Як у Львові реставрують Гарнізонний храм. 7 фото

2881 0
У липні у Гарнізонному храмі свв. апп. Петра і Павла розпочався важливий етап консервації та реставрації стінопису центральної нави. Зараз тут встановлено риштування висотою 26 метрів: на такій височині працюють реставратори із Польщі та України. Пропонуємо вам 7 фото про те, які відбуваються роботи.
фото: kapelanstvo.info

фото: kapelanstvo.info

«Реставрацію порівнюють із лікарською справою. І це не дивно, адже реставратор використовує багато аналогічних інструментів: скальпелі, шприци, металевий посуд, медичну хімію, освітлення», – розповідає  реставратор Василь Карпів.  Молодий майстер разом із ще кількома реставраторами із України та Польщі вже кілька тижнів поспіль рятує аварійні ділянки стінопису центральної нави храму: «Зараз проводимо пошуково-рятівні, консерваційні роботи, укріплюємо аварійні ділянки, бо тут можна побачити, як фарба з тинком звисає, просто-таки відвалюється від стіни храму, – пояснює митець. – Наша мета зараз – це зберегти те, що залишилось. А далі проводитимемо реконструкцію втрачених елементів, щоб надати фрескам та храму загалом перфектного вигляду».

Як відомо, цей розпис на стінах з’явився на сто років пізніше, аніж сам храм, а саме – у ХVIII столітті. Його творцем є краківський автор Францішек Екштайн разом зі своїм сином. «Храм перемальовували, а ми хочемо усунути ці перемалювання, аби реставрувати первинний розпис, автором якого є Екштайн, – розповідає Василь Карпів. – Адже цей автор є оригінальний і саме ХVIII століття – це вже є дата і для художника, і для храму, і для розпису».

Майстер розповів, що під час роботи завжди знаходять якісь цікаві речі. До прикладу, натрапили на первинні тинкування і фарбування, які були зроблені ще до Екштайна. Окрім того, віднайшли кілька написів. Відтак, один із них свідчить про те, що востаннє реставрацію проводили ще 1933 року. Та впродовж багатьох років для розпису тут були агресивні умови: храм слугував складом, тут усе замокало. Також реставратори знайшли ще один цікавий напис, де вказаний 1879 рік. Про те, що означає ця дата, майстри поки лише здогадуються.

Довідка. Цьогорічний етап рятувальних реставраційних робіт отримав фінансування понад 200 000 PLN (понад 1 000 000 UAH) з джерел Європейського Союзу, Міністерства культури і національної спадщини Польщі. Кошти громади Гарнізонного храму (орієнтовно до 150 000 грн.) спрямовані на оплату оренди риштування та поточні організаційні витрати.

Джерело: Капеланство.info.

Опублікувала Наталія Середюк


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!