Як добувають сіль на Львівщині у найстарішій солеварні України

1343 0
Tvoemisto.tv пояснює, яким методом добувають сіль у солеварні в Дрогобичі.
фото: твоє місто

фото: твоє місто

Дрогобицька солеварня, що на Львівщині, працює з 1390 року і є найстарішою в Україні. За словами експерта аграрного ринку Івана Стефанишина, сіль, яку тут добувають, найкраща за вмістом натрію. Tvoemisto.tv пояснює, як саме її добувають на підприємстві. 

Технологиня підприємства Оксана Бунда розповіла Tvoemisto.tv, що усе розпочинається з шахти, де добувають ропу, тобто природний розсіл. На будівлі шахти можна побачити гірничий знак у вигляді двох молотків. У перекладі з латини він означає «з розумом і молотком», тобто корисну копалину потрібно добувати саме так.

Читайте також: Дрібка солі в краплі моря. Що буде із давньою солеварнею на Львівщині 

Будівля єдиної діючої шахти Дрогобицької солеварні

Природний розсіл із цієї шахти добувають давно, з часу введення її в експлуатацію у 1473 році. Оксана Бунда пояснює, що він не з'явився тут нізвідки: «15 мільйонів років тому тут було море, потім почалися тектонічні процеси, Карпати почали підійматися, а море робитися мілкішим. При аридному (сухому) кліматі почалося інтенсивне випаровування, і сіль почала осідати, почали формуватися її пласти».

Шахта побудована з дерева, яке чудово взаємодіє з розсолом. Її площа – 8,75 метра квадратного, глибина – 50 метрів. У ній є спеціальні 12 поверхів, якими можна спускатися. Однак тепер розсіл добувають глибинним насосом, тож потреби спускатися в шахту немає. 

Вхід у шахту

Глибинний насос регулюється автоматичним ввімкненням та вимкненням і працює сім хвилин на годину впродовж доби. Оксана Бунда зауважила, що такий режим потрібен для того, щоб не порушувати фізико-хімічну рівновагу й не перекачувати понад норму.

Насос добуває розсіл із глибин і перекачує його в розсолозбірники. Це великі посудини в окремій будівлі, зроблені з дерева без використання цвяхів. Тут відбувається очищення розсолу від мулу, глини та гіпсу. 

Розсолезбірники

Після очищення розсіл виварюють (цей процес називають чарівним видобутком), нагріваючи з допомогою дров до температури кипіння. Вода починає випаровуватися, а сіль кристалізуватися. 

Відтак сіль засипають у центрифугу, де з неї виходить зайва волога, далі вона потрапляє на сушильну лінію для обдування теплим повітрям. 

Про те, що відбувається на українському ринку солі, яка частка на ньому Дрогобицької солеварні, що передбачає проєкт ревіталізації солеварні та що може змінитися після передавання її в комунальну власність, читайте за посиланням у матеріалі. 

Юлія Кметик

____________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!