
Фото: Вікторії Савіцької
Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
У великій зеленій споруді у центрі Львова, що займає цілий квартал між проспектом Свободи та вулицями Лесі Українки і Театральною – нині театр імені Марії Заньковецької і з десяток різних закладів: салон краси, бари, антикварна крамниця, стоматологія. А ще тут живуть люди – у будинку є більше 150 приватних квартир та чотири кімнати театрального гуртожитку.
Майже 180 років тому граф Станіслав Скарбек вирішив побудувати у Львові театр. Оперного тоді ще не було. Будівлю на болотяній місцині поблизу Полтви, що ще була на поверхні, почали зводити у 1833 році. В ґрунт тоді забили 16 тисяч дубових паль. У будівлі театру мав бути і готель на 300 номерів, і крамниці та кав'ярні, а також помешкання для акторів – усе майже як зараз.
Обшарпана національна пам’ятка
Сьогодні будівля різнокольорова – є частини пофарбовані у різні відтінки зеленого і в коричневий. А якщо підняти голову, можна побачити, що штукатурка осипається, на стінах – широкі тріщини, сиплеться і з балконів. Пластикові вікна, щоправда, виглядають акуратно, але навряд чи тут місце для них, адже будівля – пам’ятка національного значення.
Директор ЛКП «Айсберг», що обслуговує помешкання на Театральній, 23 і проспекті Свободи, 26, Роман Горошко у коментарі Tvoemisto.tv каже, що будинок загалом є у задовільному стані. Років із 10 тому тут частково замінили покрівлю, а недавно привели до ладу димовентиляційні канали, каналізацію, замінили трубу водопостачання, а за участі мешканців навіть відремонтували одну сходову клітку.
Єдина проблема, каже Роман Горошко, це фасад, з якого постійно обсипається штукатурка.
«Ми постійно наймаємо автовишку і знімаємо те, що відстало. Фасад потребує робіт капітального характеру», – додає він.
Керівниця управління охорони історичного середовища Львова Лілія Онищенко зазначає, що місто до будівлі нічого не має, адже помешкання – приватизовані, а театром опікується Міністерство культури.
«Якщо говорити про роботи на фасаді, то це пам’ятка національного значення і це мало би погоджувати міністерство культури. І фінансувати це мала би держава. Це пам’ятка, вона в охоронній зоні ЮНЕСКО і тут є державна власність», – резюмує чиновниця.
Директор театру Андрій Мацяк говорить, що відремонтувати усю будівлю державним коштом, неможливо, адже державний – лише театр. Тому споруда нині виглядає так.
«Не просто відремонтувати фасад, коли два вікна наші, а два – не наші», – каже він.
Андрій Мацяк скаржиться на сусідів. Розповідає, що не раз приміщення театру затоплювали, а бувало, що й пожежа спалахувала.
«Свої труби ми пильнуємо, а зайти на приватну територію – не можемо. Чимало квартир у цій будівлі здають подобово», – розповідає він.
Безнадійне відселення
Уже чи не з 20 років ідеться про те, аби відселити частину мешканців будинку. Це потрібно, говорить Андрій Мацяк, тому що театр сьогодні забезпечений приміщеннями лише на 50%. Через це, наприклад, бальну залу переробили у «малярку».
«Де наша малярка, де малюємо декорації, там раніше був зал для балів. Ми його перекрили і зробили складські приміщення. Це не нормально. Нам не йдеться про всю будівлю – не потрібно відселити 100 помешкань. Якби вдалось відселити 43, то цього б театру вистачило», – говорить Андрій Мацяк.
Він додає, що «у найближчому майбутньому» повернеться до цієї справи. А наразі треба відремонтувати дах.
Додамо, що ще у 2014 році місто зверталось до держави із питанням відселення людей. Тоді ішлося про те, що потрібно придбати трохи більше 50 квартир. Утім, із державного бюджету коштів на нові квартири не виділили.
«Батьківську хату не поміняю»
Нині про відселення людей із пам’ятки говорять радше як про міську легенду. Та деяким мешканцям це болить.
Гримнули двері – бачу пару. Запитую, чи живуть тут. Жінка розповідає, що приїхали до Львова із Дніпра на декілька днів і винаймають в будинку квартиру. Кажуть, що шукали помешкання в центрі, але що житимуть у сусідстві з театром, не знали. Вони веселі і вражені Львовом, схоже, навіть не помічають обшарпаних стін.
