У Львові стартує унікальна програма розвитку шкіл. Усе про «Школу 3.0»

8110 1
“Школа 3.0” – це виняткова можливість для директорів та вчителів трансформувати шкільне середовище, позбутись усталених моделей і створити новий простір колаборації, обміну ідеями та співпраці дітей, батьків та вчителів. Організатори – центр інноваційної освіти “Про.Світ” – відповідають на основні питання про нову програму.

Чому проект “Школа 3.0” триває 1,5 року?

Ми розуміємо, що процес змін у школі – дуже тривалий, а тим більше, коли йдеться про культуру у школі.  Проект складається із кількох етапів: 1. Навчальний період та спроби – коли вчителі та директор проходять чотири навчальні модулі та отримують багаж знань, щоб формувати бачення школи та план розвитку 2. Реалізація  - цей етап розпочинається після навчання та формування бачення школи та плану розвитку і продовжується впровадженням плану розвитку. Для впровадження плану розвитку потрібен щонайменше 1 навчальний рік. Саме тому до вересня 2017 року ми будемо працювати над баченням та створенням навчального середовища для команд шкіл, з вересня – над реалізацією плану. Завдання, щоб план розвитку став саме робочим та дієвим документом. Також в листопаді відбудеться Освітній форум, на якому ми хочемо представити перші результати роботи шкіл. До листопада включно школи отримують супровід від наставників. В листопаді спільно із наставниками та командами шкіл ми оцінимо потребу у подальшому супроводі наступні півроку або узгодимо із командами, як ми оцінимо реалізацію плану розвитку в травні 2018 року.

Навіщо цей проект школам та українській освіті?

Ми розуміємо, що для проведення змін у школах потрібно залучати саме команди шкіл, бо один вчитель часто втрачає власний голос перед колегами, натомість без підтримки та лідерського потенціалу директора зміни гальмуються. Саме тому лише через комплексну роботу із командами ми можемо виходити на новий рівень в освітніх реформах. Наше завдання – напрацювати модель програми, яку можна поширювати на інші школи по Україні, а також успішні приклади змін у школах-учасницях, щоб демонструвати на дії, що все можливо -  і в державній школі теж. Крім цього, зважаючи на впровадження Нової української школи, нам важливо переходити на компетентісниій підхід,  а це вимагає від вчителів навчання, спроб, аналізу помилок та середовища однодумців. Саме на створення такого середовища і спрямований проект.

Які результати Ви очікуєте побачити у школі-учасниці?

Ми очікуємо на рівні управління, що  директори переосмислять свою роль – навіть у  найліпших школах Львова директори відштовхуються від логіки жертви – «роблю, що можу». Натомість хочеться переходити в логіку управлінця та лідера, котрий справді бачить себе лідером. Це технічно має проявлятися у іншому форматі комунікації в команді, коли директор створює навчальне середовище в школі на нарадах, через обмін досвідом від проведення уроків, надання зворотного зв’язку, створення навчальних можливостей для вчителів. На рівні вчителя ми хочемо бачити, що вчителі розуміють, що означає робота в команді (саме це розцінюємо як критичний фактор для уможливлення змін у школах) та працюють у командах предметників, діляться напрацюваннями уроків та методик, експериментують. Це все ми будемо відслідковувати через зворотний зв’язок від учасників, комунікацію із наставниками шкіл та  оцінку того, як змінюється навчальний досвід учнів, зокрема через діагностику уроку.

Що означає програма наставництва для школи?

Наставник – це людина, яка має досвід у сфері освіти (створювала чи очолювала освітній проект, бере участь у реформах освіти зараз, має освіту одним із своїх ключових сфер інтересу, а також має досвід управління та роботи в команді), але необов’язково є вчителем чи директором. Роль наставника полягає у наданні зворотного зв’язку учасникам на результати їх роботи в школі та підтримку ідеями та порадами під час реалізації плану розвитку. Наставники будуть залучені на окремі сесії під час модулю. Також щомісяця (до листопада включно) заплановані робочі зустрічі із наставниками та командами шкіл для оцінки перебігу проекту, викликів та результатів роботи.

