Куди поїхати на вихідні зі Львова: на батьківщину Маркіяна Шашкевича

4429 0
На Золочівщині у невеличкому селі Підлисся, яке розкинулося біля Підлисецької гори, знаходиться унікальний Літературно-меморіальний музей Маркіяна Шашкевича, в якому зібрано унікальні експонати побуту та наукової діяльності видатного земляка.

Підлисся розташоване у Золочівському районі Львівської області. Перетинаючи межу району, ви обов’язково побачите надпис: «Золочівщина – батьківщина Маркіяна Шашкевича».

У селі у 1986 році на місці колишньої садиби дідуся Шашкевича по маминій лінії — отця Романа Авдиковського, відкрито музей-садибу Маркіяна Шашкевича (відділ Львівської галереї мистецтв). Будівлю (хата, стодола, комора) відновлено на основі архівних даних та літературних джерел і аналогів типових садиб першої половини XIX століття. Від часів Шашкевичів тут є залишки саду, криниця і старий дуб.

У музеї виставлено перші видання творів М. Шашкевича. У центрі першодрук «Русалки Дністрової» (1837р.), перша книга українською мовою в Галичині. Поряд розміщено збережені до нашого часу власні речі Маркіяна Шашкевича – шкатулка та камертон. Велику цінність становлять автографи його поезій, документи, примірники рідкісних видань кінця ХVІІІ - 1 пол. ХІХ ст. 

Експозиція музею-садиби М. Шашкевича, створена працівниками Львівської галереї мистецтв, знайомить з меморіальними речами та автографами рукописів Маркіяна Шашкевича, виданнями його творів, тогочасними книгами, часописами, предметами побуту. У двох кімнатах виставлено експонати, що розповідають про життя та творчість М.Шашкевича, вшанування його пам’яті, у двох інших відтворено західно-український побут І половини ХІХ ст., показано умови, в яких проходило дитинство М.Шашкевича.

А подвір’я за своїм духом справді українське: старий дуб, криниця-журавель та дерев'яний тин. Будівля до наших днів, на жаль, не збереглася. Але на її фундаменті відтворили такий ж будинок, яким він був ще двісті років тому.

На цій горі у 1911 році встановили хрест з нагоди століття з дня народження Маркіяна Шашкевича. Сьогодні від цієї дати минуло вже 213 років, а хрестові, відповідно, вже 113 років.

У селі також збереглася пам'ятка архітектури – дерев'яна Церква Преображення Господнього, збудована у 1735 р. В ній служив священиком батько Маркіяна Шашкевича. Церква є пам'яткою архітектури національного значення  як витвір народної архітектури галицької школи. Храм функціонує і сьогодні у користуванні греко-католицької парафії сіл Розваж та Підлисся.

Чим дістатися?

Зі Львова до Підлисся відстань приблизно 80 км. Добратися у село можна автомобілем (на дорогу буде затрачено 1.20-1.40 год), або маршруткою. Прямого сполучення не має, тому спершу слід заїхати зі Львова до Золочева (маршрутки курсують кожні 15 хв), тоді із Золочева у с. Білий-Камінь (маршрутом "Золочів-Гавареччина") і тоді слід пройти пішки, або проїхати автомобілем 7км від Білого-Каменя до Підлисся. 

За атеріалами: вікіпедія, prostir.museum

Підготувала Оксана Лісна


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!