Історична будівля Львова, звідки вперше в Україні під’єдналися до інтернету

1555 0
Львів надзвичайно багатий пам’ятками архітектури, фактично у ньому їх зосереджено найбільше серед всіх українських міст. Є більш та менш відомі споруди, але майже кожен будинок, особливо в історичному центрі міста та навколо нього, має свою цікаву історію. Однією з менш відомих будов є колишній інтернат для позамісцевих учнів львівських гімназій, розташований у місцевості Софіївка, що називався Дім імені Тадеуша Костюшка.
Фото: photo-lviv.in.ua

Фото: photo-lviv.in.ua

Розташована колишня школа на початку вулиці Свєнціцького, під першим номером. Сам будинок вирішений у формах неоренесансу з фасадом із нетинькованої червоної цегли.

Зведений він з ініціативи Товариства наукової допомоги у 1900 р. Землю під будову на вулиці Дверницького (сучасна Свєнціцького) виділив магістрат. Кошти для побудови були зібрані завдяки пожертвам громади міста Львова, а також внескам членів «Товариства», що дозволило створити «Дім ім. Тадеуша Костюшка» – бурсу для незаможних учнів середніх шкіл.

Дім ім. Тадеуша Костюшка на вул. Дверніцького (сучасна Свєнціцького), 1905 рік

Будівлю спорудили за проектом архітекторів Людвіка Фрюгауффа та Людвіка Вєжбіцького, технічне керівництво здійснював Міхал Міхальський.

У школі мешкало близько 40 учнів. Окрім того, тут харчували дрібну дітвору, яка приходила до народних шкіл. Зокрема, зимою 1904-1905 рр. цифра виданих обідів склала 27 908.

Дім ім. Тадеуша Костюшка на вул. Дверніцького (сучасна Свєнціцького), 1904 рік

Інституцію підтримувала громада, проте скромні фонди, якими розпоряджалося «Товариство», не дозволяли учням зовсім безкоштовно користуватися благами «Дому ім. Тадеуша Костюшка», але за невелику оплату, яка, зазвичай, ще була заниженою, молодь могла тут жити та навчатися.

У будинку також містився музей Тадеуша Костюшка.

Дім ім. Тадеуша Костюшка. Молодь в їдальні під час обіду в присутності керівничого професора бурси, 1905 рік

Після ІІ світової війни, від 1951 р. тут розташувалася середня жіноча школа №27. У 1954 р., коли внаслідок шкільної реформи було об’єднано чоловічі та жіночі навчальні заклади, школу № 27 перевели на вул. Інститутську, 15 (тепер вул. Свєнціцького), до будинку Педагогічного інституту (сам інститут перевели до Івано-Франківська).

Згодом тут був народний університет марксизму-ленінізму, а з 1991 року сюди переїхав Інститут фізики конденсованих систем НАН України, фундатором якого став академік Ігор Юхновський.

Інститут фізики конденсованих систем НАН України, вул. Свєнціцького, 1, 2015 рік

У 1992 р. інститутом започатковано проект UARNet – Українська академічна і дослідницька мережа, в рамках якого в лютому 1993 р. було здійснено перше в Україні підключення до глобального Інтернету некомутованими лініями зв’язку.

Джерело: Фотографії Старого Львова

ТЕГИ: Інтернет

Читайте також:

Коментарі (0)

Додати коментар