
Фото:Вікторії Савіцької
Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
У Львові на вулиці Коперника 100 років працював кінотеатр. Нині двері тут замкнені, хоча на них і досі висить табличка із написом «Open». Крізь вікно видно порожню кав’ярню, що працювала біля входу до кінозали. Звідси ще не прибрали меблі та обладнання, та, може бути, кінотеатр мережі «Кінопалац» тут уже не працюватиме.
Карантин добив
У 2001 році мережа приватних кінотеатрів «Кінопалац», а саме ТзОВ «Кассандра-плюс», уклала договір оренди із управлінням комунальної власності міськради Львова на приміщення на вулиці Коперника, 9. Саме там у 1912 році відкрили один із найдавніших кінотеатрів у місті.
Влітку у підприємця закінчується термін оренди. Через зміни у законодавстві, що зобов’язують місто продовжувати договори виключно через аукціони, ціна винайму приміщення може суттєво збільшитись.
Читайте також: Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
«Кінопалац» і без того потерпав від скрути, через що навіть відмовився від приміщення на Театральній, 22, що у Будинку офіцерів.
Станіслав Тарасенко впродовж кількох років працював креативним директором мережі «Кінопалац». Він каже, що карантин сильно вдарив по бізнесу, нині він та інші працівники шукають нову роботу.
«Кінотеатрів цієї мережі у центрі міста раніше було два. Коли почалась епідемія, то на вулиці Театральній довелось зачинитись. Там було три кінозали. Залу на 300 місць ми вже не «витягували». Ціна оренди була надто високою, ми не могли її сплачувати. Вирішили перенести потужності на Коперника. Працювали там майже рік, трималися, але після четвертого локдауну ситуація стала скрутною», – розповідає він.
За його словами, відкриватись за місяць до закінчення терміну оренди, немає сенсу. Тому наразі команда із восьми людей чекає, чим завершиться аукціон та по-троху шукає іншу роботу.
Станіслав Тарасенко пригадує, що суперечки про збільшення ціни оренди у «Кінопалацу» і міста почались ще кілька років тому. У березні 2017 року управління комунальної власності подало позов до адміністрації кінотеатру, аби через суд збільшити орендну плату з 5248 грн на місяць до 220 тис. грн. Така сума для кінотеатру тоді була непідйомною.
Тож у 2018 році кінотеатр «Коперник» призупинив регулярні кінопокази. Влітку 2019 року Західний апеляційний господарський суд відмовив міській раді у підвищенні орендної плати і кінотеатр відновив роботу у 2020 році, якраз тоді, коли через пандемію довелось знову зачинятись.
«Кінотеатр «Коперник» спеціалізувався на незалежному кіно, на українському кіно. У плані формату це був дуже незвичний кінотеатр, чи не один в Україні. Ситуація зараз незрозуміла – як буде проходити аукціон, на яких умовах буде оренда. Не може колектив нескінченно чекати, коли це все закінчиться», – каже Станіслав Тарасенко.
У приміщенні має бути кінотеатр?
Нині вартість оренди приміщення на Коперника, 9 становить 8 грн за квадратний метр при площі 700 метрів. Про це у лютому повідомляла пресслужба ЛМР.
Керівниця управління комунальної власності ЛМР Інна Свистун у коментарі Tvoemisto.tv розповіла, що аукціон з оренди приміщення на Коперника, 9 ще не оголошували. Це зроблять, коли проведуть експертну оцінку приміщення, за якою визначатимуть стартову ціну на аукціон.
«Ми готові продовжити договір з орендарем, але, згідно зі законом, зробити це можемо лише через аукціон. Так, ціна оренди може суттєво змінитися. Законом прописано, що ціна – це 1% від ринкової вартості приміщення. Наразі немає варіантів, як зробити так, щоби ця орендна плата не була така велика потім. Ми не можемо договір продовжити без аукціону», – пояснює Інна Свистун і додає, що управління комунального майна не може вплинути на ціну оренди.
Читайте також: Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
Інна Свистун каже, що під час оголошення аукціону цільове призначення приміщення не змінюватимуть. Його можна буде орендувати лише «для діяльності кіно-, відео-, мистецького центру та розміщення кафе».
Вона також додає, що теперішній орендар може мати перевагу під час аукціону.
