Фото: Дем'ян Данилюк
Зберегти не можна штрафувати. Як Львів охороняє історичне середовище
На початку року у Львові запрацювала адміністративна комісія, яка контролює охорону історичної спадщини та штрафує за порушення на пам'ятках архітектури. За час її роботи порушники сплатили лише приблизно 100 тисяч гривень загалом, хоча комісія неодноразово виносила рішення про штрафи по 170 тисяч гривень. Чому найбільші штрафи так і не були сплачені, Tvoemisto.tv розпитало голову комісії Андрія Москаленка.
Адміністративна комісія: коли, як і навіщо?
На початку цього року ми розпочали юридичний механізм впровадження адміністративної комісії. До цього року, якщо щось ставалося з пам’ятками архітектури, то це розглядали на районних міжвідомчих адміністративних комісіях. Це була складна і довга процедура, яка стосувалася тільки фізичних осіб, а максимальні штрафи не перевищували 1700 гривень.
Ми створили публічну комісію, яка до того ж може накладати штрафи на юридичних осіб. Раніше цим займалося Міністерство культури, але накладати штрафи у Львові з Києва – зовсім неефективно.
Відтак, 2 грудня виконком прийняв рішення про створення комісії, 23 березня – затвердили всі відповідні додатки. З того часу ми провели 31 засідання адміністративної комісії.
Фото з Facebook-сторінки Андрія Москаленка
Щодо фізичних осіб винесли 213 постанов на загальну суму 294 тисячі 950 гривень. По юридичних особах винесли п’ять постанов на суму 391 тисяча гривень. Наразі до бюджету сплатили близько 100 тисяч гривень.
Читайте також: Хто у Львові руйнує архітектурну спадщину: два приклади
294+391=100?
Наразі у нас тривають декілька юридичних спорів з юридичними особами. Так само і з фізичними особами: частина штрафів оплачена, частина – ні.
Якщо штраф сплачено, постанова закривається – і за власником залишається зобов’язання повернути все до попереднього стану. Якщо штраф не сплачено, це залишає можливість для наступних правових дій.
Також, по кожній постанові є свої терміни. В одному будинку на вулиці Дорошенка було вісім чи дев’ять адрес, які вчинили різні порушення. Ми кілька разів переносили це питання, поки не було консолідованого рішення по будинку. Тому постанова зарахована в суму, але ми не давали її в дію. Постанова – це швидше інструмент до переконання і зараховувати її як показник не можна.
Фото: zik.ua
Людина могла бути власником квартири, потім її продати. Покупець не уклав охоронний договір, а продавець про таку необхідність його не попередив. Тут вже виникають правові колізії і таких випадків третина з усіх.
Якщо людна укладає охоронний договір, документ, в якому чітко прописано, що людина має право робити, а що – ні, в якому визначає, що до певної дати вона визнає порушення і готова здійснити всі необхідні дії, то питання розміру штрафу переглядається. Постанова і максимальний штраф накладається переважно там, де немає жодної реакції мешканців або юридичної компанії.
Читайте також: Львів без документів. Як правовий хаос руйнує історичний центр міста
Втім, наша вимога полягає в принциповій сплаті штрафу. Ми розпочинали комісію не для того, аби мати показник в 100 чи 200 мільйонів гривень. Наша мета – аби не було порушень і не було за що штрафувати. Важливо, аби той, хто живе, чи орендує приміщення, усвідомлював, що він живе в пам’ятці архітектури і несе за неї відповідальність.
170 тисяч за площу Ринок
Перший штраф в 170 тисяч гривень отримала юридична особа за дії на площі Ринок, 11. Нагадаємо, зі стін будинку пооббивали штукатурку, з боку вул. Сербської на місці частини вікон влаштували двері, у внутрішнє подвір’я вивели вентиляцію та встановили металеві решітки, які частково перекрили внутрішнє подвір’я. За словами начальниці управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілії Онищенко, за дозволами на початок будівельних робіт власник приміщень не звертався.
Фото: Google Maps
Цю особу ми двічі штрафували по двох різних об’єктах на площі Ринок, 11 і площі Ринок, 19. Перший штраф в 170 000 по площі Ринок, 11 особа не сплатила і наразі у нас триває судовий спір. За іншим об’єктом – площа Ринок, 19 – підприємець сплатив штраф 17 000 гривень. Це важливо, адже так підприємець визнав свою помилку.
Читайте також: У Львові оштрафували першого порушника за пластикові вікна в пам'ятці архітектури
За іншим випадком ми проводимо зустрічі з юристами компанії і, можливо, прийдемо до мирової частини. Це не означає, що юридична особа не сплатить штраф, але він буде можливо не 170, а 100 тисяч гривень.
Надбудова на «Гранд Готелі»
26 червня адмінкомісія оштрафувала власника «Гранд Готелю» Григорія Козловського за скляну надбудову. До того ж, оштрафувала двічі. Спершу як власника приміщень на 1700 гривень, а також як юридичну особу на 170 000 гривень. Підприємець штраф не сплатив, а надбудова на «Гранд Готелі» залишилася на своєму місці.
