На правах реклами
фотоколаж дмитра тарадайки

фотоколаж дмитра тарадайки

Якими є візуальні ознаки нездорового шлунка і чи може ендоскопія бути безболісною

10381 0
До Нового року чимало людей прагнуть позбутися надлишкової ваги, а після свят, навпаки, мають проблеми через переїдання. Та й постійний стрес під час війни також негативно впливає на організм, зокрема провокує виразкову хворобу шлунка, ожиріння тощо. Tvoemisto.tv запитало гастроентерологиню Тетяну Яріш та ендоскопіста Олега Кравця з Центру медичних інновацій NOVO про те, якого режиму харчування дотримуватися та коли варто обстежитися, аби уникнути хвороб, пов’язаних із роботою шлунково-кишкового тракту.

Із якими проблемами зазвичай звертаються до лікаря-гастроентеролога?

Гастроентеролог лікує захворювання стравоходу, шлунка, кишківника, підшлункової залози, печінки та жовчевого міхура. 

Якого режиму харчування радите дотримуватися? Чи обов’язковим є сніданок?

Здоровій людині достатньо триразового харчування, при певних захворюваннях – чотириразового. Увечері бажано не наїдатися. Снідати треба однозначно, оскільки вночі виробляється достатня кількість жовчі, яка викидається тільки після вранішнього споживання їжі: каші, омлету, фруктового салату, хліба з маслом і чаю. Тобто сніданок має бути обов’язковим і повноцінним. 

Читайте також: Хто потребує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинею

Кажуть, краще споживати теплу їжу.

Так, я також раджу їсти тепле, не гаряче, щоби уникнути опіків стравоходу чи захворювань шлунково-кишкового тракту. Зараз через відсутність світла люди можуть частіше споживати холодні страви, але вони мають бути принаймні кімнатної температури. Можна користуватися термосами, ланч-боксами, що підтримують сталу температуру.

Які продукти мають бути у щоденному раціоні та яку роль у травній системі відіграє вода?

Упродовж доби людина повинна споживати достатню кількість ягід і фруктів, особливо влітку, білкових продуктів (риба, м’ясо, яйця, бобові), олії, горіхів і випивати певну кількість води (вона має займати майже 4% від загальної маси тіла). Краще пити воду теплою, бо холодна спричиняє спазм у шлунково-кишковому тракті: приблизно 35 мілілітрів на кілограм маси тіла, тобто за добу 1,5-2 літра.

Читайте також: Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові

Також вода є одним із помічників у боротьбі з надлишковою вагою. Склянка теплої води, випита за 20-30 хвилин перед їдою, допомагає організму в насиченні та не дає переїдати, сприяє травленню, а також виводить із організму продукти розщеплення білків, жирів та вуглеводів, покращує обмін речовин. Вода потрібна й для повноцінної роботи кишківника, допомагає уникнути закрепів. Окрім цього, сприяє відновленню енергії, позитивно впливає на слизові оболонки, робить шкіру пружною, зберігаючи її молодість.

Чим відрізняється дієта від збалансованого харчування? Чи можна самому призначити собі дієту?

Дієта – це спосіб харчування, якого потрібно дотримуватися якийсь час і який передбачає певні обмеження. До основи дієтичного харчування входить певний список продуктів, спосіб приготування їжі, який використовують при різних захворюваннях. Призначати собі дієту не можна, бо це прерогатива лікаря. 

Збалансоване харчування полягає в споживанні необхідної кількості продуктів, достатній кількості білків, жирів і вуглеводів конкретною людиною. Тут беруться до уваги вік, стать, загальні особливості організму, тобто те, чим займається людина, чи провадить активний спосіб життя тощо. Раціональне харчування сприяє збереженню здоров’я, стресостійкості, опірності організму до шкідливих чинників довкілля і є складовою здорового способу життя.

Які візуальні ознаки хворого шлунка і кишківника?

Блідість, жовтизна шкіри, сухість, висипання, лущення; ламкість і тьмяність волосся; доволі часто – облисіння при дефіциті вітамінів та мікроелементів, які погано засвоюються через хвороби шлунково-кишкового тракту; ламкість нігтів тощо.

Як часто потрібно відвідувати гостроентеролога та з допомогою яких методів можна виявити захворювання? 

Людині, яка не має жодних скарг на роботу шлунка чи кишківника, треба відвідувати гастроентеролога хоча б раз на рік. Якщо ж появилися певні симптоми, то не зволікати з візитом.

Читайте також: Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці

Для діагностики захворювань шлунково-кишкового тракту використовують лабораторні й інструментальні методи. Лабораторні – це загальний аналіз крові, біохімічний або інший, залежить від випадку. З інструментальних – езофагогастродуоденоскопія, фіброколоноскопія, ультразвукова діагностика. Одними з найінформативніших методів обстеження захворювань шлунково-кишкового тракту є ендоскопічні: гастроскопія і колоноскопія.

