Симптоми контузії від вибуху. МОЗ розповіло, як надати першу допомогу

2068 0
Навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це не означає, що вона не травмована.
Люди перед зруйнованим унаслідок російських обстрілів будинком на Запоріжжі / Фото: Олена Тіта

Люди перед зруйнованим унаслідок російських обстрілів будинком на Запоріжжі / Фото: Олена Тіта

Міністерство охорони здоровʼя опублікувало рекомендації у разі отримання контузії від вибухової хвилі.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я

«Головне – запам'ятайте: навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це не означає, що вона не травмована. За контузії до «звичайного» струсу мозку може додатись ураження слухового та вестибулярного апарату», – йдеться у повідомленні.

Характерні симптоми у випадку контузії від дії вибухової хвилі:

▪ дезорієнтованість,

▪ втрата свідомості на короткий термін: від декількох секунд до 30 хвилин,

▪ нудота і блювання,

▪ сильний головний біль,

▪ проблеми зі слухом та/або зором,

▪ погіршення пам’яті або амнезія,

▪ зміна психоемоційного стану.

У разі наявності хоча б кількох із наведених симптомів – терміново зверніться по медичну допомогу.

Як надати першу допомогу:

▪ якщо постраждалий непритомний – необхідно забезпечити вільне дихання через виведення нижньої щелепи. При цьому потрібно намагатися обмежити рухи у шийному відділі хребта. У людини також може бути блювання;

▪ спробувати очистити порожнину рота від сторонніх предметів, які могли потрапити туди під час вибуху й заважають прохідності дихальних шляхів;

▪ звільнити груди і шию від одягу, якщо він стискає та заважає постраждалому вільно дихати.

▪ якщо постраждалий не дихає, необхідно розпочати базові реанімаційні заходи до приїзду медиків: натискання на грудну клітку і, за можливості, штучну вентиляцію легень у співвідношенні 30:2.

У МОЗ також пояснили, що сам по собі струс мозку від вибухової хвилі не смертельний. Зазвичай можливе швидке відновлення, звісно, за умови, що пацієнт суворо дотримується рекомендацій лікаря. Але за певної низки факторів (відсутність лікування або хибне лікування в гострому періоді, повторні епізоди дії вибухової хвилі, особливості здоровʼя та соматичний стан потерпілого, травми в минулому) струс мозку може мати віддалені наслідки, які проявляються посткомоційним синдромом. За його наявності людина може довгий час відчувати слабкість, головний біль, різкі перепади настрою. До цього додаються проблеми зі слухом, координацією, розлади памʼяті, зниження концентрації тощо. Лікується посткомоційний синдром під наглядом медиків.

Софія Шавранська

______________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!