
Фото: erik mclean, unsplash
Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
Коли буде локдаун?
Рішення про загальнонаціональний локдаун ухвалює уряд на основі подання Міністерства охорони здоров’я. Як зазначено на сайті МОЗ, локдаун можуть ввести, коли більшість областей опиняться у «червоній зоні» карантину.
У свою чергу, на карантинні зони Україну ділить Державна комісія з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на основі критеріїв, що можна знайти на сайті МОЗ.
Державна комісія з питань ТЕБ і НС збирається для перегляду «зон» не рідше, аніж раз у сім днів. Якщо буде потреба вводити локдаун, має відбутись засідання уряду. Зазвичай Кабмін збирається по середах, але можуть скликати і позачергове засідання, як це уже було.
Коли ж Кабмін ухвалить постанову про локдаун, то українці матимуть ще 7 днів, аби підготуватись до нього – про це говорить постанова того ж уряду, ухвалена перед січневим «закриттям». До того часу в областях діятимуть обмеження, що відповідають визначеній для них Державною комісією зоні.
Утім, Львівщина, за словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, стрімко наближається до «червоної зони». Він заявив, що якщо 50-70% усіх областей опиняться у «червоній зоні», то уся країна піде на жорсткий карантин.
Водночас заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк вимагає терміново провести спільне засідання парламенту та уряду, а також окреме засідання Ради Національної безпеки та оборони з питань протидії третій хвилі пандемії коронавірусу.
«Все йде до того, що вже найближчим часом Уряду доведеться оголошувати черговий локдаун. Потрібно напрацювати спільний план дій всіх гілок влади на випадок нового жорсткого локдауну, вірогідність якого, повторюся, є дуже високою», – сказала Олена Кондратюк.
Де Львівщина зараз?
Загалом в Україні є чотири карантинні зони – зелена, жовта, помаранчева та червона. Зараз в усій країні за замовчуванням діють обмеження помаранчевої зони. На Львівщині і у Львові – теж. Тобто заборонені масові зібрання, розважальні заходи. Заклади культури (театри, кіно тощо) можуть працювати за умови наповненості лише на 50%. Так само у спортзалах, інших громадських місцях може бути лише обмежена кількість людей – в залежності від площі. Не можуть працювати нічні клуби, а також ресторани, бари і кафе з 23:00 до 7:00. Звісно, у громадських місцях і в транспорті діє масковий режим.
Читайте також: Львовом їздять машини та нагадують мешканцям про карантин. Відео
З огляду на можливий загальнонаціональний локдаун, на Львівщині наразі не планують вводити додаткових карантинних обмежень, сказав заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.
«Враховуючи останні показники не лише по Львівщині, а й по Києву, Вінниці, Житомиру, цілком можливий локдаун. Це означає, що обмеження діятимуть майже у всіх сферах. Економіка знову буде у мінусі, але життя важливіші», – каже Іван Собко.
Школи, садочки, гуртки і розваги
Після візиту Максима Степанова на Львівщину, коли він зробив свою заяву про «червону зону», у Львові й області на дистанційне навчання відправили учнів середньої і старшої школи – 5-11-ті класи. Таке рішення ухвалили на основі інформації від головної епідеміологині області Наталії Тімко про те, що саме в школах багато хворих.
За словами міського голови Львова Андрія Садового, це перший етап обмежень, що діятиме два тижні. Якщо ж це не допоможе стримати ріст захворюваності (а нині, згідно зі статистикою, кожен другий протестований на Covid-19 на Львівщині є інфікованим – за минулу добу у Львівській області провели 2 289 досліджень на коронавірус, з яких 1 065 були позитивні), тоді на дистанційне навчання відправлять учнів початкової школи. Наразі молодші класи навчаються, адже діти такого віку не можуть залишатись удома самі. (Додамо, що українське законодавство забороняє лишати без догляду дорослих дітей віком до 14-ти років).
Читайте також: Як проходить вакцинація від коронавірусу у Львові. Від питань до відповідей
Разом з тим, читачі Tvoemisto.tv зазначають, що у початковій школі у групах подовженого дня збирають по 30-40 дітей із різних класів, що навряд чи відповідає карантинним вимогам.
Зі школами у Львові закрили і гуртки. Також міський голова Андрій Садовий сказав, що від сьогодні мають припинити роботу і дитячі розважальні зони, що він прирівнює до позашкілля.
«Від сьогодні дитячі розважальні установи не мають працювати. Від сьогодні діти 5-11 класів перейшли на дистанційне навчання, все позашкілля має бути закрите. Я звертався до бізнесу (розважальних дитячх закладів - ред.) – якщо хочете заробити, то потім ці гроші доведеться вкладати у лікування. Ми взагалі стоїмо перед тим, щоб закрити місто», – прокоментував Андрій Садовий.
