Що відбувається під час ядерного вибуху і як діяти в разі атаки

7393 0
Ядерний удар – це як землетрус, пожежа, торнадо та повінь водночас. Жодна країна світу не в змозі повноцінно підготуватися до такого.
Фото: today.ua

Фото: today.ua

Росіяни щосили намагаються втримати окуповані території та не хочуть іти з України. Саме тому очільник рф володимир путін знову взявся шантажувати весь світ застосуванням ядерної зброї. Важко сказати, чи це станеться і який вид зброї застосують.

Однак, за оцінками texty.org.ua удар по Україні можливий після передбачуваного провалу рф із мобілізацією, коли ЗСУ знову розгромлять новосформовані з’єднання, путін може витягнути свій, як він вважає, найсильніший козир – ядерний удар.

Читайте також: Ядерний шантаж і мобілізація – панічні ознаки того, що плани путіна зазнали краху, ­– Маляр

Що відбувається під час ядерного вибуху?

Найбільшу небезпеку під час ядерного вибуху становить не радіація, а теплове випромінювання (жар) та ударна хвиля. Одразу після вибуху в його епіцентрі утворюється вогняна куля, яка починає поширюватися навколо. Її радіус залежатиме від потужності ядерного боєприпасу, від того, на якій висоті розірвалася бомба, а також від особливостей рельєфу. Діаметр вогняної кулі може коливатися від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Якщо не перебувати в укритті, то вижити в межах поширення вогняної кулі неможливо. Усе, що перебуватиме в цій зоні ураження, по суті, випарується.

Вибух утворить засліплювальний спалах світла та потужну хвилю жару, які миттєво ширитимуться далі від епіцентру. Діаметр цих зон може сягнути понад 10 км, але, знову ж таки, залежатиме від потужності вибуху та способу підриву ядерного боєприпасу. Спалах світла й жар спричиняють пожежі довкола та призводять до серйозних опіків.

За кількадесят секунд після того від епіцентру вибуху почне поширюватися ударна хвиля, яка просто змітатиме все на своєму шляху. Ураження виникатимуть і від самої хвилі, й від уламків зруйнованих споруд, грудок землі та каміння. Після вибуху підійметься характерний «ядерний гриб», на землю почне випадати радіоактивний осад, в радіусі багатьох кілометрів вируватимуть пожежі. Ударна хвиля покотиться далі, й небезпеку становитимуть вибиті вікна й уламки скла.

Читайте також: Мобілізація в росії. Що це означає для України

За допомогою сервіса NUKEMAP можна візуалізувати розмір цих зон у разі гіпотетичного ядерного удару по центру Києва. Наслідки удару ракетою «Кинжал» із ядерною боєголовкою (орієнтовна потужність вибуху 25 кілотонн).  «Кинжал» наша ППО поки що збивати не може.

Радіус вогняної кулі (яскраво-оранжевий колір) у такому разі сягне 290 м, а теплова хвиля (світло-оранжевий колір) пошириться в радіусі 2,11 км. Масові руйнування (червоний колір) відбудуться в радіусі 640 м від епіцентру, а шибки вилітатимуть на відстані майже 3,5 км від місця вибуху (світло-сірий колір). Зона сильного радіаційного забруднення (салатовий колір) пошириться на 1,5 км від місця вибуху. Якщо не перебувати в укритті, то можна зазнати серйозних радіаційних опіків, які, найімовірніше, призведуть до смерті впродовж одного місяця від часу ураження. Більшість будівель також буде серйозно ушкоджено в радіусі 1,3 км від епіцентру вибуху (темно-сірий колір).

Удар стратегічною ядерною ракетою, наприклад, по Львову буде в рази руйнівним.

 Серйозних руйнувань може зазнати майже все місто (яскраво-оранжевий, червоний і темно-сірий кольори), а пожежі поширяться далеко за його межі (світло-оранжевий колір).

Наслідки удару стратегічною ядерною ракетою «Тополь» (орієнтовна потужність вибуху 800 кілотонн).

Читайте також: росія почала псевдореферендуми у чотирьох областях

Як діяти в разі ядерної атаки?

Під час ядерного вибуху потрібно діяти максимально швидко. Ваша безпека залежить від кожної частки секунди. Потрібно заздалегідь подбати про укриття, тривожну валізку, запас води й харчів.  Можна скористатися чатботом «Готовий до всього», щоб розробити відповідний план дій.

Найкращий спосіб пережити ядерний удар у місті – підвал із залізобетонним перекриттям. Він добре захистить від радіації та руйнувань. Бажано, щоб ваше укриття мало щонайменше два виходи, один з яких облаштовано так, щоб його не завалило уламками. Там має бути запас їжі й води орієнтовно на тиждень. Сховатися можна і в будь-якому іншому приміщенні, але варто триматися якомога далі від стін і подбати, щоб ззовні потрапляло якнайменше повітря. Основна кількість радіації поширюватиметься з пилом від вибухів, який осідатиме на зовнішніх частинах будівель.

Якщо вибух застав вас на вулиці – в жодному разі не дивіться в його бік. Якщо помітите спалах, негайно падайте на землю обличчям униз. Спробуйте знайти хоч якесь укриття, щоб залишитися в «тіні» від теплової хвилі. Прикрийте голову руками, а краще капюшоном куртки чи верхнім одягом. Захистіть рот і ніс шарфом чи хустиною. Остерігайтесь уламків та спробуйте дістатися найближчого бомбосховища.

Залишайтеся в укритті до того часу, коли покинути уражену зону стане безпечніше. З часом потужність випромінювання слабшає, тож навіть після 24 годин ви зазнаєте меншої дози опромінення, ніж одразу після вибуху.

Подбайте про засоби індивідуального захисту. Захищайте очі й органи дихання за допомогою масок, респіраторів та окулярів. Усіляко запобігайте потраплянню радіоактивного пилу на шкіру й усередину тіла. Якщо перебуваєте в укритті, то за змогою обережно зніміть верхній шар одягу й вимийте всі частини тіла, які були відкритими. Перевдягніться в чисте, якщо можете. Споживайте лише герметично запаковану воду та їжу.

Читайте також: Спровокована росією аварія на ЗАЕС буде фактично застосуванням росією ядерної зброї, – Зеленський

Сподівайтеся тільки на себе. Ядерний удар – це як землетрус, пожежа, торнадо та повінь водночас. Жодна країна світу не в змозі повноцінно підготуватися до такого. Ядерна катастрофа викликає колапс інфраструктури, тож отримати допомогу буде неможливо впродовж днів, якщо не тижнів. Не нехтуйте власною безпекою та спробуйте підготуватися заздалегідь.

Нагадаємо, заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що ядерний шантаж і часткова мобілізація в росії є панічними ознаками того, що плани путіна зазнали краху. За її словами, росіяни воюють проти мирного населення, бо проти української армії вони точно програють.

Антоніна Костик

______________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми - про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста– дивіться на нашому YouTube-каналі.

 
 

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!