Надбудова на даху готелю
Рішення комісії оскаржили в суді, а ми діємо виключно в правовій мірі. Суд виніс рішення. Всі питання ми розглядаємо публічно і на камеру. Була постанова, яка вважала що це порушення. Ми за неї проголосували. Суд прийняв інше рішення, на користь юридичної особи – і тепер ми маємо поважати це рішення.
Читайте також: Пластик проти дерева. Чому львів’яни повинні зберігати автентичні вікна старих будинків
У майбутньому ми розпочнемо інформаційну кампанію і проаналізуємо публічність юридичних осіб. Ми показуємо, що є контроль. Багато було складних засідань і ми поважаємо людей і розуміємо, що повинні рухатися в правовій частині, але з певними конкретними завданнями. Якщо відбувається порушення ми будемо на нього реагувати. Але людина згідно закону має право це оскаржити. Це не означає, що ми не будемо вчиняти подальші дії.
Вілла Бачевських: 17 тисяч замість 170-ти
Фасад вілли Бачевських перефарбували у сірий колір і замінили вікна. Спершу адмінкомісія винесла рішення про штраф у 170 тисяч гривень. Далі – штраф зменшили до 17 тисяч.
Теперішній стан вілли. Фото: Людмила Красова
За два-три дні після виявлення порушення, ми повідомили підприємця, склали відповідну постанову і завірили, що вимагатимемо максимальний штраф. Втім, з’явився представник підприємця і ми знизили суму штрафу до 17 тисяч з певними зобов’язаннями.
Попередній вигляд вілли. Фото: Василь Петрик
Потім була публічна презентація проекту в Urban-бібліотеці, під час якої ми виявили ще ряд порушень. Наприклад, ми склали окрему постанову по добудові фасаду вілли. Ми розглядатимемо це як окремий випадок.
Читайте також: Як може змінитися вілла Бачевських після реконструкції. Візуалізація
Візуалізація проекту
До того ж, під час комісії ми наголошували на публічності кожного об’єкту. Наразі, в управління історичного середовища документів ніхто не подавав. Якщо до наступного засідання ніхто так і не з’явиться, будемо повторно розглядати цю справу.
Вілла «Люсія»: без даху і без штрафу
Торік власники вілли «Люсія» на Свєнціцького звернулися до міської влади по дозвіл на будівництво багатоквартирного будинку, перший поверх якого мав нагадувати фасад наявної вілли. Виконком відмовився надавати документи. Наприкінці минулого року у вілли завалився дах.
23 серпня Адміністративний суд Львова на звернення ОСББ «Свєнціцького, 16» скасував наказ департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, який видали 20 листопада 2017 року, про внесення до переліку об’єктів культурної спадщини щойно виявлених пам’яток.
Читайте також: Батіг і пряник. Чому тільки штрафи не врятують від спотворення історичний центр Львова
У вересні цього року адмін комісія наклала штраф – 170 тисяч гривень на власників вілли, а 28 грудня її повернули у реєстр пам’яток.
Вілла на Свєнціцького. Фото: E-Dem.IN.UA
З вересня ми вели перемовини з підприємцем стосовно нашої позиції. Він двічі чи тричі звертався в міську раду, але йому ніхто не видав дозволів. Тоді він звертався в обласну адміністрацію, де отримав потрібні документи, але ми не погоджували їх.
Власник навіть звертався в Міністерство культури, де йому погоджували документи, але ми знову були проти. Потім він звернувся до суду, аби управління охорони історичного середовища надало йому дозволи, але управління подало апеляцію.
Читайте також: Що не так із фасадами львівських будинків
Паралельно з тим ми вели перемовини і домовилися про збереження вілли на зиму. Втім, як мені повідомили, сталося втручання в перекриття – і дах будівлі завалився.
Наша позиція чітка – там не може бути жодної іншої будівлі, а стара має бути відновлена в своїх межах, наскільки це можливо. Крім того, ми скерували відповідні звернення щодо вілли в поліцію, прокуратуру та ДАБІ. На початку наступного року комісія в спеціальному режимі ширше розгляне питання цієї вілли.
Що далі
Продовжуємо працювати кварталами і вулицями міста. Так само працюватимемо по юридичних особах, які були актуальні цього року. Ми готуємося стати ще більш публічними – будемо інформувати людей про відповідальність за несанкціоновану заміну автентичних вікон на пластикові.
Крім того, працюватимемо з компаніями-виробниками пластикових вікон. Ми хочемо донести, що є певний ареал в місті, де пластикові вікна ставити не можна. Тому будемо пропрацьовувати штрафи і стосовно компаній.
Також запровадимо кампанію співфінансування реставрації вікон, як це було з брамами. В критичних моментах повернемо дерев’яні вікна на місце пластику.
Андрій Костюк,
головне фото Дем'яна Данилюка
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня