На Львівщині понад 60 тисяч осіб хворіють на цукровий діабет

1700 0
Минулого року виявили діабет майже у 7 тисяч осіб.
Фото: Укрінформ

Фото: Укрінформ

На Львівщині на диспансерному обліку перебувають 60 944 особи з цукровим діабетом, з них 6 842 – виявлено за минулий рік. Серед них 147 – діти.

«Якщо ви помітили будь-які можливі симптоми діабету, зверніться до свого сімейного лікаря, адже ускладнення від діабету можуть призвести до інвалідності або навіть смерті. Чим раніше буде діагностовано захворювання, тим швидше можна розпочати лікування», – повідомили у Львівському обласному клінічному перинатальному центрі.

Відомо, що пацієнти з діабетом отримують інсуліни за електронним рецептом безоплатно або з незначною доплатою в будь-якій аптеці, яка працює за договором з Національною службою здоров'я України. А з жовтня минулого року в українців з’явилася можливість для отримання тест-смужок.

Лікування цукрового діабету ІІ типу відбувається за таким самим принципом згідно програми реімбурсації «Доступні ліки». Отримати електронний рецепт на «Доступні ліки».

Читайте також: У львів’янина виявили рідкісне паразитарне захворювання – ехінококоз. Що відомо

Як отримати тест-смужки за програмою «Доступні ліки»

Для того, щоб отримати тест-смужки в рамках програми необхідно мати електронний рецепт. Його може виписати як лікуючий лікар-ендокринолог (зокрема і дитячий), так і лікар “первинки” (терапевт, педіатр чи сімейний лікар) будь-якого медзакладу, який працює з електронною системою охорони здоровʼя.

Лише на тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій – тест-смужки можуть відпускатися і за паперовими рецептами.

Що таке цукровий діабет

Діабет є хронічним захворюванням, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

Захворювання поділяється на діабет першого та другого типу і гестаційний діабет. За всіма типами діабету стоїть порушення регуляції рівня глюкози в крові, але причини, розвиток та наслідки різняться.

Діабет 1-го типу виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його в енергію для вашого тіла. Як наслідок, інсуліну дедалі меншає і аби адекватно підтримувати сталий рівень глюкози в крові, необхідні ін’єкції та постійний моніторинг рівня глюкози в крові.

Діабет 2-го типу виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету. більшою мірою залежить від способу життя (неналежних раціону харчування, сну, фізичних навантажень, тощо).

Гестаційний діабет виникає у вагітних через порушення обміну вуглеводів і проявляється гіперглікемією, тобто підвищеним рівнем цукру в крові. У 50% жінок, які під час вагітності перенесли гестаційний діабет, через 10-25 років розвивається цукровий діабет 2 типу. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

Симптоми діабету

Відчуття спраги більше, ніж зазвичай, часте сечовипускання, втрата ваги, відчуття голоду, втоми, слабкість, дратівливість або інші зміни настрою, порушення зору, повільне загоєння ран, сухість шкіри  та інше.

Без постійного ретельного лікування діабет може збільшувати розвиток небезпечних ускладнень. Зокрема, стенокардії, серцевого нападу, інсульту, атеросклерозу, нейропатії, нефропатії, ретинопатії, порушення чутливості (синдрому діабетичних «шкарпеток/ рукавичок», діабетичної стопи), захворювань шкіри та порожнини рота, порушення слуху, тощо.

Нагадаємо, упродовж останніх двох тижнів у Львівській обласній клінічній інфекційній лікарні фіксують зростання кількості пацієнтів, у яких діагностували вірусний (серозний) менінгіт. На лікуванні в медустанові перебувають 11 хворих, з них семеро — діти. 

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!