
фото: Богдан Петренко
Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
Будівництво парку почали у 1951 році на місці колишнього цвинтаря. Роботи тривали цілих вісім років. На ті часи це була сучасна зона відпочинку – із 800-метровою головною алеєю, з двома театрами – літнім та класичним, з хокейним майданчиком, ковзанками та стадіоном.
Фото: Центр міської історії 1953-1955, Колекція Олександра Коробова
Трохи згодом тут встановили атракціони, що стали улюбленою розвагою містян. Сьогодні більшості з цього тут немає.
Фото: Центр міської історії, 1984, Колекція Олександра Волкова
Фото: Центр міської історії, 1955-1960, Колекція Володимира Румянцева
Ностальгійні розваги
Щойно у Парку культури запрацювало «Містечко атракціонів», львів’яни одразу вишикувались у черги за квитками або солодкою ватою. Діти бігають і тішаться, дорослі – фотографують.
Одним із найстаріших атракціонів у парку є «Космос», на якому каталися діти у 70-80-х роках минулого століття. Його ровесника «Сюрпризу» вже немає – він став небезпечним через старість. Та багато львів’ян можуть досі пам’ятати, як перехоплює подих від швидкості та відцентрової сили у величезному колесі. Натомість з’явились нові – сучасні та кольорові – каруселі для малечі.
Читайте також: Озеро Стосика, де мешкають черепашки у Львові, нарешті повернуть громаді
Утім, більшість розваг – це все та ж радянська спадщина, що дозволяє поностальгувати бабусям і дідусям, які приводять сюди онуків.
У кінці однієї з алей стоїть старе чортове колесо – воно з’явилося у парку у 1970-х роках. До нього може бути страшно підійти, та згори відкриваються захопливі краєвиди міста.
Бідний родич
Цьогоріч на парки Львова із міського бюджету мають виділити 60 млн гривень. Найбільше робіт планують у восьми парках – Парку культури і відпочинку серед них немає.
«Коли я прийшов на посаду директора, ми розробили проєкт розвитку парку, що тоді (у 2014-му році – Ред.) оцінювався у 3,5 млн євро – це без урахування нового колеса огляду, що коштує 2-3 млн євро», – говорить директор парку Олександр Молодий.
Директор парку Олександр Молодий
За його словами, основні джерела коштів для підприємства – це орендна плата від кав’ярень та розважальних закладів, продаж квитків на атракціони, заробіток від проведення заходів та подій, а також – гроші з міського бюджету. Найбільше парку приносять саме атракціони.
Читайте також: У верхній частині Стрийського парку відремонтують освітлення
«Якби місто придбало нові атракціони, парк міг би заробляти сам на себе і покривати свої потреби самостійно. У 2019 році ми продали 600 тисяч квитків, хоча атракціони старі і їх мало. Нові збільшили би потік людей у кілька разів», – вважає Олександр Молодий.
Проведення заходів – теж доволі прибуткова стаття, але ціна кожного договору суттєво різниться і може варіюватись від 5-ти до 100 тисяч гривень. Також на цю статтю сильно вплинув карантин.
Щодо літніх кав’ярень та закладів, то 5-ть із них платять за оренду приблизно по 7 тисяч гривень на місяць. Один заклад не платить нічого.
«Ресторан «Park. Art of Rest» не сплачує нам нічого, бо це приватна власність. Земля, на якій він стоїть, ніби і наша. Але через відсутність визначених меж парку ми не можемо укласти відповідних угод з рестораном», – говорить Олександр Молодий.
Безмежність парку
Окрім застарілих атракціонів, проблемою для парку є відсутність документів на право користування земельною ділянкою і, відповідно, не визначені межі.
«Ми вже розробляли два проєкти. На кожен витратили по 20 тисяч гривень. Просто викинули гроші на вітер, бо питання – за містом. Управління архітектури не погоджує, тож сьогодні юридично ми не маємо землі», – говорить директор парку.
У свою чергу головний архітектор міста Антон Коломєйцев каже, що процес затвердження меж для парку зараз в роботі. Але в управлінні архітектури хочуть спочатку розробити детальний план парку і на це вже виділили кошти.
«Цього року в бюджет міста закладені кошти на розробку детального плану території Парку культури та на конкурс найкращої концепції розвитку парку. Щоб зрозуміти, яке ставити завдання проєктантам, маємо врахувати усі аспекти – доступність, велоінфраструктуру, функціонування фестивальної і спортивної зон та використання інших територій відпочинкової зони», – говорить він.
