву, а вночі – світитиме звідти», – додає Ігор Хамар.
Читайте також: Як занепав символ Львова, або Чи зміниться щось на стрийському автовокзалі
До слова, преміальні переможцям виплатили лише наприкінці 2020 року. За словами Ігоря Хамара, міськрада подала всі роз'яснення, що стосувались проведення конкурсу, у Спілку архітекторів, тож юридичні питання мали би бути вирішені.
«З будь-якими конкурсами є так, що завжди знайдеться той, хто обплює результати. Ще жодного разу не було, щоб всі назвали переможця геніальним», – говорить Євген Дацишин і додає, що недавно хворів на коронавірус і лежав в інфекційній лікарні, з вікна якої дивився на капличку, на місці якої буде незвична церква.
Настоятель майбутнього храму розповідає, що окрім місця для молитви тут організують недільну школу для дітей, працюватимуть психолог і юрист для громади. Також буде місце для волонтерських зібрань.
«Чекаємо, щоб виконком видав містобудівні умови та обмеження. Ми подали усю потрібну документацію ще рік тому. Час від часу нагадуємо. Але через коронавірус розгляд питання затягується – ще мають бути якісь робочі зустрічі для погодження», – каже отець Микола Бобик.
Він додає, що навіть голова ПЦУ Блаженніший Епіфаній звертався з офіційним листом до міськради, аби посприяти початку будівництва, до якого громада вже готова.
У міськраді Львова Tvoemisto.tv сказали, що наразі не можуть нічого коментувати – мовляв, потрібно провести ще кілька зустрічей, що неможливо через карантин.
Скільки коштує будівництво церкви і за чиї кошти її будуватимуть?
Священник каже, що кошторис будівництва ще не замовляли, адже не мають містобудівних умов та обмежень. Рахувати будуть, коли вироблятимуть технічну документацію.
Будуватимуть храм за кошти громади та, вочевидь, меценатів. Отець Микола Бобик не називає імен, але каже, що сподівається на Божу поміч.
«От навіть ви напишете, люди дізнаються, може захочуть допомогти. А все почалось зі скандалу у фейсбуці. Бачите, як Бог веде?», – каже він.
І головне: чому будуватимуть в зеленій зоні?
Місцину, що її виділили під храм ПЦУ, називають гора Шуманівка або Новокампіанівська гора, що височіє над рівнем моря на 321 метр. Вона розташована між вулицями Пекарською та Левицького. На пагорбі збереглися сліди валів фортифікацій ХVІІ століття, що можна відшукати трохи нижче ділянки, відведеної під церкву.
З одного боку звідси видно Личаківську районну адміністрацію, з іншого – медичний університет. На місці першої колись був став Шумана, на якому із 1846 року працювали літні жіночі купальні, а взимку – катались на ковзанах.
Читайте також: Як виглядає палац Гредлів, в якому планують відкрити туристичний центр Карпат
І священник, і архітектори кажуть, що територія, яка належить містові, була страшенно захаращена. Сміття тут збирали не один день. На те, що зелена зона була у не надто привабливому стані, торік звертала увагу і одна з мешканок цього району, яка навіть написала електронну петицію про благоустрій гори. Та прохання не набрало потрібної для розгляду кількості підписів львів'ян, тож люди самі влаштували толоку, під час якої зібрали понад 60 мішків сміття.
«Коли я шукав місце для храму, це було 33-м за рахунком. Я піднявся на цю гору і відчув позитивну енергетику попри купи сміття. Я прийняв це до душі, бо Христос прожив 33 роки, і подумав, що в життя цього парку треба внести корективи. Боляче, що таке місце не цінувалось», – говорить Микола Бобик.
Настоятель майбутнього храму додає, що після будівництва територію навколо облагородять – висадять нові дерева на заміну тим, що можуть прибрати під час робіт, поставлять лавки, зроблять освітлення – буде такий собі громадський простір. Це підтверджують і архітектори-автори проєкту.
Олександра Бодняк
Фото: Тарас Бабенчук
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян