Розкопки на львівському Вернісажі: що знайшли археологи. Фото

6844 1
На території Низького замку майже місяць проводили археологічні дослідження.
фото: Рятувальна археологічна служба

фото: Рятувальна археологічна служба

НДЦ «Рятівна археологічна служба» провела розкопки на території ринку «Вернісаж», що між вулицями Низький Замок, Театральною, Лесі Українки та проспектом Свободи. Площа досліджень склала 30 кв. м, а глибина – приблизно 5 м.

Як зазначає директор науково-дослідного центру Олег Осаульчук, ці роботи були попередніми: провели так зване шурфування для того, щоб розпочати розробку пограми досліджень на майбутнє.

«Ця територія надзвичайно цікава для досліджень, із огляду на історію. Там розташовувався Низький замок, палац наших князів Данила та Лева, відповідно до різних матеріалів. Водночас ця територія надзвичайно складна для досліджень, із огляду на те, що до війни там були забудови», – розповідає він.

За його словами, дослідникам було складно знайти місце для робіт, за необхідності узгодити інтереси археологів та підприємців із ринку «Вернісаж».

«За результатами досліджень стало зрозуміло, що розкопки будуть надзвичайно складними з точки зору технології виконання. Там знайшли дуже багато решток фундаментів будинків, які нині не існують. Тільки в деяких місцях нам вдалося, попри мури та фундаменти, дійти до материкової основи на глибині 4,5-5 метрів. Також ми виявили матеріали більш раннього періоду, ніж часи заснування Низького замку», – додав він.

Як говорить Олег Осаульчук, ще одним викликом для археологів лишаються ґрунтові води, які цілком імовірно можуть мати занадто високий рівень та стати на заваді нормальній роботі. Окрім суто технологічних складнощів, є і юридичні, адже частково територія ділянки перебуває в оренді, а частково – використовується підприємцями.

За словами Олега Осаульчука, центр погоджується провести повноцінні розкопки, за умови надання простору для проведення досліджень.

«Необхідно досліджувати територію у 200-300 метрів площі, тоді ми зможемо говорити про якісь просторові результати. Підприємці на "Вернісажі" погодяться, і ми знайдемо компроміс, єдине, чого вони побоюються – це прикриття якихось незрозумілих планів забудови під егідою розкопок», – додав він.

Перед дослідниками стоїть завдання узгодити питання проведення розкопок із управлінням охорони історичного  середовища ЛМР і зрозуміти, чи буде місто підтримувати цей проект, чи він припинить своє існування.

«Поки що ми хочемо розробити довгострокову програму досліджень, під яку почати пошук джерел фінансування, адже ці роботи будуть надзвичайно коштовними і місто навряд чи виділить гроші на повномаштабні археологічні дослідження. Це територія, яка не належить комусь конкретно, але для історії Львова та її розуміння має велике значення», – сказав він.

Нагадаємо, розкопки на території ринку «Вернісаж» розпочали у жовтні цього року. За кілька днів після початку розкопок, там віднайшли залишки мурів Низького замку, вік якого датують XV-XVI століттям.

Микита Гладченко,

фото надані Рятівною археологічною службою


Читайте також:
14 Грудня, 2017 16:55
Андрій шановний пан Олег Осаульчук трохи путае періоди. сам пише, що "там віднайшли залишки мурів Низького замку, вік якого датують XV-XVI століттям", а перед тим каже "Там розташовувався Низький замок, палац наших князів Данила та Лева". Тож вони померлр 250-300 років до того. Хіба з'являлися там яко привиди. Цікаво!
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!