Чому я не хочу служити в армії. Але, якщо скажуть, буду

19589 4
Якщо ти – громадянин України, в тебе немає вибору, служити чи ні. Зобов’язання треба виконувати, навіть якщо дуже не хочеться.
Фото: Регіональний медіа-центр Міноборони

Фото: Регіональний медіа-центр Міноборони

У Львові триває дискусія про те, чи законно повелися військові та правоохоронці, перевіряючи документи та виписуючи повістки відвідувачам ресторанів у провулку Крива Липа. Правозахисник і адвокат Андрій Петришин висловив думку, що ухилятися чи служити – право кожного призовника. Журналіст Отар Довженко вважає, що такого права нема.

Серед моїх документів удома вже півтора року лежить мобілізаційне розпорядження. Воно означає, що, якщо в Україні оголосять мобілізацію, я буду зобов’язаний негайно зголоситись до військкомату. Й там мені скажуть, у якому місці та форматі я потрібен Вітчизні.

Цей документ і сама ідея, що я можу бути призваний до війська, були великою несподіванкою для мене. Прикрою несподіванкою. Я ніколи не був військовозобов’язаним – спершу через здоров’я, потім уже через вік – і навіть не стояв на обліку. Завжди уникав фізичних навантажень. Ніколи навіть не торкався до зброї й не уявляв себе з нею. З жахом і огидою думав про «нестатутну» частину військової служби.

Так, я – гречкосій, а не козак. Для багатьох людей це автоматично стане приводом для зневаги, бо вони вважають, що чоловік зобов’язаний бути мужнім.  Я не зневажаю себе за це, бо не думаю, що людина до чогось зобов’язана тільки тому, що народилась чоловіком.

Зовсім інша справа – громадянин. Громадянство є угодою між державою та людиною, що передбачає взаємні зобов’язання. Вимагати чогось від держави й водночас відмовлятись виконувати те, що записано в законах і Конституції – непорядно.

Тому слова правника Андрія Петришина «…молоді люди стоять перед дуже вагомим вибором у своєму житті: чи йти на війну й загинути там, чи полагоджувати своє особисте життя, вчитися, розвивати державу» мене вжахнули. Ні, якщо ти – громадянин України, в тебе немає вибору, служити чи ні. Виконати закон чи порушити його та понести покарання – такий вибір у тебе, звісно, є. Щоправда, після покарання ти все одно мусиш його виконати. 

Гречкосіїв в усі часи призивали до війська. На відміну від козаків, чиєю роботою була війна, вони ніколи не були з того щасливі. Думали про дім, воли, корови й лани, які занепадають без них – так само, як ми думаємо про свої офіси, стартапи, гіроскутери, недовчених студентів і недовихованих дітей. Залюбки дезертирували, коли могли. Гречкосіїв використовували для того самого, що й зараз – гарнізонної праці, будівництва укріплень, риття шанців, масовки, й лише у крайньому разі – гарматного м’яса. Бо гречкосії воюють погано й на полі битви ненадійні. І зараз в Україні «йти на війну й загинути там» можуть тільки контрактники й добровольці, тобто козаки.

«Якщо йдеться про справжню, а не надуману необхідність служити Батьківщини, оголосімо воєнний стан, проведімо загальну мобілізацію, й усі дружно підуть воювати», – озвучує Андрій Петришин аргумент, який лунає в цій дискусії чи не найчастіше. Що ж, претензії до влади щодо невизначеного статусу конфлікту з Росією слушні. Річ не стільки в офіційному стані війни, який, імовірно, справді створив би більше проблем, ніж розв’язав, скільки в намаганні водночас трактувати Росію як ворога й партнера. Збереження торгівельних, дипломатичних і культурних зв’язків, транспортне сполучення й відкритий кордон із безвізовим режимом, безперешкодна трудова міграція – це те, що не дозволяє багатьом українцям усвідомити війну як війну, а агресора як агресора.

Але громадяни держави мають легальний спосіб впливати на її політику – вибори. Лишилося трохи більше року до того, як кожен зможе зробити свій вибір. Наприклад, проголосувати за більш войовничого кандидата в Президенти та партію, яка готова визначитись із статусом Росії.

Натомість, не виконувати закон, посилаючись на якийсь не такий статус збройного конфлікту, підтвердженням реальності якого є щоденні свіжі могили вояків і цивільних – соромно. Та й сумніваюся, що після запровадження стану війни мільйони ухильників радо зголосяться до військкоматів. Радше вигадають нові причини ухилятися. Претензії, вимоги та зауваження до влади знайдуться завжди.