Що таке ендоскопія? 

Ендоскопія – це метод дослідження органів шлунково-кишкового тракту, який дозволяє діагностувати запальний або онкологічний процес на ранній стадії розвитку. Цей інструментальний метод діагностики заснований на використанні ендоскопа – довгого, дуже тонкого і гнучкого приладу з оптичною системою на кінці, яка виводить високоякісне, чітке зображення на монітор. Таким чином лікар може бачити внутрішні органи, оцінити їхній стан, виявити вогнище захворювання, взяти аналіз, ввести необхідні ліки безпосередньо в зону ураження, видалити новоутворення. 

З допомогою яких ендоскопічних методів обстежують пацієнтів у Центрі медичних інновацій NOVO? 

Обстеження пацієнтів відбувається у нас завдяки найсучаснішому методу – так званій цифровій відеоендоскопії. Ця технологія виникла в останні роки унаслідок розвитку електроніки та хвильової оптики.

Які органи можна обстежити методом ендоскопії? 

З допомогою гастроскопії можна обстежити гортань і верхні відділи шлунково-кишкового тракту: стравохід, шлунок і початковий відділ дванадцятипалої кишки. Колоноскопія дозволяє обстежити нижні відділи шлунково-кишкового тракту: пряму кишку, сигмоподібну кишку, поперечно-ободову кишку і термінальний відділ тонкої кишки. Якщо потрібно оглянути тільки пряму кишку і сигмоподібну, то робимо сигмоскопію. Коли ж виникає необхідність ретельно оглянути органи гортані й голосового апарату – ларингоскопію. Органи дихання, а саме трахею і бронхіальне дерево, можна оглянути за допомоги бронхоскопії. 

Який лікар повинен робити обстеження і чи є потреба в додатковому супроводі, наприклад анестезіолога? 

Ендоскопічне обстеження повинен проводити лікар-ендоскопіст. Лікарі суміжних спеціальностей можуть виконати цю процедуру, але краще звернутися до вузького спеціаліста з досвідом роботи в ендоскопії. 

Ендоскопічне дослідження, як і більшість медичних процедур, доволі неприємне, тому в нашому медичному центрі більшість таких досліджень проводять за допомоги медикаментозного сну, що дозволяє пацієнтові комфортно почуватися. Стан пацієнта під час медикаментозного сну постійно контролює лікар-анестезіолог через систему електронного моніторингу.

Читайте також: Кому не рекомендують робити КТ і МРТ та як підготуватися

Коли і кому зазвичай призначають ендоскопію? 

Ендоскопічні методи обстеження призначають найчастіше гастроентерологи, терапевти, хірурги, проктологи, ЛОРи. Але пацієнти також повинні бути пильні: коли відчувають навіть незначні симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, треба звернутися до лікаря. Такими симптомами, зокрема, є печія, важкість ковтання, тривалий закреп або ж, навпаки, діарея, випорожнення чорного кольору, нудота, блювання, біль у животі, втрата ваги, слабкість, зміни в аналізі крові (анемія, підвищений показник ШОЕ).

Чула, що при ендоскопічному дослідженні можна взяти фрагмент внутрішньої тканини для глибшого аналізу. 

Так, унікальність ендоскопічних методів полягає у тому, що тільки вони дозволяють взяти зразок тканини з патологічної ділянки для наступного гістологічного або бактеріологічного дослідження. Завдяки цьому можна швидко і точно вибрати ефективний метод лікування або за потреби провести ендоскопічну операцію, яка здатна замінити серйозніше хірургічне втручання, як-от видалення поліпів або інших новоутворень. 

Чи є протипоказання до ендоскопії? 

Із розвитком ендоскопічної техніки протипоказань до цієї процедури стає щораз менше: нещодавно пережиті гострий інфаркт міокарда або ж гостре порушення мозкового кровообігу, психоневрологічні розлади, епілепсія, загроза переривання вагітності. 

А які переваги й протипоказання щодо дітей, чи використовуєте анестезію під час їх обстеження? 

Ендоскопія в педіатрії також знайшла широке застосування. Перевагою є те, що дитина, особливо молодшого віку, не може чітко розповісти про симптоми захворювання – тільки пальчиком показати, де болить. А таких термінів, як печія, здуття живота, нудота, може й узагалі не розуміти. Тому дитячому лікареві дуже важко поставити правильний діагноз без ендоскопії, тим паче коли проблема виникла через стороннє тіло (монетка, дрібна іграшка), яке малюк міг випадково проковтнути. Протипоказанням є лише вік до двох років. 

