Як виглядатиме нове військове кладовище у Львові. Візуалізація

18178 0
Переміг авторський колектив з Хмельницього – Віктор Голубєв та Дмитро Райфшнайдер.
Візуалізація комплексу

Візуалізація комплексу

У Львові завершився архітектурний конкурс на проєкт Меморіального комплексу військових поховань Героїв України. На конкурс подали 27 проєктів команд з різних регіонів України. Переміг авторський колектив з Хмельницього – Віктор Голубєв та Дмитро Райфшнайдер. Результати конкурсу представили у Львівській міській раді 17 квітня.

«Ми дискутували, коли і у якому форматі запустити цей конкурс. Ті, результати, які ми сьогодні показуємо, вони включають не лише результати конкурсу та матеріали команди-переможця, а й наступний крок – ескіз меморіалу. Ми почали засідання дорадчої ради, де сформували додаткові пропозиції та поради. Тож архітектори вже працюють над об’єктом», – зазначив головний архітектор Львова Антон Коломєйцев.

Основним акцентом меморіального комплексу є саме місце поховань. Простір зроблять доступним та функціональним, аби побратими могли відвідати могили Героїв. За словами Антона Коломєйцева, коректно опрацьоване питання з точки зору українських традицій поховань. Їх поєднали зі стандартами меморіальних поховань. 

Центральний елемент – меморіал невідомого воїна. Композиція виконанана зі сталі, зображає головні позначки воєнних дій. Він демонструє важливість захисту України. Найдовша вісь вказує на основного ворога – росію. Також вказівник на основні напрямки трагедій – Дебальцеве, Донецьк, Іловайськ. Також буде плита для покладання квітів, на якій зобразять символу усіх українських збройних формувань.

«Головна ідея у тому, що непотрібно створювати чогось надзвичайного, адже найважливіше – це поховання Героїв. Завдяки рельєфу і формі Марсове поле вже є достатньо монументальним і виразним. Місця поховань пропонують відобразити бетоном із вкрапленням білого металу. Тож саме поховання стану акцентом композиції», – розповів автор проєкту Дмитро Райфшнайдер.

Сама ідея монументу несе оборонний характер зрізаних конусів, як протиставлення у бік ворога. Але з внутрішнього боку площі вони рясно вкриті зеленню. Важливим є елемент колумбарію, церемоніалу загалом. Проєктом передбачено велику площу, буде інформаційний центр, а вкінці – каплиця.

У комплексі розмістять інформаційний центр. Усі проходи та алеї між похованнями будуть доступними, із пандусами. Перед комплексом облаштують зелену зону із місцями для сидіння.

«Не хотіли розташовувати у цьому місці парковку. Адже автомобілі не повинні бути бар’єром до споглядання комплексу. Тому паркування буде у тильній частині», – вказав автор проєкту.

До слова, оцінювали проєкти і обирали переможців головний архітектор Львова Антон Коломєйцев, начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Тетяна Балукова, доктор мистецтвознавства, ректор Львівської національної академії мистецтв Василь Косів, головна архітекторка Львівщини Олена Василько, директор КП «Доля» Святослав Шеремета та інші архітектори.

Переможцям виплатять премії (фінансування конкурсу та виплата премій здійснюватиметься за кошти благодійників):

  • за 1 місце – 500 тис. грн,

  • за 2 місце – 300 тис. грн,

  • за 3 місце – 200 тис. грн.

Якими були умови конкурсу 

Ключові питання, що мали вирішити проектанти в межах конкурсу:

Загальне концептуальне рішення комплексу. Учасники мали запропонувати загальну концепцію розвитку меморіального комплексу, що висвітлюватиме ідею меморіалізації та вшанування памʼяті загиблих захисників та захисниць України. Загальна концепція комплексу має бути основою для подальших детальних рішень щодо просторового та архітектурного вирішення всіх елементів комплексу.

Функціонально планувальна структура комплексу. Територія комплексу має складатися із двох основних функціональних зон: меморіальної та громадської, що мають відрізнятися за плануванням, характером проведення часу та користування. При цьому проєкт повинен передбачати рішення щодо розмежування цих зон та визначення їх просторових меж планувальними, ландшафтними чи іншими засобами.

Планування території. Запропонувати гармонійне та ефективне планування території, що забезпечуватиме рішення щодо функціональних, просторових та архітектурних аспектів комплексу, враховуватиме контекст місця, підсилюватиме його природний потенціал та відповідатиме вимогам функціональної організації території.

Вирішення намогильних споруд. Необхідно розробити архітектурно-обʼємне вирішення намогильних споруд, що відповідатиме сучасним тенденціям організації військових поховань. За основу образного вирішення рекомендується прийняти форму «козацького хреста». Необхідно також розробити форму намогильної споруди призначену для поховань представників різних релігійних конфесій.

Адаптація і переосмислення наявних меморіальних споруд. Запропонувати рішення щодо переосмислення наявних на території комплексу памʼятних та меморіальних споруд шляхом адаптації їхнього вигляду до загального проектованого вигляду комплексу.

Нагадаємо, що перший етап ексгумації поховань на Личаківському військовому цвинтарі завершили влітку 2023 року. Роботи проводили на газоні справа, вище місця поховань новітніх захисників України. Тоді знайшли останки 653 людей. З них 26 – періоду Першої світової війни, частина – Другої світової війни, та найбільше – повоєнного періоду. Знайдені поховання часів Першої світової війни будуть перенесені поруч, на поля № 84 та № 85. Натомість рештки з радянських часів перепоховають на одному з міських кладовищ. 

Вже в грудні торік на цвинтарі завершили другий етап досліджень та ексгумації. Йдеться про центральну алею цвинтаря.  Загалом знайшли останки 479 людей. Всі поховання – часів Другої світової війни та повоєнного періоду.  

Цього року в лютому на військовому цвинтарі розпочали останній етап досліджень – на лівій частині газону. Там знайшли надгробки, які були скинуті і закопані в землю. Деталі

Наталія Вареник

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!