У Львові досі не створили наглядових рад для деяких підприємств. Вони мали запрацювати до 1 жовтня

964 0
У кращому випадку наглядові ради запрацюють наприкінці року.
Фото: prolviv.com

Фото: prolviv.com

У травні цього року у Львівській міській раді ухвалили створення наглядових рад при двох комунальних підприємствах – «Львівводоканал» та «Львівсвітло», які б мали покращити їхню роботу. Тоді затвердили, що над створенням наглядових рад мають працювати протягом трьох місяців, а запустити їх – до 1 жовтня 2023 року. Проте наглядові ради поки так і не запрацювали. Tvoemisto.tv стало відомо, що зараз в ЛМР лише створили конкурсну комісію і жодного засідання ще не відбулося.

«Ми вибиваємось з графіка. Встигли внести зміни до статуту цих підприємств. Невдовзі комісія оголосить конкурс. І будемо чекати заявок від кандидатів, які готові взяти участь у пілотному проєкті», – повідомила у коментарі Tvoemisto.tv депутатка Львівської міськради від «Європейської солідарності» Уляна Пак.

За її словами, конкурсна комісія ще має сформувати вимоги, згідно з якими відбиратимуть членів наглядових рад.

Читайте також: Депутати Львівської міськради не можуть вирішити, кому передати містобудівні повноваження

Крім того, як пояснив у коментарі Tvoemisto.tv депутат ЛМР від фракції «Голос» Олекса Возняк, ситуація зі створенням наглядових рад розвинулась не за планом, адже наглядові ради мали б запрацювати до прийняття бюджету-2024. Таким чином вони могли впливати на фінансові рішення.

«Щоб все було коректно, то наглядові ради мали б запрацювати до затвердження бюджету-2024. Для того, щоб у документі можна було врахувати якісь їхні пропозиції щодо реформ цих підприємств. Однак, виглядає так, що ради зʼявляться ближче до кінця року. Тому у 2024 вони не зможуть застосувати жодних реформ», – пояснив він.

Як пояснила у коментарі Tvoemisto.tv директорка юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич, процес створення наглядових рад затримався через внесення змін до статутів обраних підприємств.

«Ми довго працювали над формуванням конкурсної комісії. Зараз є затверджені статути і з дня на день вони будуть зареєстровані. До кінця тижня конкурсна комісія мала би запрацювати. Процес розпочали і рухаємось, хоча трохи не за графіком», – сказала вона.

За її словами, одразу після початку роботи комісія оголосить конкурс. Згідно зі статутом, упродовж 60 днів від дати оголошення конкурсу наглядові ради повинні запрацювати.

Навіщо створюють наглядові ради

Наглядові ради при ЛКП – це новий орган управління, який матиме стратегічне значення, тобто працюватиме на оптимізацію, шукатиме можливості й пропонуватиме шляхи розвитку та ефективності. Депутати вважають, що він мусить бути незалежним від міських чиновників, міського голови і депутатів. А для реального впливу наглядова рада повинна мати право звільняти керівника ЛКП. 

У травні цього року під час сесії Львівської міської ради депутати ухвалили створення наглядових рад при двох комунальних підприємствах – «Львівводоканал» та «Львівсвітло». Саме «Львівводоканал» є одним із збиткових підприємств. Торік воно було збитковим на 340 мільйонів грн, цього року – на 331 мільйон грн. Натомість ЛКП «Львівсвітло» має підвищити свої доходи. Планувалось, що над створенням наглядових рад мають працювати протягом трьох місяців, а запустити їх – до 1 жовтня 2023 року. 

Читайте також: «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради

Загалом щодо питання створення наглядових рад дискутують уже давно. Наприклад, торік у ЛКП «Львівелектротранс» виявили порушень і недоліків в управлінні фінансами на 314,9 мільйона гривень. У КП «Адміністративно-технічне управління» – на майже 70 мільйонів гривень. А вже цього року в ЛКП «Рембуд» знайшли непродуктивних видатків на 126,5 мільйона гривень і втрат на 4,7 мільйона гривень. Львів щороку втрачає величезні суми через неефективне або ж відверто шкідливе управління комунальними підприємствами. Про ці порушення можна довідатися переважно зі звітів держаудиту або ЗМІ. Однак це мізер порівняно з тим, що відбувається там насправді, кажуть депутати міськради, будучи впевненими, що більшість комунальних підприємств можуть бути беззбитковими, а деякі навіть стати прибутковими завдяки якісному управлінню.  

Саме щоб змінити це, депутати пропонують створити наглядові ради при ЛКП, які допомогли б покращити ефективність роботи. 

Більше про це читайте тут.

Тетяна Дзяма

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!