Від людей, які правдами й неправдами знаходять спосіб не йти на строкову службу, я чув щоразу той самий аргумент – «не хочу втрачати рік». Вочевидь це питання до форми і змісту служби – чи можна зробити так, аби молоді люди, які здобувають освіту й мають певні професійні плани, не втрачали кваліфікацію, а навпаки, мали нагоду збагатити свій досвід. У моєму військовому документі написано «підсобний робітник»: вочевидь, комунікаційні навички в армії потрібні менше, ніж допомога в тяганні цегли. Але це, знову ж таки, не дає морального права вирішувати, чи з’являтись на поклик Вітчизни.

Можливо, потрібно більше варіантів альтернативної служби для людей, які можуть «бути кориснішими на своєму місці», або навіть опція легально «відкупитись» від служби, сплативши в бюджет – а не в кишеню працівникові військкомату чи лікареві, який фальсифікує діагноз – певну суму, яка піде на утримання армії. Це питання до обговорення в суспільстві, й не сумніваюся, що такі ідеї багатьма не будуть сприйняті. Все-таки значно легше сказати «не служив – не мужик».

Я дуже сподіваюсь, що моє мобілізаційне розпорядження пролежить у папці з документами багато років і ніколи не знадобиться. Радо скористаюсь легальними, а не вигаданими чи сфальшованими, приводами уникнути служби. Не уявляю, що я буду робити в армії, й дуже не хочу туди йти. З мене буде поганий солдат і не кращий підсобний робітник.  

Але, крім мужності, войовничості та інших маскулінних якостей є ще одна штука, яка в моєму розумінні є цінністю: честь. А вона передбачає, що борги потрібно віддавати, а зобов’язання виконувати, навіть якщо дуже не хочеться.  

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.


Читайте також:
21 Серпня, 2019 12:01
Лена Парадокс закладено в тлумачені владою АТО ??? Особливий період без початку і кінця ???? Суперечить Конституції... Потім де обіцяні кошти плати військовим з перебуванням в зоні бойових дій 50000 - 100000 ??? Якщо ми сказали що є професійна армія то де вона???? Чому коли вкрали гроші Яценюк будував Стіну Плачу від ДНР якої не має??? Брати свинарчуки які крали з забезпечення ЗСУ та інша наволоч не сидять в буцигарні???? Діти ти х же олігархів близько не йдуть служити??? Тоді цікава Конституція одна для плебесу інша з правами для патріціїв.... Доки триває безаконня воно недасть нічого тільки зневагу у суспільстві...Ми давно нічого не виконуємо з Конституції гарантування пересування її межами коли вас можуть затримати згідно розпоряджень Президента??? та ВР України а Конституція це так.. Конвенція Правлюдини щодо її вибору та пересування країною та неприйняття участі у військових конфліктах... Тоді треба оголосоти війну Росії і повна мобілізація.. Цього не буде йде торгівля з нею канали розважаються, а там гинуть люди ??? Що це ??7 Маразм олігархів чим більше загине менше потім проблем????
24 Листопада, 2017 11:34
Володимир Обов'язок перед державою?
А шо та йобана бандисько-олігархічна кумівська держава зробила мені доброго, що я був їй винен?
В країні розруха, населення за межою бідності, ціни виросли в три рази, а зарплати ні. Олігархи скупили всю країну, а тепер і на війні вирішили заробити? Суди продажні, і закон є тільки на папері.
В цивілізованих країнах армія контрактна, а тому мотивована і боєздатна. Там вони не драют туалети, не чистять куртоплю картоплю на кухні, і [***]ьними нарядами не займаються. Там вони вчаться бути воїнами, а не псами сторожовими.
Яка б**дь армія? ви про шо? на одного солдата по два генерала!
18 Листопада, 2017 20:17
ІГОР ПОЛТАВСЬКИЙ Служить цій злочинній владі - значить додати ще один злочин!
В одному разі не треба йтв до війська! Ухилятися ща буль-яку ціну!
Хай служать діти тих, хто почав цю дику бойню на сході - Турчинов, Яценюк, Порошенко і вся ця шайка бандитів, що нині при воладі!!!!!!!!!!!! Добре сказала Надя Савченко: ця війна припиниться раніше, ніж діти потрошенків-гройсманів доїдуть до фронту! У випадку, якщо
їх туди пошлють! А поки їх не пошлють - війна на знищення українців буде тривати! А потрошенко буде розвивати свій бізнес у Росії! Досить крові! Досить війни! Потрошенка - на фронт! Негайно! Зараз!!! І війна припиниться цієї ж миті!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18 Листопада, 2017 12:40
Максим Кривонос Завжди дратує, коли про такі речі пише дуркуватий "гречкосій" зі слабким здоров'ям, від якого державі нема жодної користі. Будьте впевнені, коли питання ставиться саме так "Я НЕ ХОЧУ СЛУЖИТИ В АРМІЇ. АЛЕ, ЯКЩО СКАЖУТЬ, БУДУ", то це опудало у лавах ВСУ не з'явиться НІКОЛИ. Але ж, це падло буде першим у черзі на держслужбу та за різноманітними пільгами.
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!