Свірзький замок на Львівщині відкрив туристичний сезон. Вартість та історія

2866 0
Перша згадка про замок датується 1484 роком.
ФОТО: VIDVIDAY.UA

ФОТО: VIDVIDAY.UA

Свірзький замок на Львівщині 11 травня відкрив туристичний сезон. Вартість квитків включно з екскурсією – 150 грн, пільговий – 80 грн, військові – безкоштовно. Відвідати замок можна у вихідні з 10:00 до 17:00 у супроводі гіда.

Розташування: с. Свірж, що за 40 кілометрів від Львова.

Як доїхати: з автостанції №5, що на вулиці Зеленій, можна доїхати маршрутним таксі в напрямку Перемишлян. Або ж автотранспортом по трасі Н09 Львів – Івано-Франківськ через Бібрку до Свіржа, траса приведе прямо до ставу біля замку.

Читайте також: Недооцінений. Що буде з Свірзьким замком на Львівщині

Що відомо про замок та реставраційні роботи

У 2021 році відбувся Всеукраїнський архітектурний конкурс на найкращу проєктну пропозицію реставрації замку у Свіржі. Проєкт розроблений тернопільськими аріхтекторами та пропонує створити у пам’ятці культурно-мистецький центр. Цьогоріч планують знайти фінансування для його втілення.

Ще три роки тому розробили концепцію облаштування культурно-мистецького хабу на території Свірзького замку, який мав би активізувати культурне життя територіальної громади. Наразі Свірзьким замком опікується Львівська спілка архітекторів. За словами Олени Василько, наразі вже проведена експертиза проєктної документації, визначена черговість виконання реставраційних робіт з експозиційними залами, кімнатами відпочинку та конференц-залами. Попередня вартість складає близько 100 млн гривень. 

«Спілка архітекторів готує цей проєкт на Interreg Next Польща-Україна, шукаємо партнера, аби це реалізувати із залученням міжнародних донорів. Так, проєкт масштабний, але він знаковий для Львівщини. Тому, думаю, що є великий шанс його втілити в життя», – сказала у коментарі Tvoemisto.tv головна архітекторка Львівщини Олена Василько.

Зазначимо, що спершу Свірзький замок був оборонною мурованою спорудою, яку неодноразово перебудовували. Перша згадка про замок датується 1484 роком. До 1939 року у Свірзького замку часто змінювалися господарі, але з приходом радянської влади його націоналізували. Замок тривалий час пустував, а у 1978 році його передали Спілці архітекторів колишнього СРСР. Тоді замок частково реставрували, однак зараз частина будівлі все ще у аварійному стані.  

Історична довідка

Замок побудували князі Свірзькі у XV ст. Більшість джерел датує першу згадку про укріплення 1530 роком. Однак охоронна табличка на в’їздній брамі вказує на 1482 рік. Сучасного вигляду він здобув, коли перейшов у власність графа Цетнера, – у ХVІІ сторіччі. У той час його укріпили й перебудували. Можливо, реконструкцією займався архітектор Павел Гродзіцький, відомий зведенням у Львові королівського арсеналу.

Прямокутний у плані замок має два подвір'я: велике – житлове, і мале – господарське. В’їзна вежа двоповерхового Південного корпусу, що зустрічає гостей відразу за дерев’яним мостом (колись підйомним) через глибокий рів, відкриває замкнутий внутрішній двір з круглою клумбою, оперезаною червоною цеглою. Верхнє (житлове) подвір'я оточене з півночі та сходу одноповерховими корпусами з підвалами, з півдня – двоповерховими. Із заходу до верхнього подвір'я прилягає нижнє. Обидва подвіря з'єднуються сходами. Південне крило верхнього подвір'я завершується прямокутними триярусними вежами. По його осі розташована в'їзна вежа, до якої веде дерев'яний міст, перекинутий через рів.

Господарський двір з трьох інших сторін периметра обнесено одноповерховими підсобними приміщеннями (стайнями, кухнею, службами), має власний вихід у зовнішній світ з півдня. Тут, ближче до північної частини, розташоване коло замкового колодязя. З ним пов’язана одна з легенд замку про дівчину, котра закохалася в татарина, і впустила ворожу армію на територію замку. Але замість нагороди її були скинуто на дно криниці. З тих часів вона ходить Свірзьким замком, зачиняючи всі двері на своєму шляху.

Під час Другої світової війни замок пограбували та частково зруйнували.

У радянські часи замок використовувався як школа трактористів.

У 1969 році у Бориса Возницького виникла ідея використати як філіал Львівської галереї мистецтв одну з старовинних фортець краю. Саме для Свірзького замкового комплексу спочатку планувалася доля, яка прославила пізніше Олеський замок. Та не судилося: приміщення в Свіржі вже використовувались як будинок архітектора. Саме тому стан Свірзької фортеці цілком непоганий – в порівнянні з переважною більшістю українських замків-руїн. Щоправда, під час нескінченної та кволої реставрації (1973-1993) було дещо змінено внутрішнє планування споруди: замість просторих покоїв з’явилися кімнатки-кліті.

Із колишньої пишноти зовнішнього барокового декору замку до наших днів збереглися лише фронтони, білокам’яні портали та кам’яні різьблені наличники віконних прорізів. Особливу принадність становлять кам’яні вази біля сходового маршу та грифон на одному з фасадів.

Антоніна Костик

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!