«Орендарю треба взяти участь в аукціоні. Якщо його ціна не буде найбільшою, то він має право погодитись на ту максимальну ціну, що під час аукціону озвучать інші учасники. Ми зобов’язані укласти договір з ним, а не з тим, хто запропонує таку ціну», – додала вона.
Коли саме відбудеться аукціон, нині невідомо. Директор компанії, що нині орендує приміщення на Коперника, 9, Дмитро Можаровський говорити про ситуацію з кінотеатром не хоче. Каже лише, що він зачинений, а чи братиме участь в аукціоні, ще не знає.
Читайте також: Таблетки для історії. Чи збереже Львів ще одну старовинну аптеку
А що на Театральній?
Влітку 2020 року зачинився кінотеатр на вул. Театральній, 22, що вісім років працював у Будинку офіцерів. Він був першим кінотеатром сучасного типу у Львові і мав три глядацькі зали на 290, 88 і 18 місць.
Нині військові планують облаштувати у колишньому кінозалі концертний зал.
Директор Будинку офіцерів Віталій Провозін у коментарі Tvoemisto.tv розповів, що хоч з орендарем впродовж років жили досить мирно, втім, коли він з’їхав, втішились.
«Будівля є на балансі квартирно-експлуатаційного відділу Львова, тож кошти, що сплачував орендар, не потрапляли у Будинок, вони йшли у КЕВ, в міністерство оборони. Будинок офіцерів не мав концертного залу. Тепер плануємо відновлення концертного залу. Зараз облаштовуємо музей», – розповідає він.
Читайте також: Про зникнення галантності і галицького шарму, або чому нас привчили їсти без столового ножа
Віталій Провозін також зазначає, що будівлю треба реставрувати. Останній раз її ремонтували ще у 1961 році.
«Будівля не в найкращому стані. Маємо уже проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію. Вартість робіт становить 16 мільйонів гривень, але це ще за цінами 2019 року. Ніяк не зрушиться ця справа. Завдяки тому, що у 1854 році будівлю збудували добре, вона ще надійно стоїть», – каже він.
Довідка:
Кінотеатр на вулиці Коперника, 9 відкрили у 1912 році. Впродовж 100-літньої діяльності кінотеатр змінював назви і власників: «Санс-Рівал» (1912), «Копернік» (1912-1941, 1944-1946), «Студіо» (1941-1944), «Копернік» (1944-1946), «Кінотеатр імені Коперніка» (1946-2004), «Кінопалац «Коперник» (з 2004 року). Про це йдеться на сайті «Центру міської історії»
Пам’ятне фото на фоні черги за квитками до «Коперніка»,1956 рік
Будинок на Коперника, 9 почали пристосовувати під кінотеатр у 1911 році. Власник закладу – інженер Едвард Бурнатович – подбав, аби зал кінотеатру був одним з найбільш комфортних. Тоді там було чи не найбільше глядацьких місць – 425. Невдовзі після відкриття через розташування залу кінотеатр отримав «народну» назву, а згодом його офіційно перейменували на «Копернік».
У репертуарі «Коперніка» частими були прем’єри, фільми, зняті на основі реальних подій – найгучніші серед них прем’єра фільму «Quo vadis?» 1913 року та фільм про катастрофу корабля «Титанік», що супроводжувала музика з опери Ріхарда Ваґнера «Летючий голландець» 1918 року.
Від 1926 року кінотеатр перебував у власності Тадея Кухара, сина Людвіка Кухара – з династії львівських підприємців, тісно пов’язаних з кінематографом.
У 1930 році «Копернік» став третім звуковим кінотеатром у Львові. У радянські часи, від 1946 року, у кінотеатрі відбувалися прем’єри, політичні лекції та джазові виступи перед сеансами. У січні 2004 року кінотеатр увійшов у приватну кіномережу «Кінопалац», але зберіг назву «Коперник».
Нагадаємо, за минулий рік у Львові закрилась також культова «Українська книгарня» на проспекті Шевченка, 8, «не втримався» знаковий для середмістя магазин посуду на Краківській, 5, зачинилась давня аптека на Київській, 23. Причиною цього часто є зміни у законодавстві, що зобов'язують місто продовжувати договори оренди виключно через аукціони. Подекуди на закриття закладів, що пам'ятають кілька поколінь львів'ян, впливає і карантин.
Вікторія Савіцька
Фото авторки та Анни Чистякової
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян