На правах реклами

Як бути корисним на кіберфронті — долучитися до кібервійськ можуть не лише айтівці, а і звичайні громадяни

1647 0
10 травня цього року хакери зламали чимало камер спостереження на території росії і транслювали через ці камери «Ой, у лузі червона калина», звернення президента Зеленського та інші жахливі для росіян речі. Це — одна з ефектних операцій. Вона націлена передусім на підрив морального стану ворога, але існує і безліч інших, які виглядають не так медійно, проте круті. Кібервійна лише набирає обертів.

Хостинг-провайдер Cityhost.ua зібрав докладну інформацію про можливості долучитися до української кіберборотьби проти загарбника. В статті наведені різні варіанти залучення до іт-армії, як для професіоналів-айтівців так і для людей, які не мають спеціальних знань чи навичок.   

Боротьба на кіберфронті

22 квітня 2022 року вдалося відвернути велику кібер-атаку на енергосистему України. Збитки від цієї атаки могли бути набагато серйознішими, ніж від ракет, або співставними, і при цьому терористична держава витратила б набагато менше коштів.

Сучасна фаза російсько-українського протистояння точиться десятий рік, і від її початку війна велася не лише на фронтах, але і онлайн. Частиною військ росії завжди були хакери, боти, що розповсюджували брехливу інформацію, віруси тощо. І нам потрібно вибудовувати ефективний захист у цифровому просторі, а при можливості — атакувати. Це потребує великих обчислювальних потужностей, зокрема віртуальних та виділених серверів і чимало вільних рук. Отже кожен може стати в нагоді. Мобілізація в кібервійська доступна всім, причому стати частиною IT-армії можливо в різні способи.

Існує кілька напрямків кіберспротиву. Можна:

  • надавати свій комп’ютер, віртуальний або виділений сервер для масштабних DDoS-атак;

  • виконувати ситуативні завдання, що не вимагають спеціальних знань (скарги на телеграм-канали, розгон певної інформації, волонтерська допомога з нетехнічними питаннями);

  • долучитися до іт-армії як спеціаліст. Потрібні розробники, інженери і навіть копірайтери та дизайнери;

  • підписати контракт або мобілізуватися в армію на певні посади. Серед актуальних вакансій бувають розробники, тестувальники тощо.

Як долучитися до кібервійськ, якщо я нічого не вмію

Найпростіше, що можна зробити — встановити на свій комп’ютер, VPS чи виділений сервер певну програму, що буде використовувати частину його ресурсів для спрямованих атак на системи ворога. Таким чином хакерам вдавалося обвалювати доволі серйозні сервіси — той же сайт Московської біржі. Тут треба бути обережними, добре розуміючи, що саме та звідки ви завантажуєте. Наприклад, краще це робити за лінком з сайту Міністерства цифрової трансформації, де пропонують долучитися до боротьби на кіберфронті.

Другий спосіб, до якого вдаються небайдужі  — пошук та завалювання скаргами ворожих сторінок і телеграм-каналів, розкручування певної інформації в соцмережах для боротьби з російською пропагандою. Російські телеграм-канали бувають дуже огидні, тому щоб серфити ними, потрібно набратися витримки. Але їх можна ефективно обвалювати, зібравшись разом.

Для цього існують координаційні чати, зокрема можна долучитися до проекту STOP RUSSIA MRIYA, створеного Департаментом кіберполіції України у співпраці з волонтерами. «Мрія» включає чат для координації щодо таких простих завдань, чат-бот для повідомлення про канали до блокування, а також «Народний месник» — бот для повідомлення про пересування російської техніки або знайдені нерозірвані боєприпаси. Часом для волонтерських задач потрібні бувають дизайнери, маркетологи, копірайтери, перекладачі — всі нетехнічні спеціальності, що є в IT.