
Фото: Анна Чистякова
Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
У XVII столітті на місці теперішнього лісопарку «Погулянка» були заміські лани – частина Аттельмаєрівської Пасіки. У 1810 році ближчу до міста частину ланів викупив адвокат Франциск Венглінський, який був людиною веселою і товариською, любив погуляти. Саме тому він назвав свій маєток «Погулянка» і запрошував до нього друзів. Саме завдяки Венглінському ця місцина стала прогулянковим парком, а на його честь назвали прилеглу до маєтку територію – «Лісок Венглінського».
Перед Другою світовою війною саме на території Погулянки хотіли відкрити Парк культури, але війна зруйнувала цей намір. Проте деякий час тут працював зоопарк, де можна було побачити різноманітних екзотичних тварин.
На головній алеї парку люди бігають, катаються на велосипедах, грають у бадмінтон, просто гуляють.
«Я влітку майже щодня приходжу сюди після роботи, аби відпочити. Тут чисте повітря, а у спеку прохолодніше», – говорить Ольга, яка мешкає неподалік.
Читайте також: Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
Щоправда, вона висловлює пересторогу щодо території колишнього винзаводу, розмальовані руїни якого зовсім поруч.
«Зараз це виглядає негарно, адже він стоїть просто в парку. Але важливо, щоб тут не побудували новобудову в подальшому чи якийсь готель або ще щось, що вплине на екологію території», – побоюється дівчина.
Справді, це місце асоціюється у львів’ян із винзаводом «Укрвино». За радянських часів тут виробляли популярні вермут «Квіти Погулянки» та бальзам «Старий Львів». Сьогодні це – закинуті руїни розваленого підприємства, що вже майже десять років стоять привидом при самому вході у лісопарк.
Квіти на руїнах, або Що буде замість винзаводу
Відповідно до містобудівної документації, земельна ділянка, на якій розташовані залишки заводу, немає кадастрового номера. Колись вона була в оренді у «Львівського виноробного заводу» та групи компаній холдингу «Галка». Потім будівлі заводу продали, а територія залишилась не оформленою.
Нині майновий комплекс колишнього заводу «Укрвино» перебуває в іпотеці – компанія «Сі Ейч Констракшн», що є його власником сьогодні, передала його в заставу під 6 млн грн позики від компанії «Санта Марія Інвест Інк».
Цікаво, що в українському реєстрі власником американської компанії «Санта Марія Інвест Інк.» зі штату Делавер зазначений 36-річний мешканець Львова Роман Яцик. Водночас він є і директором «Сі Ейч Констракшн». Про територію у лісопарку Роман Яцик говорити не хоче.
Читайте також: Навколо Автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
«Я не знаю, що там буде. Є багато проєктів та планів, але конкретного нічого так і не вирішили щодо цього об’єкту», – говорить новий власник будівлі колишнього заводу «Укрвино».
Додамо, що Роман Яцик є не лише підприємцем, а й священником. Він очолює релігійну громаду УГКЦ парафії зіслання Святого духа села Кротошин. Також чоловік є засновником благодійної організації «Християнський благодійний фонд Св.Миколая», а раніше був власником ПП «Степап».
Чи збудують на місці винзаводу щось церковне? Теоретично, це можливо. Ця територія, відповідно до зонінгу, належить до зони культурних, спортивних та релігійних установ. Переважними видами забудови такої території є розважальні комплекси, стадіони, концертні зали та спортивні клуби – будівництво житла тут неможливе. Проте тут допускається будівництво готелів та ресторанів, а також шкіл і садочків.
Наразі земля під комплексом належить місту, та нові власники майнового комплексу можуть її викупити без проблем.
«Власники майна мають право на оформлення земельної ділянки для обслуговування чи реконструкції цих будівель. В Україні земля йде за майном, на відміну від інших європейських країн. Коли є право власності на об’єкти нерухомого майна, то автоматично набувається право власності на земельну ділянку. Її можуть взяти в оренду або викупити», – говорить директорка юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич.
Тож очікувати майже на 11 тис. квадратних метрах у самісінькій рекреаційній зоні можна на що завгодно – від фітнес-центру до відпочинкового комплексу абощо.
Намальовані межі
Раніше Tvoemisto.tv писало, що у Львові сьогодні не мають визначених меж дев'ять парків, серед яких і лісопарк «Погулянка». Тобто межі лісопарку лише графічно встановлені ухвалою міськради, але кадастрового номеру рекреаційна зона не має, відповідно – користувача теж. Це може загрожувати цілісності парку, навколо якого активно тривають забудови.
«Особливо під небезпекою є старі парки, що не внесені на кадастрову карту. Без цього недобросовісні забудовники можуть отримати проєкт землеустрою та купити якусь частину парку, як це було, наприклад, із Сихівським лісом», – говорить депутатка Верховної Ради Наталія Піпа.
За її словами, коли лісопарк буде на кадастровій карті, то ЛКП «Зелений Львів», що його обслуговує, зареєструє право постійного користування за собою, а за територіальною громадою – комунальну власність. Тоді землю вже ніхто не зможе отримати.
В управлінні земельних ресурсів заспокоюють і кажуть, що документи про відведення ділянки землі під лісопарком та виготовлення кадастрового номера якраз перебувають в роботі.
«Зараз це на завершальному етапі. Після отримання кадастрового номера право постійного користування земельною ділянкою лісопарку буде зареєстровано за ЛКП «Зелений Львів», – говорить начальник управління земельних ресурсів Сергій Коровайник.
На скільки швидко будуть готові необхідні документи, в управлінні не можуть сказати, адже чим більший парк, тим більше часу треба на оформлення. А лісопарк «Погулянка» – це майже 100 га землі.
Площа не фонтан
Хоча площа перед Палацом творчості дітей та юнацтва Галичини вже не належить до лісопарку, але вони так близько, що вже давно сприймаються як одне ціле. Керівниця Центру Наталія Савко каже, що найбільше людей стало сюди приїжджати якраз під час карантину.
«У нас зараз багато людей на вихідних. Тож треба зробити сучасний і зручний простір. Ми провели кілька нарад з управлінням архітектури та екології і прийшли до того, що цього року оголосять архітектурний конкурс щодо простору перед Центром. Ми дуже хочемо зробити дозвіллєву територію, куди будуть з’їжджатися мешканці Львова», – говорить Наталія Савко.
А на місці занедбаного фонтану у Центрі творчості бачать у майбутньому літню сцену, щоб дитячі концерти перенести із будівлі на вулицю.
Чи потребує ліс догляду?
Окрім закинутої будівлі заводу «Укрвино» та Центру творчості, «Погулянка» асоціюється із трьома штучними ставками, що через відсутність руху води на літо щільно заростають ряскою.
В управлінні екології та природних ресурсів кажуть, що парк не потребує особливого догляду за насадженнями, адже це лісопарк, що має самопоновлюватися.
«Там не треба садити ані дерев, ані квітів. Якщо на алеї десь висадили кілька магнолій, то я навіть не знаю чи це добре», – говорить керівниця управління Олександра Сладкова.
Щодо реконструкції та приведення бордюрів чи доріжок в належний стан, в міськраді обіцяють провести до кінця року конкурс для «облаштування благоустрою парку».
Читайте також: Озеро Стосика, де мешкають черепашки у Львові, нарешті повернуть громаді
Наразі порядком та чистотою у парку опікується ЛКП «Зелений Львів», а саме його дочірнє підприємство «Личаків парк». Згідно з інформацією на платформі ProZorro, за травень-червень підприємство має отримати за свою роботу 1,4 млн грн.
Анна Чистякова
Фото авторки, відео Павло Черкашин
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян