Коли пити каву, аби не шкодити здоров'ю. Дослідження

1024 0
Користь від кави може залежати від часу її споживання.
Фото ілюстративне: Unsplash

Фото ілюстративне: Unsplash

Коли йдеться про вплив кави на здоров'я, важливе значення може мати час її вживання. Про це свідчить нове дослідження, пише CNN.

Як йдеться у виданні, вживання кави неодноразово пов’язували з кращим здоров’ям серця та тривалішим життям. Однак, як показало нове дослідження, користь від кави може залежати від часу її споживання.

Обмеження вживання кави лише ранковими годинами, як виявилося, може бути найкращим варіантом — незалежно від кількості випитої кави та інших потенційно впливових факторів, згідно з дослідженням, опублікованим у вівторок в European Heart Journal.

«Це перше дослідження, яке вивчає взаємозв’язок між часом вживання кави та наслідками для здоров’я», — зазначив провідний автор доктор Лу Ці, почесний професор та керівник кафедри HCA Regents в Школі громадського здоров'я та тропічної медицини Celia Scott Weatherhead при Університеті Тулейна в Новому Орлеані.

«Зазвичай ми не даємо рекомендацій щодо часу прийому їжі у наших дієтичних настановах, але, можливо, варто враховувати цей аспект у майбутньому».

Читайте також: Де в Україні найдорожча кава. Рейтинг міст

Більшість попередніх досліджень, що вивчали споживання кави учасниками протягом часу, виявили, що помірне вживання кави може впливати на зниження ризику розвитку діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань і передчасної смерті, згідно з останнім дослідженням. Однак наукові докази щодо впливу таких факторів, як генетика, кількість спожитої кави або додані підсолоджувачі, залишаються непослідовними або навіть суперечливими, зазначають автори.

У дослідженні було проаналізовано дані про харчування та здоров’я 40 725 дорослих віком від 18 років, отримані з Національного обстеження здоров’я та харчування, яке проводилося в період з 1999 по 2018 рік. Протягом 10 циклів учасники надавали деталі про своє харчування за попередній день. Крім того, автори включили підгрупу з 1 463 дорослих (як жінок, так і чоловіків) з дослідження Lifestyle Validation Study, які заповнили принаймні один тижневий харчовий щоденник.

У дослідження були включені як кофеїнова, так і безкофеїнова кава, а час вживання поділили на три періоди: ранок (з 4:00 до 11:59), день (з 12:00 до 16:59) і вечір (з 17:00 до 3:59).

Дослідники виокремили два основні патерни споживання кави: лише вранці та протягом усього дня. До кінця середнього періоду спостереження (близько 10 років) було зафіксовано 4 295 смертей від усіх причин, 1 268 — від серцево-судинних захворювань і 934 — від раку.

Порівняно з тими, хто не вживав каву, споживання її лише вранці було пов’язане з на 16% нижчим ризиком передчасної смерті від будь-якої причини та на 31% нижчим ризиком смерті від серцево-судинних захворювань. Ті, хто пив каву протягом усього дня, не мали зниження ризику. Ці висновки залишилися незмінними навіть після врахування таких факторів, як тривалість сну, вік, раса, етнічна приналежність, стать, сімейний дохід, рівень освіти, рівень фізичної активності, дієтичні показники та наявність захворювань, таких як діабет, гіпертонія та високий рівень холестерину.

Для тих, хто пив каву лише вранці, не мало значення, чи була вона кофеїновою або безкофеїновою, а також кількість випитих чашок — менше однієї чи більше трьох на день. Вживання кави вранці все одно виявилося кращим варіантом у контексті ризику смертності порівняно з іншими патернами.

«Дослідження було обсерваційним, тобто воно не проводилося в експериментальних умовах, що є "золотим стандартом"», — зазначила Ванесса Кінг, сертифікована дієтологиня-нутриціологиня та представниця Академії харчування та дієтології, яка не брала участі у дослідженні, в електронному листі.

Характер дослідження означає, що воно лише встановлює асоціацію, а не причинно-наслідковий зв’язок між вживанням кави вранці та ризиком передчасної смерті. Однак, за словами Кінг, ці висновки є «значущими, оскільки основною причиною смертності в Америці є серцево-судинні захворювання».

Чому час вживання може мати значення

Доктор Девід Као, який не брав участі в дослідженні, назвав його «захопливим» і одним із найкращих досліджень на цю тему за останні роки.

«Серед головних переваг – використання методу, схожого на машинне навчання, для класифікації патернів споживання кави, а також валідація результатів на (більш ніж одному) зовнішньому джерелі даних, яке відрізняється від основного. Це значно знижує ймовірність випадкових або хибнопозитивних висновків», – зазначив Као, професор і керівник кафедри жіночого серцевого здоров'я імені Жаклін Марі Шаубле Ліаффер в Медичному кампусі Університету Колорадо Аншуц, у коментарі електронною поштою.

Однак дослідження має кілька недоліків. По-перше, дані про харчування ґрунтувалися на самозвітах учасників, що може містити неточності або упередження і не враховує довгострокові звички, зазначають автори.

По-друге, хоча дослідники врахували безліч супутніх факторів, не можна повністю виключити вплив інших чинників.

Також команда не змогла виключити можливість того, що вживання кави вранці є лише маркером загалом здорового способу життя. «Наприклад, люди, які п’ють каву вранці, можуть частіше займатися спортом і споживати менш оброблену їжу», – йдеться у дослідженні.

Крім того, дослідники не мали генетичних даних, тому не могли оцінити можливий вплив швидкості метаболізму кофеїну, визначеної генетично.

Одне з можливих пояснень отриманих результатів, за словами доктора Лу Ці, полягає в тому, що вживання кави в другій половині дня або ввечері може порушувати циркадні ритми і рівень гормонів, таких як мелатонін. Низький рівень мелатоніну пов’язаний з підвищеним артеріальним тиском, оксидативним стресом і вищим ризиком серцево-судинних захворювань.

Кава також містить антиоксиданти, які допомагають зменшити запалення в організмі, нейтралізуючи вільні радикали, що можуть збільшувати ризик серцево-судинних захворювань, додала Ванесса Кінг. Вільні радикали – це нестабільні молекули, що утворюються під впливом факторів довкілля, таких як тютюновий дим або пестициди, і можуть пошкоджувати клітини.

Деякі маркери запалення в крові мають власні біологічні ритми, зазначають автори дослідження, і їх рівень зазвичай найвищий уранці. Тому «протизапальний ефект від споживання кави, зосередженого вранці, може бути кориснішим, ніж ефект від вживання кави, розподіленого протягом ранку, дня та вечора». Це стосується як кофеїнової, так і безкофеїнової кави.

Коригування споживання кави

Якщо ви хочете почати обмежувати споживання кави лише на ранок, але вам важко це зробити, подумайте, чи регулярно ви отримуєте достатньо якісного сну, порадила Кінг. Звернення до спеціаліста зі сну для виявлення можливих проблем, таких як апное, яке може порушувати ваш відпочинок, також може бути корисним, додав Као.

Ви також можете почати з розбавлення своїх денних порцій кави та супроводжувати їх водою для гідратації, зазначила Кінг — це також може допомогти вам почуватися бадьоріше.

Перевірка рівня щитовидної залози, вітаміну D і заліза може допомогти визначити, чи не є ваша втома симптомом чогось більш серйозного, зазначила Сью-Еллен Андерсон-Хейнс, зареєстрована дієтологиня-нутриціологиня та представниця Академії харчування та дієтології.

Якщо ви не п'єте каву, але вважаєте, що могли б отримати користь від її додавання до вашого розпорядку, спочатку «погляньте на більшу картину», сказала Андерсон-Хейнс, яка не брала участі в дослідженні. «Чи ведете ви загалом фізично активний, збалансований, стійкий і здоровий спосіб життя?»

До того, як буде отримано більше доказів щодо того, коли краще пити каву, вона додала, слід дотримуватися рекомендацій вашого лікаря або дієтолога щодо споживання кофеїну.

Нагадаємо, у МОЗ розповіли про користь і шкоду кави. Читайте про це за посиланням.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.



Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!