Як та де зберігати ліки влітку. Поради МОЗ

1395 0
Місце, де тримаєте ліки, має бути сухим та без прямого потрапляння сонячних променів.
фото: exzim.3dn

фото: exzim.3dn

Улітку берегти від спеки та прямого сонячного проміння варто не лише себе, а й ліки. Високі температури можуть впливати на їхню якість, ефективність та сприяти швидкому псуванню, що є небезпечним для здоров’я. Про це на своїй Фейсбук-сторінці розповідає в. о. міністерки охорони здоров’я Уляна Супрун.

Читайте також: Як часто треба мити руки. Роз'яснення МОЗ

«Температура, за якої зазвичай рекомендовано зберігати більшість ліків не вище 25 градусів за Цельсієм. Місце, де ви тримаєте ліки, також має бути сухим та без прямого потрапляння сонячних променів», – каже вона.

За словами Супрун, деякі види ліків більш чутливі до змін температури та вологості. Це передусім стосується інсулінів, гормональних препаратів, розріджувачів крові, нітрогліцерину, вакцин та сироваток. Також можуть бути препарати, які містять глікозиди, медичні жири й олії чи мазі на жировій основі. Для них дуже важливе дотримання правильних умов зберігання, зокрема температурного режиму та вологості. Наприклад, інсулін (гормон, який використовують люди, що мають діабет 1-го типу) потрібно зберігати в холодильнику за температури близько 2–8 градусів за Цельсієм. Особливо це стосується ще нерозпочатих флаконів. Надмірне заморожування чи нагрівання інсуліну дуже сильно впливає на його ефективність.

Ще один приклад, який наводить Уляна Супрун, – нітрогліцерин. Ці ліки зазвичай радять приймати в разі серцевого нападу, щоби сприяти розширенню судин. Таблетки нітрогліцерину дуже чутливі до світла та високих температур, тому важливо їх зберігати у темному та прохолодному місці, за температури не вище 25 градусів за Цельсієм. Недотримання цих умов може впливати на ефективність ліків, що вкрай небезпечно.

Читайте також: У МОЗ пропонують призначати таблетки замість уколів

Окрім цього, очільниця МОЗ дає кілька базових порад щодо зберігання та транспортування ліків влітку:

  • Організуйте безпечне місце для домашньої аптечки – зберігайте ліки в прохолодному, темному та сухому місці. В жодному разі не залишайте їх у приміщеннях з високою вологістю – особливо у ванній кімнаті чи кухні без хорошої вентиляції. А також на підвіконні чи столі, де можливе потрапляння сонячних променів.
  • Завжди уважно читайте інструкцію. Ліки, які мають зберігатися у холодильнику найбільше чутливі до високих температур, тому будьте уважні, якщо зберігаєте там важливі ліки.
  • Коли спекотно, варто стежити, щоби двері холодильника були щільно зачиненими, перевіряти дотримання температурного режиму, і за можливості відразу ставити ліки в холодильник, як тільки їх придбали (ті, які потребують зберігання в холодильнику).
  • Ніколи не зберігайте ліки в холодильнику або морозильній камері, якщо в інструкції не зазначено такий спосіб зберігання. Висока вологість та низька температура можуть сприяти псуванню та впливати на ефективність.
  • Не залишайте ліки в автомобілі. Беріть їх із собою, навіть якщо потрібно вийти на короткий проміжок часу. У спеку автомобіль може нагріватися до 70 градусів за Цельсієм – такої температури достатньо, щоби вони зіпсувалися. Якщо подорожуєте автомобілем на далекі відстані – не залишайте аптечку в багажнику, а беріть окремо від речей у салон.
  • Якщо плануєте подорож літаком, тримайте ліки в ручному вантажі. Температура місця для зберігання багажу в літаку зазвичай не контролюється, тому існує високий ризик, що ліки зіпсуються чи втратять ефективність.
  • Звертайте увагу на зміну консистенції, кольору, форми чи запаху ліків. Ніколи не приймайте ліки, які мають помітні зміни (приміром, таблетки, що тріснули, надкололися, склеїлися або стали незвично тверді чи м'які) незалежно від терміну придатності.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!