Згодом бачу старшу пару, яка виходить з брами, що веде у дворик будинку. Пані Зінаїда пишається, що живе тут. Розповідає, що колись, років із п’ятдесят тому, поміняла своє житло у будинку на Гвардійській (тепер вулиця Героїв Майдану, – Ред.) на квартиру у цій споруді. Каже, ніколи не шкодувала.
«На Гвардійській мали одну кімнату, тут – дві. Ми багато вклали у ремонт. У квартирі не було туалету – був по балкону, тож самі в хаті собі зробили. Скільки працювали, все вкладали у житло. Нині є проблеми з дахом», – ділиться мешканка «театрального» будинку.
Обходжу будинок. Зі сторони проспекту Свободи – ще одна брама. У подвір’ї з цього боку також розміщена електропідстанція, що живить Оперний театр. Її планували перенести ще десять років тому, але «віз і нині там».
Сюди я прийшла із Ярославом Кіргачем, який до 2019 року був актором у театрі Марії Заньковецької. Він живе у театральному гуртожитку більше 20 років.
«Дуже добре було – і місце праці, і житло. Якщо на 11:00 треба на роботу, то прокидався о 10:30 і встигав. Колись тут жило багато людей, які працювали в театрі, але з часом вони переїхали», – згадує Ярослав Кіргач.
Ми підіймаємось давніми рипучими сходами, занедбаними, але зі збереженим шармом. На внутрішньому балконі на третьому поверсі зустрічаємо пані Лесю, яка детально з’ясовує: чого ми тут ходимо, хто я і як у пана Ярослава справи з роботою.
Жінка щосили протестує, коли розмова заходить про «те безнадійне відселення», що про нього ідеться вже віддавна.
Пані Леся не скупа на оповідки – знає, як все було з часів самого графа Скарбека. Каже, той мав файну господарку, був не бідний і будував найбільший театр в Європі.
Вона розповідає, що їй 89 років, і пригадує, як бігала дитиною в дворі.
«Тут було гамірно. Мої батьки з 1932-го року тут жили. Тато працював адміністратором театру при євреях, які тримали тут кіно. Я не мінятиму батьківської хати. Якщо є якісь проблеми, миримося або вирішуємо. А ремонт, то, може, і важне, але треба гроші. До речі, з іншого боку є заїзд, то там у подвір’ї коней тримали. Тоді трамвай був кінний, їх сюди заганяли на ночівлю», – розповідає пані Леся про все одразу.
«Поміняю на землю»
Ми виходимо з балкону, пан Ярослав звертає мою увагу на дошки, якими іду, каже: «Мій колега щиро боїться провалитися, як тут ступає». Підлога справді дірява. У під’їзді тихо. Де відвалилась штукатурка, можна розгледіти дранку, дерев’яне перекриття.
У кімнаті гуртожитку тісно, тут багато книжок, давній сервант, вазони на підвіконні. Вікна виходять на проспект Свободи. Господар показує усе, як є, і каже, що навіть труби у туалеті відремонтувати не вдається – гуртожиток належить театру.
Ярослав Кіргач розповідає, що взимку у помешканні холодно. А через те, що будівля стоїть на болотах, – ще й сиро. Дехто, каже, пов’язує із сирістю хворобливість дітей, які тут жили.
«Мого кума старший син мав проблеми, поки не виїхали звідси. Ще одна працівниця з маленькою дочкою жили, то мали проблеми. У сусідів хлопець має проблеми з диханням», – перераховує він.
Чоловік розповідає, що, на відміну від сусідки пані Лесі, зовсім не проти відселення. Каже, не відмовився би навіть від земельної ділянки. Та, додає, його кімната не приватизована.
***
Лілія Онищенко розповідає, що проєкт із реконструкції театру подали на програму «Велике будівництво» і перший відбір він вже пройшов. Більше, каже, нічого сказати не може.
Про кошти з державного бюджету на ремонт пам'ятки національного значення говорять вже чи не 10 років. Tvoemisto.tv звернулось із запитом про фінансування реставрації театру до міністерства культури та відповіді наразі не отримало. Так само упродовж двох тижнів ми намагались з'ясувати, хто відповідальний за пам'ятку, у Львівській обласній державній адміністрації, та нам повідомили, що «коментувати тут нічого».
Тож будівля, із розмахом зведена графом Скарбеком, що займає цілий квартал у самому центрі Львова, із року в рік безнадійно скидає пелюстки свого фасаду.
Вікторія Савіцька
Олександра Бодняк
Фото Вікторії Савіцької
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян