Фото: kurir.mk
Із квітня 2021 року НСЗУ запроваджує окремий пакет послуг «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». За цим пакетом пацієнтка зможе отримати спостереження вагітності, їй проводитимуть лабораторні дослідження, а також профілактичні заходи, спрямовані на підготовку вагітної до пологів, попередження ускладнень вагітності і післяпологового періоду. Про це Тvoemisto.tv розповіла директорка Західного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров'я України Мар'яна Возниця.
Читайте також: Деякі стоматологічні послуги для дітей і дорослих мають стати безоплатними у 2021 році. Перелік
«У проєкті програми медгарантій на 2021 рік передбачено 35 пакетів медичних послуг. Із них дві – нові, та ще п’ять виокремлених з існуючих. Так, з 1 квітня 2021 року медична допомога при пологах залишиться пріоритетним напрямком, а для майбутніх матусь запровадять окремий пакет послуг «Ведення вагітності в амбулаторних умовах», – каже Мар'яна Возниця.
За її словами, розширення програми медичних гарантій означатиме зручніший та зрозуміліший маршрут за цими послугами для пацієнтів. Мовляв, якщо вагітність вестиметься краще, жінку періодичніше спостерігатиме лікар, ймовірність ускладнень буде зменшуватися.
Жінки можуть обирати, у кого та де спостерігати неускладнену вагітність – у свого сімейного лікаря чи гінеколога в жіночій консультації. При цьому місце проживання чи прописки не має значення. Жодних благодійних внесків платити не потрібно. Усі дані про пацієнтку будуть внесені в електронну систему охорони здоров’я, і Національна служба здоров’я заплатить за ведення вагітності закладу. Все, що потрібно для того, щоб спостерігати вагітність – включено до пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».
Читайте також: Львівські лікарні мають облаштувати пандуси, щоб отримати кошти від НСЗУ
Крім того, за словами Мар’яни Возниці, Програма медичних гарантій з квтіня передбачає значний перелік безоплатних послуг й для дітей.
Так, з 1 квітня 2021 року, неонатальна допомога залишиться пріоритетною послугою, яка повністю покривається Програмою медичних гарантій.
«Вимоги до неонатальної допомоги будуть підвищені. Так, з квітня 2021 року НСЗУ пропонує ввести підвищувальний коефіцієнт за інтегрованість послуг для закладів, в яких можуть одночасно надавати допомогу при пологах та допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках. Такі заклади отримають більше грошей. Також пропонуємо запровадити підвищувальний коефіцієнт за наявність в закладі виїзної неонатальної анестезіологічної бригади, яка забезпечує транспортування недоношених дітей», – каже співрозмовниця.
У тариф будуть включені ліки, які входять у Національний перелік лікарських засобів. Також з квітня цього року у тариф за медичну послугу будуть включені дороговартісні препарати для передчасно народжених дітей, які держава наразі закуповує централізовано. Тож заклади повинні будуть самостійно здійснювати закупівлі таких ліків і завчасно це планувати. Додатково медзаклади отримають дороговартісні препарати для передчасно народжених дітей, які держава закуповує централізовано.
Читайте також: У Львові виходили двійню, яка була у комі на штучній вентиляції легень
За потреби такі немовлята отримують і медичну реабілітацію, яку Національна служба здоров’я оплачує за окремим пакетом.
«Кожна дитина в Україні може отримати безоплатну медичну допомогу за Програмою медичних гарантій. Для цього від народження в неї має бути укладена декларація з педіатром чи сімейним лікарем», – додала Мар’яна Возниця.
Отож, з 1 квітня, пацієнтка зможе отримати такі основні послуги:
- динамічне спостереження вагітності, включаючи контроль за станом здоров’я вагітної, повнотою обстежень, консультацій, виконанням лікувально-профілактичних заходів;
- організацію та проведення диспансерного нагляду (взяття на облік, розробка індивідуального плану ведення вагітності відповідно групи ризику);
- лабораторні та інструментальні дослідження, згідно з галузевими стандартами. Зокрема, загально-клінічні, біохімічні та імунохімічні лабораторні дослідження, дослідження на інфекції та віруси, мікроскопічні та цитологічні обстеження, УЗД з використанням доплерографії, кольпоскопія тв інші;
- забезпечення проведення неінвазивної пренатальної діагностики з розрахунком індивідуального ризику жінки щодо хромосомних аномалій та певних вад розвитку плода;
- проведення комплексу профілактичних заходів, спрямованих на попередження ускладнень вагітності і післяпологового періоду;
- у разі потреби скерування вагітної до інших спеціалістів для постійного спільного спостереження, або при наявності показань – на стаціонарне лікування;
- психопрофілактична підготовка вагітної до пологів.
Ольга Шведа