Питання не лише у тому, як будуть використовуватись території парку, а й у тому, яким буде простір біля нього. В управлінні земельних ресурсів ЛМР кажуть, що перед затвердженням меж парку потрібно визначитись із виглядом територій з боку Монумента Слави, що зараз демонтують, та зі сторони вулиці Вітовського, де досі неузгоджене питання із Пелчинським ставом.
Читайте також: Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
«Як мені відомо, управління архітектури розробляє два детальних плани території, що визначають, як розвиватимуться певні ділянки біля парку. Коли ці плани затвердять, буде можливість чітко визначити межі Парку культури. Тоді парк, як юридична особа, зможе виробити проєкт землеустрою і подати його на затвердження», – говорить керівник управління Сергій Коровайник.
Ще у 2018 році ситуація з межами парку була невизначена через ту ж ситуацію: наміри міста на відродження Пелчинського ставу на вулиці Вітовського. Ідеться про ділянку, що прилягає до головного входу у парк, і яку, ймовірно, у разі реалізації плану, долучать до нього.
За інформацією депутатки Верховної Ради Наталії Піпи, наразі у Львові не мають меж дев'ять парків, серед яких і Парк культури та відпочинку, а також лісопарк «Погулянка» і парк Архангела Михаїла поблизу Стрийського автовокзалу.
Читайте також: Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
«Затримки з визначенням меж Парку культури виникла і тому, що тривали суди навколо орендованої Оксаною Баляш ділянки в межах парку. Землю вилучали для суспільних потреб через суд. Зараз ніби цю територію вибороли», – розповідає депутатка.
Нагадаємо, ідеться про те, що кілька років тому на межі парку хотіли збудувати готель мережі Hilton. Та проєкт не втілився, зокрема і через протести міської громади.
Майже антична арка
Серед «дрібніших» проблем парку – реставрація вхідної арки та стадіону «Юність». Олександр Молодий скаржиться на роботи, що виконує Об’єднання громадян «Центр комплекс». Після реконструкції центральної арки від неї вже відпав шмат штукатурки.
Стадіон Юність
«Підрядник не найкращий, але, на жаль, він виграв тендер на ProZorro. Запропонували нижчу ціну, бо мають пільги, як підприємство Всеукраїнської Організації "Союз Осіб з Інвалідністю". Роблять вони неякісно, розірвати договір можна, але ніхто доробляти за ними не буде. Тож ми є заручниками недосконалого законодавства», – говорить директор парку.
Зараз арку ремонтують знову. Загальна вартість робіт з капітального ремонту – понад 1,8 млн гривень.
Не лише відпочинок, а й культура
Зараз у парку є, де відпочити – кав’ярні, атракціони, кінопокази під відкритим небом. Але ж у його назві ідеться і про культуру.
На думку Олександра Молодого, якби парк мав можливість побудувати нову сцену, вона стала би простором для проведення серйозних подій та концертів.
«Тоді ми би проводили концерти серйозного рівня і люди б з радістю приїжджали. Нам би той самий Leopolis Jazz платив би набагато більше, якби умови були кращі. Я говорив з ними про це – ішлося про приблизно 2-2,5 млн гривень за фестиваль», – каже директор парку.
Читайте також: У Львові створили новий парк
Сьогодні у парку планують проводити концерти і фестивалі, якщо дозволять карантинні обмеження, а влітку – відновити перегляди фільмів під відкритим небом в тих умовах, що є. Олександр Молодий каже, що головне питання – недостатнє фінансування та неможливість заробити на ресурсах, що є.
«Ми вже третій рік поспіль намагаємось побудувати паркур-майданчик. Та щоб його завершити банально бракує коштів», – говорить він.
Довідка:
Парк культури розташований між вулицями Стрийською, Героїв Майдану, Вітовського та Зарицьких.
У верхній його частині стоїть Монумент Слави, що зараз демонтують. Вулиця Вітовського відділяє парк від Цитаделі. Загальна площа парку – 26 га.
Після захоплення Львова радянською владою одразу постало питання про відкриття у місті парку культури і відпочинку радянського взірця. Розглядалося кілька місць його розташування та розроблялось кілька проєктів його облаштування. Та процес обірвала війна. Знову до цієї ідеї повернулись уже після її закінчення.
Територія поміж вулицями Стрийською та Вітовського, де мав постати парк, до того була у занедбаному стані. Колись тут була цегельня з кар’єрами та копальнями, а на верхній терасі – цвинтар. Облаштування парку тривало впродовж 1951-1959 року.
До речі, на місці Монументу бойової слави радянських Збройних сил, що розташований зі сторони іншого входу у парк, мають облаштувати меморіал звитяги українських військових. Як зміниться цей простір, можна подивитись тут.
Анна Чистякова
Фото авторки та Центру міської історії
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян