«Пісня добра і зла»: історія про долі, які пов’язав Львів

1809 0
У Львові показали перформанс Філіпа Сендса «Східно-Західна вулиця».
фото: Ірина Середа

фото: Ірина Середа

У цьогорічному конкурсі Форуму видавців премію в номінації від медіа-хабу «Твоє місто» здобула книжка Філіпа Сендса «Східно-Західна вулиця: Повернення до Львова», видана українською мовою «Видавництвом Старого Лева». Виставу, створену за цією книжкою, днями показали у Львові – місті, з яким пов’язані всі герої історії.

Зображення, текст та музичний супровід розповідають про переплетення доль родичів автора книги «Східно-Західна вулиця» Філіпа Сендса, юристів Герша Лаутерпахта та Рафаеля Лемкіна й сумнозвісного  адвоката Адольфа Гітлера Ганса Франка. Всі ці люди побували у Львові, змушені були тікати звідси або змусили тікати інших.

«Франк, Лемкін і Лаутерпах любили музику, – розповідає Філіп Сендс. – Одного дня я подумав: а чому б не зробити виставу про ці події з музичним супроводом».

Перформанс «Східно-Західна вулиця. Пісня добра і зла» виконують лише чотири рази на рік. Прем’єра відбулася 2014 року в Лондоні; відтоді виставу показували у Нюрнберґу, Стамбулі, Стокгольмі та кількох інших містах. Перформанс розповідає історію окупацію Львова.

Оповідачами та акторами виступили Філіп Сендс та німецька німецька актриса Катя Ріманн, за  музичний супровід відповідали Лоран Наурі (бас-баритон) та Гійом де Шассі (фортепіано). Цікаво те, що спеціальним гостем саме львівського перформансу став американський піаніст Еманюель Акс, володар семи нагород «Ґреммі». Він народився у Львові; родина музиканта виїхала з міста, коли йому було п’ять, і це перше повернення Акса на батьківщину. «Я зустрів його в Лондоні й запропонував повернутись до рідного Львова», – каже Сендс.

Переплетення людських доль у цій історії вражає. Дід самого Сендса, Леон, був змушений покинути Львів через переслідування. Так само тікала й Леонова племінниця Інка, яка яка втратила батьків через наказ Ганса Франка про «очищення» від євреїв. Свідчення Інки викарбували на одному із каменів у Просторі Синагог. Лаутерпах та Лемкін, які навчалися у тодішньому університеті Яна Казимира, теперішньому Львівському національному імені Франка, є авторами термінів термінів «злочини проти людяності» та «геноцид», з якими має справу адвокат Філіп Сендс. Син Лаутерпаха Еліаг був викладачем права Філіпа Сендса. Ганса Франка, який очолював дистрикт «Галичина», засудили у Нюрнберґу. Лаутерпах був одним із прокурорів того процесу, а його родичі загинули через розпорядження Франка під час війни, хоча на той момент він не був у цьому певний. Під час цьогорічного конгресу PEN International Сендс виголошував промову в актовій залі університету, де понад сімдесят років тому вступав Ганс Франк. Син Франка Ніклас став другом Сендса та надав йому чимало матеріалів для написання книги з особистого архіву.

«Філіп Сендс і Софія Дяк, директорка Центру міської історії, домовились про те, що перфоранс треба привезти до Львова. В цій історії з’являлось дедалі більше лінії міста, і для Львова таке повернення памятей мало би особливу цінність», – каже координаторка академічних подій Центру міської історії Мар’яна Мазурак.

Марта Кобринович,
фото надані Центром міської історії

...

Читайте також: