Руські not русскіє, або Що не так із рецептом вареників у «Нью-Йорк таймс»

3455 0
В американському виданні The New York Times опубілкували рецепт вареників, які назвали Pierogi Ruskie. Українська антропологиня і письменниця про кулінарію, яка спеціалізується на кулінарній спадщині Галицького регіону у Східній Європі, та публікує рецепти під псевдонімом Пані Стефа спеціально для читачів Tvoemisto.tv пояснила, що не так із цією назвою та до чого тут Польща.

Ніколи такого не було, і от знову: NYT публікує рецепт на Pierogi Ruskie. І що ж відбувається? Правильно, відбувається шкандаль! Бо половина обурених коментаторів звинувачують їх у пособництві кацапській хунті, а інша половина (вкотре!) пояснює, що «руські» це не те ж, що «русскіє». І я, щиро кажучи, з тими другими. І ось чому. 

 

Бо «пирогами руськими» в Польщі віддавна називається один конкретний вид вареників, а саме – з начинкою з картоплі та сиру, присмачену смаженою цибулькою. 

Чому ці пироги-вареники руські? 

Бо вважається, що саме з Русі, а точніше – з своєї місійної мандрівки до Києва їх привіз до Польщі домініканський святий Яцек (Jacek Odrowąż), якого, до речі, так і називають – Святий Яцек з пирогами! Ага, в цій історії не обійдеться без легенд і святости! 

Отож, вважається, що цей шанований в Польщі святий так полюбив собі пироги, що після повернення з Києва тільки те й робив, що годував ними то зголоднілих селян, то краків’ян під час татарської навали… Легенди вони такі, люблять щоб подраматичніше. Проте, на думку польських дослідників, навіть в таких легендах є частка раціо. Адже саме в період поминання святого Яцка, що припадає на середину липня, комори починали наповнювалися зерном… а де зерно, там і борошно, а де борошно – там пироги. 

Тож, як бачимо, в руських пирогах та їх легенді нема й натяку на «русскоє» походження. Як нема нічого про їх русскість і в самому рецепті NYT, а є лише ретроспективна згадка про їх популярність в «Молочних барах» соціалістичної Польщі.

Але і це ще не кінець. Бо я впевнена, що навіть якщо цю легенду будуть знати всі-всі-всі коментатори під публікацією NYT, нічого не зміниться. Все одно руське буде муляти око. Занадто воно виглядає та й звучить подібно до клятого русского. І шо з тим робити? Я б сказала – не перейматися. Бо «пироги не винні». Та й, зрештою, забагато честі для кацапів віддавати їм «руське» лише за подібність. 

Читайте також: Смачна етнографія. Як Пані Стефа стала найвідомішою галицькою господинею в інтернеті 

«Гаразд, а чому ж тоді pierogi руські, а не вареники українські?» – спитаєте ви, і будете мати рацію. Але це вже зовсім інша історія – про інформаційну присутність українського в міжнародному просторі. І «pierogi» там є завдяки давній і активній присутності польської діаспори в світі. Настільки активній, що навіть в українській нью-йоркській «Веселці» вони pierogi. Тож, завдання полягає не в тому, щоб pierogi перестали бути руськими, а щоб було розуміння, що руські not русскіє.

І, власне, на добре артикульовану, якісну, впізнавану присутність українського продукту в світі та й в Інтернеті, варто скерувати енергію коментаторів на будь яку дражливу тему.

P.S. А NYT моє окреме фе за такий банальний спосіб привернути увагу до рецепту вареників.

Нагадаємо, раніше Tvoemisto.tv записало інтерв'ю із Маріанною Душар про те, якою могла б бути наша кухня, якби не «совок». 

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав. 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.



Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!