На правах реклами
Фото: Іван Станіславський/Твоє місто

Фото: Іван Станіславський/Твоє місто

Болить хребет і затерпають кінцівки. Хто такий вертебролог і що він лікує

6278 0
Малорухливий спосіб життя і стресові ситуації негативно впливають на нервову систему, провокують біль у спині, сприяють появі болю голови, частій і підвищеній стомлюваності, запамороченню, затерпанню кінцівок, дратівливості й тривожності. Частими є випадки, коли людина почувається погано і не розуміє, що причина її нездужання криється в нездоровому хребті, захворюваннях периферичної нервової системи. Тому вчасне виявлення проблеми дуже важливе. Хто такий вертебролог, які хвороби лікує, при яких симптомах до нього варто звертатися, чому кожному з нас варто записатися на прийом до нього, як проблеми зі спиною можуть призвести до шуму у вухах та болю в серці, Тvoemisto.tv розповів невролог, вертебролог Центру медичних інновацій NOVO Назарій Викрикач.

Розкажіть, яка різниця між неврологом та вертебрологом?

Невролог займається профілактикою, лікуванням і діагностикою хвороб центральної та периферичної нервової системи, деякими патологіями опорно-рухового апарату, які впливають на функціонування центральної нервової системи, а вертебролог – це лікар, який спеціалізуються на діагностиці патологій хребта і більш комплексно підходить до порушень функцій опорно-рухового апарату, тобто проблем із хребтом.

Наскільки тісний зв’язок між неврологією та вертебрологією?

Досить тісний, адже і одна, і друга здатні усувати, лікувати ті ж нервові корінці в запальному стані, защемлення, утворення гриж, нервових розгалужень, які провокують біль і затерпання.

Читайте також: УЗД судин. Коли є потреба робити та які недуги можна виявити

Якими захворюваннями займаються неврологи, вертебрологи в Центрі NOVO?

Неврологи і вертебрологи в нашому Центрі діагностують та лікують патології хребта, міжхребцеві грижі, протрузії, тобто випинання міжхребцевих дисків, біль у поперековому, грудному відділах хребта, біль у шиї, сколіоз, кіфоз, лордоз, плоскостопість тощо.

Тобто вертебролог це лікар, який добре розуміється на неврології, ортопедії, м’язовому болю та суглобах?

Так. Вертебрологія – один із сучасних напрямків медицини, що поєднує неврологію, ортопедію, нейрохірургію, терапію та займається вивченням захворювань опорно-рухового апарату. Спеціаліст мусить знати всі терапевтичні проблеми, оскільки в пацієнта можуть виникати порушення динаміки кровообігу, защемлення.

Які види діагностики допомагають поставити діагноз при неврологічних порушеннях і які з них можна пройти в Центрі медичних інновацій NOVO?

Ми застосовуємо тільки сучасні методи дослідження неврологічних захворювань із використанням діагностичного обладнання останнього покоління. Це магнітно-резонансна томографія (МРТ), яку роблять при захворюваннях головного та спинного мозку, магнітно-резонансна ангіографія (МРА), яка дозволяє без застосування контрасту чітко візуалізувати будову судин головного мозку, виявити їх аномалію й анатомічне розташування, визначити ширину просвіту, ступінь стенозу, а також завдяки високій чутливості апарата відрізнити швидкий і повільний кровоплин. Окрім того, в нашому центрі можна пройти комп’ютерну томографію, ультразвукову діагностику, а в лабораторному Центрі – іншу необхідну діагностику.

Читайте також: Як уникнути травм і переломів. Розмова з ортопедом-травматологом

Якими є перші симптоми того, що варто звернутися до лікаря-невролога чи вертебролога?

Якщо є скарги на біль у спині різного характеру та локалізації, біль у суглобах, слабкість і затерпання верхніх та нижніх кінцівок, шум у вухах, біль у ділянці серця, деформація хребта, неприємні відчуття при закиданні голови назад чи відчуття дискомфорту біля лопаток при глибокому вдиху або видиху. Тобто насторожити мають усі незвичні симптоми.

А як біль голови, запаморочення, шум у вухах можуть бути пов’язані з хребтом?

Через порушення в шийному відділі хребта, неправильний кровоплин у голову, внаслідок чого порушується притік або відтік крові.

Війна, стреси, хронічна втома негативно впливають на нервову систему. З якими симптомами до Вас найчастіше звертаються люди?

У людей почастішали запаморочення, шум у вухах, порушення зору, затерпання рук і ніг, неврологічні розлади. Все це може призвести до важких наслідків. Найчастіше до нас звертаються з грижами і протрузіями хребта, міалгіями (запальними станами м’язової структури), проблемами з хрящовою тканиною, коли пошкоджені зв’язки.

