У Львові пропонують демонтувати радянську мозаїку на проспекті Чорновола

6156 0
Ця мозаїка символізує дружбу українського та російського народів.

Український інститут національної пам’яті хоче звернутись до Львівської міськради з проханням демонтувати мозаїку на фасаді колишнього будинку побуту «Ювілейний» на проспекті Чорновола 59. Про це Tvoemisto.tv повідомив керівник відділу аналізу регіональних особливостей та політики національних меншин УІНП Богдан Короленко.

Читайте також: Нам потрібні конкретні правила гри. Чому у Львові знищили мозаїку на магазині «Океан»

На будівлі розміщене мозаїчне панно «Дружба українського і російського народів», що символізує спільну історію двох народів у розбудові радянської держави.

«Було звернення від мешканця, що у Львові є ця мозаїка із символікою комуністичного та тоталітарного режимів. Якщо це дійсно так, то ми звертаємось до органу місцевого самоврядування, аби вони виконали вимогу закону про декомунізацію, демонтували її. Очевидно, що таке звернення Львівській міській раді вже надіслано. Символікою комуністичного тоталітарного режиму є зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, тощо пов’язані з встановленням радянської влади, з діяльністю комуністичної партії», – розповідає Богдан Короленко.

Він каже, що є технології, які дозволяють демонтувати панно зі збереженням загальної композиції. Якщо визначать, що ця мозаїка становить культурну чи  історичну цінність, її можна демонтувати і зберегти.

«Не йдеться про те щоб її знищити, йдеться про те, щоб її усунути з публічного простору», – додає Богдан Короленко.

Натомість заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко розповів Tvoemisto.tv, що до міськради лист від Інституту нацпам’яті ще не надходив, утім, за його словами, панно декомунізоване і є у попередньому реєстрі історичних мозаїк міста, що підлягають збереженню.

«Цю мозаїку декомунізували, з неї зняли елементи тоталітарного режиму (серп і молот – ред.). Крім того, її внесли в перелік цінних мозаїк і панно Львова. Якщо буде лист з обґрунтуванням, будемо реагувати», – каже Андрій Москаленко.

Читайте також: Мистецтво не може бути ворожим. Чому зникають львівські радянські мозаїки

Нагадаємо, що торік у Львові демонтували радянську мозаїку магазину «Океан». Це спричинило значний суспільний резонанс. Забудовник мозаїку наново відновив, водночас незадовго після цього у Новому Роздолі зруйнували кінотеатр із мозаїкою Володимира Патика, а також мозаїку на колишньому заводі «Кінескоп». Ще одну мозаїку кілька років тому заховали під фасадами магазину «Фуршет» на вулиці Сахарова. Після цього управління охорони історичного середовища вирішило інвентаризувати всі мозаїки, що розташовані на території Львова. 

Вікторія Савіцька


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!