Через війну інсульти в Україні помолодшали на 10-15 років: що варто знати

1102 0
Інсульт тепер діагностують у людей з 30 років, хоча раніше захворювання частіше зустрічалося у пацієнтів старше 45 років.
Умовне фото

Умовне фото

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що інсульти серед українців помолодшали на 10-15 років через війну і стрес. Про це повідомляє Українська правда.

«Я можу зараз зайти в дискусію і показати цифри зростання інсультів, до якого призводять саме стресові ситуації, в яких ми перебуваємо. Ми вже сьогодні можемо підтвердити дослідження минулих років, що країні, де триває війна, інсульти молодшають на 10-15 років», – сказав Ляшко.

Раніше очільниця департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська в інтерв’ю Tvoemisto.tv повідомляла, що наприкінці минулого року в Львівському обласному центрі екстреної медичної допомоги зареєстрували рекордну кількість інсультів за добу – 49.

За інформацією Міністерства охорони здоров'я, інсульт тепер діагностують у людей з 30 років, хоча раніше захворювання частіше зустрічалося у пацієнтів старше 45 років Найвищу смертність від хвороби фіксують у людей 80 років і старше. У 2023 році кількість інсультів в Україні збільшилась на 16%.

Читайте також: Що зміниться для пацієнтів. Інтерв’ю про медицину Львівщини

Що варто знати

Ризик інсульту пов’язаний із такими факторами:

  • серцево-судинні захворювання;

  • куріння та вживання алкоголю;

  • надлишкова маса тіла та ожиріння;

  • підвищений рівень глюкозі крові;

  • високий рівень холестерину;

  • малорухливий спосіб життя.

Для визначення ознак інсульту використовують акронім «МОЗОК», де:

М – Мовлення – у людини порушується, стає нерозбірливим

О – Обличчя асиметричне – людина не може усміхнутися

З – Запаморочення, що виникає раптово

О – Очі – різко погіршується зір одним або обома очима

К – Кінцівки не відчуваються, німіють, людина не може підняти руки чи ногу або одна рука або нога занадто слабка і не ворушиться.

Щоб знизити ризики інсульту, треба виробляти здорові звички та дотримуватися здорового способу життя:

  • Їсти здорову їжу: свіжі овочі та фрукти, цільнозернові продукти, нежирне м’ясо та рибу. Обмежити вживання солі, цукру, трансжирів.

  • Рухатися. Помірні фізичні навантаження щонайменше 150 хвилин на тиждень знижують ризик інсульту на 25%. Це може бути не тільки спортзал, але й піша чи велосипедна прогулянка (по рівнині), танці, хатня робота.

  • Не курити. Нікотин у будь-якій формі (сигарети, кальяни, вейпи) згубно впливає на всі системи та життєво важливі органи.

  • Не вживати алкоголь. Він сприяє підвищенню артеріального тиску, згубно впливає на роботу центральної нервової системи, зокрема головного мозку.

  • Контролювати вагу. Для цього можна розраховувати індекс маси тіла (ІМТ), вимірювати окружність талії та стегон. Запитайте у свого лікаря, як правильно робити розрахунки.

  • Стежити за артеріальним тиском. Вимірювати тиск щоденно двічі на добу - вранці та ввечері. Якщо є артеріальна гіпертензія чи інші серцево-судинні захворювання, дотримуватися призначеного лікування. Це зменшить ризик виникнення інсульту.

  • Перевіряти рівень холестерину. Це можна зробити безоплатно в сімейного лікаря. Якщо рівень холестерину високий, треба дотримуватися рекомендацій лікаря.

  • Стежити за рівнем цукру в крові, адже люди з цукровим діабетом мають вищий ризик інсульту. А якщо під час інсульту рівень глюкози в крові зависокий, це може призвести до серйозніших наслідків.

Нагадаємо, медики розповіли про те, як розпізнати порушення та як діяти, якщо з людиною поряд з вами стався інсульт.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!