Ми не мали в кого вчитись. Як починала одна з найбільших ІТ-компаній Львова

6900 0
З чого починалася робота ЕРАМ у Львові, яких помилок не слід допускати молодим стартаперам та де розташована українська столиця ІТ?

Твоє місто продовжує спецпроект «Усе про ІТ». Ми вже розповіли, чим дивує офіс однієї з найбільших ІТ-компаній. Тепер ми розпитали керівника львівської локації компанії ЕРАМ Андрія Трофімова про те, з чого починався ІТ-бізнес у Львові, які проекти дозволили компанії відбутись та чому не варто зупинятись.

Компанія EPAM Systems з’явилася на ІТ-ринку Львова в 2007-му році в результаті придбання локальної компанії. Зараз це одна з найбільших ІТ-компаній міста, вона займає одразу два офіси і співпрацює  з понад 1500 програмістами. Щоправда, у 2007-му, все було дещо інакше. Tvoemisto.tv розпитало керівника львівської локації компанії ЕРАМ Андрія Трофімова про те, з чого починався ІТ-бізнес у Львові, які труднощі виникали на шляху становлення компанії в місті та яких помилок ні в якому разі не можна припускатися молодим стартаперам. 

Компанію EPAM заснували в 1993-му році в штаті Нью-Джерсі, неподалік від Нью-Йорку. Звідси і походить назва компанії, «Effective Programming for America». Її засновниками були два однокласники з Білорусі – Леонід Лознер і Аркадій Добкін. Пізніше компанія придбала одну з найбільших ІТ-компаній Угорщини і облаштувала центральний європейський офіс в столиці країни – Будапешті. Наразі компанія є найбільшим постачальником послуг з розробки програмного забезпечення у світі.  ЇЇ офіси представлені в 25-ти країнах світу. В 2007-му році перший офіс EPAM відкрився і у Львові.  

Читайте також: OpenSpace, спортзал і масажний кабінет. Чим дивує львівський офіс ЕРАМ

Знайти керівника львівського офісу не так вже й просто. Справа в тому, що у нього немає особистого кабінету. Його місце – одне серед сотень інших у великому робочому просторі. Вирізнити управлінця  можна хіба з плакату «Сам працює – і астальних напрягає», а також з дипломів та грамот у рамках, що один за одним складені на його робочому столі. Андрій привітно усміхається, одразу питає, якою мовою будемо спілкуватися: українською, російською чи англійською? Погоджуємося, що українською. 

З чого починається ваша історія в ІТ?

Взагалі ІТ у Львові почало активно розвиватися з 1998-99 років. В 2000-му році я доєднався до невеликої компанії, яка пізніше стала відомою, як Spline Software. Її і придбала EPAM у 2007 році. Нас було багато людей, які щойно після інститутів і хотіли програмувати.

Де був ваш перший офіс? Скільки людей працювало в компанії?

Компанію заснували мої друзі та знайомі, з якими ми разом вчилися. Як і всі стартапи, ми спочатку розміщувались  у  когось у квартирі. Перший наш офіс був у будівлі  банку «Україна». На той момент нас було 12.

Читайте також: Як починалось ІТ у Львові. Історичні фото

Після цього ми змінили  багато локацій. В той період було дуже проблематично знайти місце під офіс. Хоча від радянського союзу залишилось багато дослідницьких інститутів та фабрик, які перестали працювати, але вони ще не зрозуміли, що їхнє подальше майбутнє – це бізнес-центри.

Які труднощі виникали на початках у таких стартапах?

Не було нікого, в кого можна було повчитися. Ми були першопрохідці цього ринку. По суті, вчорашні студенти, які ще нічого не знали про професійне програмування, але мали певні схильності до ІТ.

Ми не розуміли, як працювати з клієнтами з Європи чи Америки. Ми вміли щось робити, але не знали, як про це говорити. До кінця не розуміли, що таке кінцевий продукт, який ти не тільки розробив, а вивів у життя – і ним почали користуватися інші люди.

Також тоді у нас не було жодної спеціалізації. Всі були «комп’ютерщики». Ніяких тестерів, девелоперів, чи системних адміністраторів.

Це був цікавий час.  Ми багато навчалися і багато читали. Тоді ж були і перші бізнес-подорожі до клієнтів. Я пам’ятаю, перша моя бізнес-поїздка була 2003-го року – і це був взагалі мій перший виїзд за кордон.

Але перший досвід безцінний. За нами не було радянського образу мислення. Ми поступово почали розуміти, як думають європейці, розуміти їх менталітет. Це важливо, адже згодом ми навчилися спілкуватися з клієнтами, усвідомили, що для них добре, а що – погано.

Як знаходили перших клієнтів?