Читайте також: За пів години від дзвінка вже був на прийомі. Які знижки NOVO надає бііцям на КТ і МРТ

Які причини захворювання опорно-рухового апарату?

Різні травми, дегенеративні, тобто вікові зміни або посттравматичні явища.

Ви сказали, що неврологічні розлади в дорослих – досить поширена проблема. А які чинники, згубні звички цьому сприяють?

Однозначний вплив має малорухливий спосіб життя. Проблеми зі спиною, хребтом найчастіше виявляють у офісних працівників, які приймають неправильне положення під час сидіння і тривалий час не змінюють його. Що стосується шкідливих звичок, то тут важко щось казати, бо в кожного вони свої. Це не куріння, а радше вже згадане неправильне сидіння перед гаджетом, телевізором.

Впливати на проблеми зі спиною, з хребтом може й фізичне навантаження, особливо неправильне піднімання вантажу, а також робота у вогкому приміщенні, що, натомість, навантажує м’язову та кісткову структури і призводить до запального стану.

Читайте також: Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові

Як часто дорослим варто звертатися до невролога, вертебролога, аби не проґавити проблему? Це треба робити профілактично, з якоюсь періодичністю чи лише тоді, коли щось певний час турбує?

Якщо нічого не турбує, нема ніякого дискомфорту, тримати зв’язок варто із сімейним лікарем. Але якщо маєте сидячу роботу або в положенні лежачи відчули, що затерпає рука, це може бути початком чи вже наявністю проблеми. Тоді раджу відразу звернутися до спеціаліста. Відвідувати невропатолога, вертебролога дорослим треба як мінімум раз на рік.

Вікового цензу – коли вперше звертатися – немає, але в теперішній час чи не всі хвороби помолодшали. Якщо колись люди були більш рухливі і проблеми з хребтом, суглобами не були такими частими, то зараз через те, що немає достатнього руху, починаються проблеми зі здоров’ям не те що в 50-літніх, а навіть у 20-літніх. Найчастіше моїми пацієнтами стають люди від 18 до 37 років, у більшості з яких сидяча робота.

Річ у тім, що коли ти не рухаєшся, м’язовий скелет не працює. Внаслідок цього виникає надмірне навантаження на хрящову тканину. Спочатку людина відчуває печіння, біль. У нас звикли казати, що то солі, але це далеко не так. Це і є проблема з хрящовою тканиною, що може в подальшому спровокувати посилене серцебиття в стані спокою, головокружіння тощо.

А до яких незворотних проблем, ускладнень, небажаних наслідків може призвести зволікання зі звертанням по медичну допомогу?

Усе залежить від нозології та самої проблеми, яка дошкуляє. Люди зазвичай не звертаються одразу, коли почався незрозумілий біль, виникли певні симптоми, а невідомо чого чекають, тоді проблема стає більш явною, вираженою, болючою, її важче й довше усувати.

Своєчасна консультація невролога чи вертебролога пришвидшить процес одужання й допоможе уникнути розвитку ускладнень, небажаних наслідків. Ігнорувати симптоми і займатися самолікуванням не раджу. Лише досвідчений лікар може виявити причину хвороби.

Читайте також: Хто потребує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинею

Скільки часу триває консультація невролога, вертебролога у Центрі медичних інновацій NOVO?

Приблизно пів години. Цього достатньо, щоб уважно вислухати скарги, зібрати анамнез, провести неврологічне обстеження рухової сфери, чутливості, тонусу і рефлексів, функціональності черепно-мозкових нервів, тобто виявити проблему і призначити лікування.

Чи можна пройти лікування у ваших спеціалістів – невролога та вертебролога і в чому воно полягає? Назвіть методики.

Лікування призначають здебільшого фізіотерапевтичне (реабілітаційна лікувальна фізкультура) і медикаментозне, а також дають рекомендації, як бути в тих чи тих ситуаціях: яке положення тіла вибрати, як не створювати  надмірного навантаження на організм, як часто вставати, аби не засиджуватися.

Із допомогою правильної комбінації мануальної терапії, сучасних фізіотерапевтичних процедур, підводного витягування хребта і масажу в більшості випадків вилікувати міжхребцеву грижу чи протрузію можна без операції.

Одним із обов’язкових методів лікування у вертебрології є масаж, який справляє лікувальну дію не лише на хребет і довколишні тканини, а й завдяки прийомам механічної та рефлекторної дії на тканини і органи у вигляді розтирання, розминання, натискування, вібрації, погладжування, які виконує масажист або спеціальний апарат, значно покращує фізичний та емоційний стан хворого.

Чи є у вас така послуга, як виїзд лікаря-невролога до хворого?

Так. Консультація лікаря-невролога з виїздом до хворого передбачена для тих, що не можуть самостійно прийти у медзаклад через стан здоров’я.

Ольга Шведа

Фото Івана Станіславського/Твоє місто

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Твоє здоров'я

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!