А оскільки для дитини сам візит до медзакладу вже є неабияким стресом, якщо вона боїться такої процедури, то силувати її не треба. Краще провести ендоскопію в стані медикаментозного сну. Але тут треба враховувати доцільність – коли це харчове отруєння, одноразове блювання чи пронос, проводити ендоскопію, тільки щоб заглянути дитині в шлунок, не варто; якщо ж ці симптоми повторюються, виникають труднощі в постановці діагнозу або в лікуванні, тоді без ендоскопії не обійтися.

Читайте також: Дитячий гінеколог. У якому віці та з яких причин планувати огляд

Чи є потреба обстеження органів ендоскопічним методом без попередніх скарг пацієнта? 

Так. Гастроскопія й колоноскопія – це «золотий стандарт» раннього виявлення раку шлунка, стравоходу, кишківника. У розвинених країнах діють скринінгові програми для населення після досягнення певного віку. У нас рекомендовано проходити колоноскопію після 40 років та гастроскопію після 50-ти навіть за відсутності попередніх скарг пацієнта. Якщо є такі захворювання, як цукровий діабет, ожиріння, метаболічний синдром або випадки онкозахворювань у близьких родичів, варто прийти на обстеження ще раніше. 

Як правильно підготувати організм до такого обстеження і як психологічно підготуватися самому?

Планове обстеження проводять натще. Впродовж дня до обстеження не можна вживати чорного хліба, молока, гороху, квасолі, капусти, свіжих овочів та фруктів. Варто утриматися від продуктів, які можуть змінити колір слизових оболонок: шовковиці, смородини, кондитерських виробів і газованих напоїв, що містять фарбники. Під час підготовки до колоноскопії потрібно випити звечора до двох літрів розчину спеціального препарату для очищення кишківника. 

Якщо обстеження проводитимуть у стані медикаментозного сну, то переживати нічого: найнеприємніше, що можна відчути, це внутрішньовенний укол. Якщо ж без медикаментозного сну, під місцевою анестезією, то ця процедура буде не вельми приємною, але безболісною. 

Лікарі нашого медцентру мають великий досвід роботи. Ви можете довіритися професіоналам, і ми зробимо все можливе, щоби зменшити неприємні відчуття. 

Скільки часу триває обстеження? 

Сама процедура гастроскопії триває недовго – від двох до п’яти хвилин. Колоноскопія – від 10 до 15 хвилин. Час ендоскопії може дещо збільшитися через додаткові маніпуляції: збирання матеріалу для гістологічного дослідження, видалення поліпів і новоутворень, зупинення внутрішньої кровотечі, видалення стороннього тіла. 

Як усе відбувається і коли можна отримати результат?

Перед обстеженням із пацієнтом спілкуються лікар-ендоскопіст та лікар-анестезіолог, які розробляють тактику і визначають обсяг процедури, виявляються можливі протипоказання. Пізніше роблять внутрішньовенну або місцеву анестезію, стан пацієнта контролює лікар-анестезіолог. І гастроскопію, і колоноскопію виконують у положенні лежачи на лівому боці, що обумовлене анатомічними особливостями організму. Після обстеження пацієнт прокидається від медикаментозного сну і може відпочити в нашому медичному центрі, допоки не закінчиться дія анестетика.  

Результат розшифровує лікар-ендоскопіст одразу після процедури. Це займає зазвичай п’ять-десять хвилин. У нашому центрі його одразу можна отримати в електронному вигляді. Якщо проводили біопсію, то пацієнт отримає результат через кілька днів. 

Із допомогою якого обладнання обстежують пацієнтів у Центрі медичних інновацій NOVO? 

Наш медцентр використовує ендоскопічну техніку експертного класу провідного японського виробника Olympus. Це новітні ендоскопи з функцією вузькоспектральної візуалізації (NBI), яка дозволяє диференціювати судинну мережу та інші структури завдяки відтворенню зображення у вузькому діапазоні світлових хвиль. Ця апаратура дає змогу за один прийом зробити макроскопічне дослідження, здійснити забір секрету і тканин, за необхідності провести селективні й невідкладні маніпуляції. 

Як додержуєте стерильності обладнання?

Усі ендоскопічні інструменти для хірургічних маніпуляцій, у тому числі біопсії, є одноразовими. Ендоскопічну техніку дезінфікують і стерилізують імпортними препаратами відповідно до протоколів фірми Olympus, що нічим не відрізняються від методів обробки ендоскопічної техніки у провідних клініках Європи та Японії.

Ольга Коваль

Фото Івана Станіславського/Твоє місто

Відео Марти Байдаки

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Твоє здоров'я

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!