Більшість українців вважають 9 травня пережитком минулого чи буденністю. Опитування

773 0
У 2022 році для значної частини опитаних це свято перейшло у розряд пережитків минулого (36%), або ж буденності (23%).
Фото: Укрінформ

Фото: Укрінформ

Наприкінці лютого 2022 року в результаті агресії росії стався різкий перелом в ідеологічних поглядах українського суспільства щодо будь-яких маркерів, пов’язаних із країною-агресором – відбулася «декомунізація» та «дерусифікація» суспільної думки. Однією із ключових змін в історичній пам’яті – переоцінка ставлення до Дня Перемоги 9 Травня. Про це свідчать результати дослідження соціологічної групи «Рейтинг», яке провели 27 квітня.

Зокрема, якщо до 2022 року це свято абсолютною більшістю (80%) дорослого населення сприймалося як таке, що має значимий особистий символізм, то у 2022 році для значної частини опитаних воно перейшло у розряд пережитків минулого (36%), або ж буденності (23%).

Читайте також: «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня

«Усе «радянське» часто тепер сприймається як російське, а відповідне – вороже. Головна причина – використання російською пропагандою у війні проти України радянських символів та спекуляцій на «спільному» історичному минулому», – пояснюють соціологи. 

Крім того «переможний» символізм цього дня змінився на «меморіальний». Із 2012 року фіксувалася поступова динаміка переосмислення цієї дати, але війна з росією різко змінила погляди українців і сьогодні для 80% опитаних – це День пам’яті, і лише для 15% – День перемоги (у 2018 таких було 58%). 

Додамо, що опитування проводили серед населення України віком від 18 років і старших в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність становить 1000 респондентів. Метод опитування –телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%.

Читайте також: Цьогоріч ми кажемо «Ніколи знову» інакше. Зеленський записав звернення з Бородянки

Нагадаємо, що українці вважають режим, який діє зараз у Росії, можна назвати «диктатурою», «фашизмом» або «нацизмом». Більшість висловили думку, що росіяни влаштували геноцид українців.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!