Окрім цього, спортивні змагання у закритих приміщеннях перенесуть на інший період або проведуть на відкритому просторі.
Дитячі садочки наразі продовжують працювати. Зазначимо, що дошкільні заклади не закривали навіть під час січневого локдауну, коли більшість організацій в Україні припинили роботу.
Вишам також рекомендують перейти на дистанційне навчання, але місто не має впливу на них, тому що, за українським законодавством, вони є автономними і підпорядковуються лише рішенням уряду.
Транспорт
Міський голова Львова пояснив, що наразі місто не запроваджує додаткових обмежень у транспорті, оскільки міська комісія з питань ТЕБ і НС вважає, що, коли зменшиться навантаження на школи, то зменшиться і навантаження на транспорт.
Кафе, спортклуби і базари
Оскільки Львів та Львівщина офіційно досі перебувають у «помаранчевій зоні», то кафе, бари і ресторани тут можуть працювати за умови дотримання протиепідемічних заходів. Так само – спортклуби і басейни. Наразі місто не ухвалювало окремого рішення для них, як і для магазинів та ринків.
Додамо, що під час січневого локдауну працювали і перукарні та салони краси – але тільки за попереднім записом, без очікування всередині закладу.
Читайте також: «Ало, що у вас трапилось». Репортаж із диспетчерської Центру екстреної меддопомоги у Львові
Водночас у Львові заборонена робота нічних клубів та розважальних закладів у нічний час. Андрій Садовий заявив, що якщо поліція не зможе забезпечити виконання цієї вимоги, то він звернеться до міністра МВС Арсена Авакова.
Міністр Максим Степанов сьогодні під час брифінгу закликав місцеві органи влади брати відповідальність на себе і самостійно вводити більш жорсткі обмеження, не чекаючи, поки це зробить уряд.
Зазначимо, що нині відбулось засідання обласної комісії з питань ТЕБ і НС. Утім, на ньому розглядали лише розгортання додаткових ліжок для хворих на коронавірус.
Додаткові місця в лікарнях
За словами Івана Собка, з огляду на заповненість Covid-лікарень та приріст хворих, які тепер довше лікуються у стаціонарі, Львівщина може потрапити у червону зону вже наступного тижня. Так, Львівська обласна інфекційна лікарня та Центр легеневого здоров'я заповнені хворими із коронавірусом та підозрою на нього уже на 94%.
Читайте також: Ліжок для хворих із коронавірусом у Львові залишилося лише на два тижні
У Львові вирішили розгорнути додаткові ліжка у поліклінічних денних стаціонарах. На першому етапі планують відкрити 36 ліжок в амбулаторному відділення, яке знаходиться у 8-й лікарні, 150 ліжок у 2-му поліклінічному відділенні на вул. Мазепи, 60 ліжок у 4-тій поліклініці на пр. Червоної Калини, 70 ліжок у 2-гій поліклініці на вул. Симоненка, 50 ліжок у 10-тій клінічній лікарні на вул. Бой-Желенського.
Що кажуть фахівці?
Директор Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні Сергій Федоренко у коментарі Tvoemisto.tv каже, що з точки зору епідеміології рішення про більш жорсткі карантинні обмеження є правильними.
«В інфекційній хворобі є таке поняття як епідемічний ланцюг. Він складається з трьох речей – збудник, фактори передачі та сприйнятливий організм, тобто людина. Для того, щоб розірвати цей ланцюг, упродовж багатьох століть вчені-епідеміологи застосовували карантини. Вони давали змогу хоч частково зменшити об’єм передачі збудника від людини до людини», – каже медик.
Він нагадує, що у всьому світі, наприклад, в Італії, Франції, вводять національні локдауни для того, щоб зменшити поширення хвороби.
«Локдаун зачіпає багатьох людей, тому треба добре думати, що саме вводити. Можливо, для того, щоб уникнути важких наслідків – втрати людських життів, на певний період часу треба вжити й непопулярні для країни заходи, щоб потім стало легше жити і було менше трагедій. Почали зі школи, далі ВНЗ. Можна також на великих підприємствах зменшити кількість працюючих», – додає Сергій Федоренко і нагадує про обов’язкове носіння масок.
Нагадаємо, Андрій Садовий закликав львів'ян обмежити контакти, не проводити бенкетів та забав. Додамо, що з понеділка, 15 березня, у християн східного обряду розпочався піст, тобто забави і весілля, імовірно, підуть на спад.
Олександра Бодняк, Ольга Шведа
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян