Що робити при переохолодженні та обмороженні. Поради лікарів

762 0
Медики розповіли, як розпізнати переохолодження.
Фото умовне

Фото умовне

У період похолодань збільшується ризик переохолодження організму та обмороження частин тіла. У МОЗ зазначають, що холодова травма або переохолодження –  один із найбільших ризиків (разом із переломами кінцівок), які несе із собою зима. Загальне переохолодження розвивається поступово і є дуже небезпечним.

Читайте також: Небезпечний холод. Судинний хірург – про те, чи варто взимку носити шапку

Загальне переохолодження розвивається так: спочатку в постраждалого з’являються лихоманка, слабкість, втома й сонливість, розвивається дрібне (холодове) тремтіння м’язів і «гусяча шкіра». Якщо несприятливі фактори продовжують діяти, холодове тремтіння досягає максимуму, з’являється поверхнева гіпотермія (зниження температури або охолодження), а сонливість починає переходити в розлад свідомості.

Якщо ж холодове тремтіння пригнічується, це свідчить про дуже небезпечну гіпотермію, яка може призвести до зупинки дихання та серця. При цьому стан постраждалого вкрай важкий, може бути непритомним. На цьому етапі вкрай важливо терміново надати допомогу – без неї людина може померти. Місцеве або локальне обмороження також розвивається поступово.

Обмороження має чотири ступені: так, при першому ступені виникає відчуття оніміння, поколювання, обпечення. Уражена шкіра бліда, після зігрівання набрякає і червоніє, набуває багряно-червоного відтінку. Таке ушкодження зазвичай повністю відновлюється через декілька днів без наслідків. При другому ступені з'являються пухирці із прозорим вмістом. Після зігрівання шкіри з’являється інтенсивний свербіж і різкий біль в уражених місцях. На відновлення шкіри може знадобитися два тижні. При третьому ступені починається змертвіння всіх шарів шкіри. Пухирі при цьому наповнені кров’яним вмістом. Загоєння триває довго, понад місяць, та як правило, супроводжується утворенням рубців. При четвертому ступені відбувається некроз шкіри і м’язів. Це найважчий стан, лікування та реабілітація може тривати довго.

У МОЗ підкреслили, що важливо не допускати виникнення загального переохолодження та місцевого обмороження або їхнього поєднання. Для цього необхідно обмежити час перебування надворі в холодну, сиру або вітряну погоду. Також, щоб не отримати переохолодження чи обмороження, слід вдягатися в кілька шарів вільного теплого одягу. Адже повітря, що потрапляє між шарами одягу, діє як ізоляція від холоду. Варто носити вітрозахисний і водонепроникний верхній одяг, щоб захиститися від вітру, снігу та дощу.

Також варто обирати спідню білизну, яка відводить вологу від шкіри. Краще відмовитися від бавовняної, адже вона поглинає вологу. У МОЗ рекомендують змінювати мокрий одяг якомога швидше. Також для уникнення холодових травм слід носити головний убір, який повністю закриває вуха. Важкі вовняні або вітрозахисні матеріали є найкращими головними уборами для захисту від холоду. Окрім цього, слід одягати рукавиці, а не рукавички. Рукавиці забезпечують кращий захист. Також варто носити шкарпетки та устілки, які добре сидять, відводять вологу і забезпечують ізоляцію. Слід подумати також про грілки для рук і ніг. Переконатися, що грілки для ніг не затягують чоботи й не обмежують приплив крові. У МОЗ радять шукати тепле укриття, якщо ви помітили ознаки обмороження. Для уникнення холодових травм слід відмовитися від алкоголю. Алкогольні напої змушують організм швидко втрачати тепло.

Читайте також:  У МОЗ запевняють, що на випадок відключень електроенергії у кожній лікарні є генератор

Окрім цього, слід харчуватися збалансованою їжею й пам’ятати про водний баланс. Це допоможе зігрітися навіть перед тим, як вийти на мороз. Не варто перебувати довго в одній позі чи нерухомо. Фізичні вправи можуть допомогти зігрітися. Під час війни, взимку, важливо пам’ятати про основні симптоми переохолодження та розуміти, як надати першу допомогу.

Що робити, якщо у вас або у людини поряд є ознаки загального переохолодження

  • перш ніж надавати допомогу переконайтеся, що вам, постраждалій людині і іншим не загрожує небезпека. Тільки тоді можна перейти до наступного кроку;

  • перемістіть людину до теплого приміщення;

  • заспокойте її та поясніть свої подальші дії;

  • викличте екстрену медичну допомогу, дотримуйтеся вказівок диспетчера;

  • зніміть з людини холодний, вологий одяг;

  • якщо вона при тямі, дайте їй безалкогольні теплі напої;

  • накрийте людину термопокривалом/покривалом;

  • забезпечте їй постійний нагляд до приїзду медиків;

  • якщо до приїзду лікарів стан людини погіршується, повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги;

  • за можливості зберіть у людини чи тих, хто поряд, всю можливу інформацію щодо обставин отримання холодової травми.

  • Передайте її медикам або диспетчеру. Якшо до приїзду бригади «екстренки» знепритомніла, визначте, чи має вона ознаки життя, а якщо ні – розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

Нагадаємо, через мороз на Львівщині розгорнули 900 пунктів «Незламності». Також в області вже діють стоянки та місця відстою для вантажівок та іншого великогобаритного транспорту. Де водіям перечекати негоду читайте тут.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!