Найбільший замок Львівщини перетворюється на руїну: що відбувається за годину їзди від Львова
Держава повернула замок після провальної концесії, але пам'ятка продовжує руйнуватися.
Фортеця у Старому Селі вражає своїми масштабами. Щоправда, одна сторона із оборонних мурів уже зруйнувалась
Фортеця у Старому Селі вражає своїми масштабами. Щоправда, одна сторона із оборонних мурів уже зруйнувалась

сьогодні о 17:09

У с. Стара Сіль на Львівщині руйнується унікальна пам’ятка оборонної архітектури XVI–XVII століть. Попри значні руйнування, замок зберіг більшу частину оборонних мурів заввишки до 16 метрів. Про це йдеться у матеріалі "Твого міста".

Проте, насправді найбільший за площею замок Львівщини (займає понад два гектари землі) зараз стоїть осторонь популярних туристичних маршрутів. Його внутрішній двір замку заростає травою та використовується як пасовище, а на стінах помітні глибокі тріщини. У підвалах фортеці накопичилося сміття.

Як замок дійшов до занепаду

Перші дерев'яні укріплення Старосільського замку існували ще у XV столітті, а згодом князі Острозькі почали зводити кам'яну фортецю для захисту південно-східних шляхів до Львова від татарських набігів.

Будівництво масштабного комплексу заклав Василь-Костянтин Острозький, один із найзаможніших магнатів Речі Посполитої. Продовжив справу його син Януш. Дослідники припускають, що до проектування доклався відомий львівський архітектор Амброзій Прихильний (автор Бернардинського костелу та Успенської церкви у Львові).

Остаточного вигляду у стилі східноєвропейського пізнього ренесансу замок набув за внука Януша — Владислава-Домініка Заславського у 1642 році. Щоправда, вже за шість років, під час Хмельниччини, козаки зруйнували фортецю. Але князь одразу розпочав масштабну перебудову.

У 1654 році під час облоги Львова козацькі та московські війська не штурмували замок, а у 1672 році його також оминули турецькі війська.У тодішньому арсеналі замку було 8 великих гармат, 13 мортир, 114 рушниць та купа холодної зброї.

Старосільський замок перетворюється на руїни

Двоповерхове східне крило слугувало житловим палацом, а його аттик — верхня частина стіни — досі нагадує про колишню велич коронованих веж. Із шести башт до наших днів дожили лише три.

Зміна власників (Чарторийські, Потоцькі) у XVIII–XIX століттях принесла занепад. Нові магнати будували сучасніші палаци, а оборонний форпост перетворили спочатку на броварню, згодом на винокурню та склади. Радянська влада пішла ще далі — облаштувала у княжих підвалах районну овочеву базу, де зберігали картоплю та буряки для Львова.

Наприкінці 1980-х років замок спробували реконструювати, навіть завезли цеглу та поставили риштування. Але з розпадом СРСР усе закинули, і пам'ятка перетворилася на смітник.

Розмови про відновлення замку, яку ні до чого не привели

У 2007 році до порятунку унікальної пам'ятки долучилася відома співачка Руслана Лижичко. Вона взялася активно підтримувати замок і власним коштом організувала масштабне прибирання території, очистивши замкове подвір'я від багаторічних чагарників та дерев.

А у 2010 році Старосільський замок першим в Україні передали в концесію на 49 років. Концесіонером виступив генеральний директор ТОВ "Кріс" Михайло Риба. Він зобов'язувався вже до 2012 року вивести пам’ятку з аварійного стану, до 2013 року — відбудувати одну з напівзруйнованих веж, а до кінця 2015 року — повністю ввести весь історичний об’єкт в експлуатацію.

Проте ці плани так і не були реалізовані. На території замку не зробили нічого з обіцяного. Через катастрофічне невиконання умов реставрації та неналежне утримання об’єкта держава розпочала судовий процес, і зрештою у 2023 році суд розірвав договір концесії, повернувши найбільший замок Львівщини у власність держави. За час судових процесів стан пам'ятки продовжував погіршуватися.

Що зараз відбувається із фортецею

Сьогодні перебувати на території Старосільського замку — небезпечно. Потужні двохметрові у товщину мури покриті глибокими тріщинами, які щороку ширшають. Біля стін замку проходить залізнична колія, вібрації від якої негативно впливають на стан споруди.

Окрім того, у дворі є провалля, що ведуть до підземель.

Жодної охорони чи огорожі тут немає. Єдине застереження — одинока табличка на одній із стін, яка забороняє підходити до неї ближче, ніж на 3 метри через руйнування. Проте аварійними тут є абсолютно всі стіни.

Під час візиту журналіста "Твого міста" територією замку якраз бігали троє місцевих дітлахів років 9-10. На запитання, чи часто вони сюди приходять, діти безтурботно відповідають:

"Ми тут щодня. Цікаво тут лазити по цих стінах і спускатись у підземеллях".

Діти навіть не підозрюють, що кожен такий крок може стати фатальним.

"Твоє місто" побувало на території Старосільського замку, поспілкувалося з місцевою владою та отримало відповіді від Львівської ОВА та Міністерства культури України щодо майбутнього цієї унікальної твердині. Про те, що нам відповіли, читайте за посиланням.

Підписуйтесь на наші соціальні мережі

Будьте в курсі останніх новин та ексклюзивного контенту. Слідкуйте за нами у соціальних мережах.

Читайте також

За підтримки:

Bosch Stiftung Logo

Розроблено:

Levprograming

За умови повного або часткового використання iнформацiї гіперпосилання на tvoemisto.tv є обов'язковим. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій, а рекламної інформації — рекламодавці. Думка редакцiї може не збiгатися з думкою авторiв.

© 2026 "Твоє місто"