На правах реклами
Фото: Іван Станіславський/Твоє місто

Фото: Іван Станіславський/Твоє місто

УЗД судин. Коли є потреба робити та які недуги можна виявити

12745 0
Судини виконують важливу роль в людському організмі, тому вимагають особливої уваги. Доставляючи кров до всіх органів, вони забезпечують обмін речовин між кров’ю та навколишніми тканинами. Найпоширенішим, швидким і безпечним методом обстеження, що базується на проникненні звукових хвиль у тканини, є ультразвукова діагностика (УЗД). Процедура нетривала і безболісна. Ультразвукові хвилі, на відміну від рентгенівського випромінювання, не завдають шкоди організму, тому УЗД можна робити всім, у тому числі дітям та вагітним. Про те, як перевірити судини, як минає процедура ультразвукової діагностики, кому і навіщо її призначають, Тvoemisto.tv пояснила лікарка функціональної та ультразвукової діагностики Центру медичних інновацій NOVO Олена Щур.

Насамперед розкажіть, що таке УЗД судин?

УЗД судин (дуплексне ультразвукове сканування судин) – це неінвазивний метод обстеження артерій і вен, під час якого можна визначити стан судин, зокрема їхніх стінок, наявність атеросклеротичних бляшок у артеріях, варикозного розширення підшкірних вен, тромбів у венах та артеріях, а також характер кровоплину цими судинами.

Які види УЗД судин можна пройти в Центрі медичних інновацій NOVO?

У нашому Центрі виконують: дуплексне ультразвукове сканування гілок дуги аорти (сонних, хребцевих та підключичних артерій), транскраніальну доплерографію, обстеження артерій та вен верхніх і нижніх кінцівок, черевної аорти та її гілок (черевного стовбура, верхньої та нижньої мезентеріальних артерій, а також ниркових артерій), нижньої порожнистої та клубових вен.

У яких випадках і при яких симптомах призначають УЗД судин?

УЗД судин застосовують за наявності варикозно розширених підшкірних вен, особливо вен нижніх кінцівок, судинних сіточок на нижніх кінцівках, при набряку ніг, який з’являється після тривалого сидіння, стояння або посилюється ближче до вечора. Також УЗД судин призначають при раптовому набряку однієї нижньої кінцівки, при нічних корчах литок, зміні кольору шкіри гомілок, ранах гомілок, які тривало не гояться (трофічні виразки), бешиховому запаленні нижніх кінцівок (рожа).

Читайте також: Хто потребує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинею

УЗД артерій нижніх кінцівок призначають: при болю в литках, стегнах або сідницях, який виникає під час ходьби; відчутті затерпання або пекучого болю стоп чи рук у стані спокою (в цьому випадку показане дуплексне ультразвукове сканування артерій рук); ранах на нижніх кінцівках, переважно стоп, які тривало не гояться і виникають на фоні пекучого болю з відчуттям похолодання.

УЗД сонних та хребцевих артерій призначають: при порушенні зору, зокрема «мушках» перед очима; періодичному порушенні мовлення (тобто коли пацієнт часом ніби не розуміє звичної для нього мови або йому важко висловити свої думки); затерпанні половини тіла або тільки однієї руки чи ноги; голово кружінні та підвищенні артеріального тиску.

УЗД черевної аорти призначають: при раптовому болю в животі, попереку (коли є підозра на наявність розширення аневризми черевної аорти або ж розрив аневризми); болю в животі після їжі (коли є підозра на стеноз черевного стовбура чи мезентеріальних артерій).

Крім того, робимо УЗД ниркових артерій. Це дослідження призначають при стійкому до дії антигіпертензивних препаратів підвищенні артеріального тиску.

Для чого і які спеціалісти скеровують пацієнтів на УЗД судин?

Лікар функціональної та ультразвукової діагностики, який виконує УЗД судин, тісно співпрацює з лікарями інших спеціальностей – найчастіше з хірургами, судинними хірургами, травматологами-ортопедами, невропатологами, ревматологами, онкологами, акушерами-гінекологами, кардіологами. Саме вони ставлять попередній діагноз і скеровують пацієнтів до лікаря функціональної та ультразвукової діагностики для його підтвердження чи заперечення за допомоги УЗД судин і спостереження за станом судин у динаміці. З цією метою роблять повторне УЗД судин.

Які проблеми, недуги можна діагностувати з допомогою ультразвукової діагностики?

Із допомогою УЗД можна визначити наявність: атеросклеротичних змін аорти та артерій; запальних захворювань аорти та артерій; тромбозів і   емболії аорти та артерій; локальних, тобто місцевих розширень черевної аорти та артерій (аневризми і псевдоаневризми); розшарувань черевної аорти та артерій; тромбозу вен; варикозного розширення підшкірних вен кінцівок та інших захворювань судин.

Читайте також: За пів години від дзвінка вже був на прийомі. Які знижки NOVO надає бііцям на КТ і МРТ

А як правильно підготуватися до УЗД судин?

Загалом ультразвукова діагностика сонних та хребцевих артерій, аорти, вен верхніх і нижніх кінцівок, а також транскраніальна доплерографія не потребують попередньої чи додаткової підготовки. Натомість УЗД черевної аорти та її гілок, ниркових артерій, нижньої порожнистої вени вимагають цього.

Які апарати використовує Центр медичних інновацій NOVO для такого дослідження?

Медичний центр NOVO обладнаний УЗД-апаратом експертного класу – Samsung Medison Accuvix V20, який має широкий спектр функцій і високу якість зображення.

Як минає процедура ультразвукової діагностики судин?

УЗД гілок дуги аорти, артерій нижніх кінцівок, черевної аорти та її гілок, а також транскраніальну доплерографію здійснюють в лежачому положенні пацієнта.

Верхні кінцівки можна обстежити як лежачи, так і сидячи, а УЗД вен нижніх кінцівок та судин верхніх кінцівок виконують у лежачому і стоячому положенні тіла.

Читайте також: Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові

Скільки триває УЗД судин і від чого це залежить?

Тривалість такого ультразвукового дослідження залежить від кількості судин, які треба обстежити. На проведення процедури знадобиться від 15 до 30 хвилин.

Чи шкідлива ультразвукова діагностика для організму?

При ультразвуковому дослідженні цілісність шкіри пацієнта не порушується, тому така діагностика безпечна.

Тобто УЗД судин не має обмежень і протипоказань?

Так, до проведення УЗД судин протипоказань чи обмежень немає. Це безпечний метод дослідження, тому його можна проводити за потреби часто.

Чи проводять у вас УЗД судин дітям і вагітним?

У нашому Центрі проводять обстеження і тих, і тих. Вікових обмежень також немає.

Як швидко пацієнт може отримати результат?

Через 10-15 хвилин після закінчення процедури.

Ольга Шведа

Фото Івана Станіславського/Твоє місто

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Твоє здоров'я

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!