Засновник нашої маленької компанії мав поверхневі знайомства з  голландцями. Їм щось стало потрібно – і так почався перший проект. Компанія була з невеличкого містечка біля Утрехта.  Займалася продажами. Це було прикольно, адже ми добре робили свою справу, а вони – свою.

Коли ж почалася історія ЕРАМ у Львові?

В 2007-му році у нас було більше 100 інженерів у Львові. В цей момент ми зрозуміли, що переросли наших існуючих клієнтів. Ми здобули певний професійний рівень. На той момент керівник нашої компанії познайомився з ЕРАМ, яка саме в цей час шукала можливості виходу  на львівський  ринок. Це був взаємний інтерес. З кінця 2007-го року ми офіційно стали частиною глобальної компанії ЕРАМ.

Завдяки цьому у нас з’явились нові клієнти і ми отримали доступ до більш глибокої інженерної експертизи. За два місяці серед наших клієнтів вже були відомі світові бренди. Раніше на це було годі й розраховувати.

Читайте також: Авто без водія, дрони і розумні будинки. Що винаходять львівські ІТ-спеціалісти

ЕРАМ Україна – це велика організація, яка станом на 2007 рік мала вже чотири офіси: у Києві (основний офіс), Харкові, Вінниці та Дніпрі. Не вистачало тільки Львова. У засновників EPAM було розуміння, що  Україна має дуже потужні можливості для росту.

Історично, ЕРАМ – це конгломерат білоруської і угорської компаній. Обидві ці країни не такі й великі. Потенційних кандидатів для ІТ-індустрії там було не так і багато. Україна – це понад 40 мільйонів населення і якісні технічні університети. До того ж, тут була основа людей, які працювали один з одним. У компанії ЕРАМ з’являлися нові замовники – і їх передавали в Україну.

Корпоратив компанії взимку 2007-го року

Те, що ми сьогодні маємо такі розміри, це результат якісної роботи і постійного росту.

Коли ЕРАМ заходив у Львів спостерігали дефіцит кадрів?

Спочатку завдяки локальному  бренду нашої маленької компанії ми не відчували браку кадрів серед місцевих спеціалістів. З часом міжнародний бренд EPAM тільки підсилив бажання співпрацювати з компанією.

Що вважаєте найбільшим провалом і успіхом в історії компанії?

Наведу приклад, який є одночасно і викликом, і успіхом. У 2008 році до нас заходить дуже великий замовник зі специфічним бізнесом. У них є певний продукт, який розвивався протягом 15 років. Компанія контролює половину ринку телевізійної реклами в Штатах. Ми ж, молоді програмісти, які знають, як створювати форми з кнопочками, певне веб-забезпечення, але нам необхідно робити щось в продукті, якому вже 15 років! Там є складний бізнес домен, своя термінологія, свої правила. 

Ми думали, що знаємо в програмуванні все. Але розуміння лише технічної сторони не означає розуміння бізнесу та його потреб.

Читайте також: Бути наївними і здоровіше харчуватись. Чого можна повчитись у львівських ІТ-фахівців

Тому почали робити перші спроби зануритися в бізнес. До нас приїжджали спеціалісти  зі сторони клієнта розповідати про свій бізнес: як він працює, які в нього закони, які цифри. Тоді записували дуже багато відео, всередині команди проводили багато тренінгів.

Ми і досі співпрацюємо з цим замовником. І таке довготривале партнерство – це успіх. Сьогодні ми вже самі приходимо до клієнта, знаючи його бізнес і технології – і пропонуємо проекти, які матимуть прямий вплив на його бізнес і доходи.

Як зараз відбувається підготовка до проекту?

Як тільки потенційний клієнт демонструє зацікавлення у сервісах ЕРАМ – починається процес попередніх продажів. Тобто, ми формуємо  команду спеціалістів  під цей процес. Якщо певна велика публічна компанія оголошує тендер, то ця процедура може тривати більше року. При вже налагодженій співпраці із існуючим клієнтом, ми можемо легко вже завтра почати працювати над новим проектом.

Наскільки сьогодні важливий бренд в ІТ-сфері?

Надзвичайно важливий. По-перше, це бренд компанії для клієнта. Він не хоче ризикувати. Він хоче за оптимальну ціну з найменшими ризиками отримати якісний продукт, який вплине на його бізнес. З цим у ЕРАМ все добре. Якщо подивитися на динаміку росту компанії на біржевій платформі, то ми показуємо постійне зростання. Починаючи з 2013, EPAM щорічно визнається однією із 4-х технологічних компаній, що увійшли до списку Forbes як «25 найбільш швидкозростаючих публічних технологічних компаній». У цей список не легко потрапити, і не легко втримати свої позиції.

По-друге, бренд формує сприйняття роботодавця.  Увесь наш бізнес – це інженери. Немає інженерів – немає нічого, чим компанія могла би пишатися. Історично в Україні ЕРАМ швидко став відомим. Напевно, завдяки тому, що ми були в чотирьох містах одночасно. Не кожна компанія в той момент мала такий масштаб.  Також ми показали ринку дуже швидке зростання та  цікаву базу клієнтів.

Експерти компанії  завжди займалися розробкою нового програмного забезпечення, працювали з новітніми технологіями – тому і проекти маємо більш цікаві. Це також має вплив на нашу репутацію на ринку.

Зараз в Україні мати в резюме згадування про співпрацю з ЕРАМ – це круто.

Скільки зараз спеціалістів налічує команда львівського офісу?

Понад 1500 спеціалістів

За рахунок чого виграєте конкуренцію у інших львівських компаній?

Якщо говоримо про конкуренцію за кадри, то є дві основні складові.

По-перше, ми самі створюємо таланти. У нас є окремий напрямок, який взаємодіє зі студентами. Наприклад, минулого року до нашої команди приєдналися  більше 200 студентів. У нас є 11 професійних напрямків, на які ми щороку оголошуємо конкурс. Навчання триває від 6 до 9 місяців. Люди починають навчатися на базі наших лабораторій в університетах. Потім ми беремо їх на стажування. В результаті – запрошуємо до співпраці. 

Теоретично, студенти можуть прийти навіть з нульовою базою знань. Звичайно, в нас є певний вхідний конкурс. Ми дивимося на базову освіту, рівень англійської мови, адже внутрішнє листування англійською мовою. І дивимося як люди вміють мислити.

Щороку компанія інвестує у навчання, якісних спікерів, освітній контент тощо. Ми знаємо, як допомогти вчорашньому студенту за дев’ять місяців стати спеціалістом, який цінується на ІТ-ринку праці.

Загалом, цей ринок дуже лімітований. Якщо б компанії масштабу  ЕРАМ брали людей лише  з ІТ-ринку, то програмісти  ходили би по колу.

Дуже важливо, щоб бізнес вкладав  у  розвиток нових кадрів. Якщо минулого року ми  розпочали співпрацю із 200 студентами, то загалом підготовку на базі компанії пройшли близько 400. Частина з них залишилася з нами, частина знайшла себе в інших компаніях. Але всі вони отримали якісну додаткову освіту. Часто трапляються випадки, коли студенти через три-чотири роки повертаються назад до ЕРАМ.

Читайте також: Зміни до трудового законодавства. Що це означає та чому ІТ Кластер проти

Інша справа стосується спеціалістів вищих ланок. Тут знову відіграє роль конкурентна перевага ЕРАМ. Перш за все, це репутація і стабільність. Людина може спробувати піти на стартап за непогані гроші, але де гарантія, що він і завтра працюватиме? Люди, в яких є сім’я, певні фінансові зобов’язання, прагнуть стабільності.

По-друге, ми міжнародна компанія. Якщо людина хоче спробувати попрацювати в іншій країні світу, у нас є для неї такі можливості. В міжнародній компанії можна перейти з однієї гілки в Україні на іншу за кордон. Це дає спрощену можливість кудись переїхати. Дуже багато моїх колег-львів’ян вже працюють в Канаді, Штатах, Європі та Мексиці.

Колись була тенденція, що всі переїжджали до Києва, адже це була столиця. Зараз навпаки – усі повертаються до Львова.

Які плани компанії ЕРАМ на найближчі 5 років?

Зараз будь-який бізнес фактично є ІТ-бізнесом, інакше він не витримає конкуренцію.

Згадайте, як Uber чи Uklon, прийшовши до Львова, кардинально змінили ситуацію зі звичайними таксі. Так само в Америці Amazon зі своєю швидкою доставкою руйнує звичайні мережі роздрібної торгівлі.

Тому наша компанія продовжить посилювати свою екпертизу в технологічному консалтингу. Наші розробки для клієнтів будуть ще складнішими та масштабнішими. Роботизація, автоматизація, штучний інтелект – всі ці технології ми вже реалізовуємо для наших клієнтів. Наразі абсолютно можливо автоматизувати 80-90% рутинної монотонної роботи, яку роблять люди. Багато компаній будуть вкладати в це кошти. Це надасть змогу сконцентруватися на креативній складовій, а не на повторюваній монотонній роботі. Ми створюємо цей ринок з нуля. Тим самим змінюємо певну структуру ІТ-ринку в Україні.

Львів – українська столиця ІТ?

Для мене, так. Я тут народився. Можливо, є й інші гарні місця, але Львів – найкраще місце в Україні для ІТ. В нас дуже потужна база. Місто сприятливе з точки зору вартості проживання і ми дуже близько розташовані до західних кордонів. До того ж, у Львова є непогане сполучення майже з усіма країнами світу.

Андрій Костюк

Фото: Надія Марченко і з особистого архіву ЕРАМ

Партнерська публікація

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!