Скільки часу це займатиме у вчителів та директора?

Ми розуміємо, що час – найбільший виклик для учасників проекту, зважаючи на завантаженість у школі та закінчення навчального семестру. Саме тому програма побудована таким чином, що навчальні модулі будуть будуватися на основі викликів та проблемних ситуацій шкіл і учасників,  а також у  форматі фасилітацій, обговорень та практичної роботи, щоб учасники отримували максимально практичний досвід, який вони одразу можуть втілювати у школі. В рамках проекту передбачається самостійна робота вчителів, спрямована на тестування методик та планування уроків спільно із колегами. Але ці напрацювання вчителі одразу зможуть використати під час літніх таборів та протестувати свої гіпотези. Для директора фокус буде на відвідання уроків колег, створення навчальних можливостей та середовищ, що не передбачає відриву від навчального процесу у школі. 

Детальніший графік доступний тут: http://www.prosvitcenter.org/uk/program/shkola-3-0/

Які зобов’язання у школи, якщо вона стає учасницею проекту?

Участь для шкіл —  безкоштовна. Проте із кожною школою буде підписаний меморандум про участь, який передбачає присутність учасників школи на навчальних модулях, зобов’язання вчасно виконувати поставлені перед учасниками завдання та розпочати впровадження плану розвитку школи у вересні 2017 року. Також учасники будуть презентувати свої напрацювання у листопаді 2017 року під час Освітнього форуму у Львові. До участі у проекті має бути залучено щонайменше 10-20% вчителів залежно від розміру школи. Ці організаційні питання будуть узгоджені та обговорені із директором школи, а також із вчителями в рамках першої організаційної зустрічі, яка відбудеться із кожною школою у березні. 

На основі чого розроблена навчальна програма та проект?

Центр інноваційної освіти «Про.Світ» вже три роки працює у сфері освіти. За цей час ми працювали з дітьми та батьками і добре розуміємо їхні запити та потреби. Ми створили програму для вчителів-новаторів «Про.Навички», яка вже нараховує 130 випускників по всій країні. У 2016 році ми стартували із програмою для опорних шкіл «Пілот 24», де важливим компонентом була саме спільна робота команд, директора та вчителів. Ми зробили цінні для нас висновки, сформували команду експертів та наставників, які вже є нашими хорошими партнерами і добре розуміють середовище та сферу освіти. Також залучаємо міжнародних експертів, зокрема з США, Польщі, Нідерландів. На основі усіх зазначених елементів ми і фіналізували наше бачення проекту «Школа 3.0».

Ми переконані, що професійний розвиток вчителів, директорів має відбуватися на базі шкіл та саме через залучення команди. Організація із економічного розвитку та співробітництва (OECD) у своєму дослідженні про тенденції у професійному розвитку виокремлює командне навчання на базі шкіл як одну із ключових можливостей у розвитку школи.

Що потрібно зробити, щоб пройти відбір?

Важливим етапом відбору є заповнення аплікаційної форми, яка містить питання, що допоможуть діагностувати, на якому етапі розвитку знаходиться школа, які потреби та проблеми є, що може бути головним фокусом у розвитку школи далі. Ми аналізуватимемо дані заявок та призначатимемо зустрічі із директором  для обговорення наступних кроків та визначення мотивації директора як лідера школи до участі. Крім цього плануємо знайомство із колективом школи у форматі дружнього візиту у школу за попереднім узгодженням із директором. Для нас важливо знайти команди, які вже готові брати на себе відповідальність за свою школу та експериментувати, іти на ризики і виходити із комфортної зони, бо їхня основна мотивація – краще навчальне середовище для учня. Тому, якщо ми відчуємо і побачимо таку мотивацію у Вас, будемо раді співпраці.

Для нас також важливе відповідальне ставлення директора та вчителів до тривалості проекту та участі на кожному етапі. Ми обираємо лише три школи, проте якщо побачимо, що частина учасників не працює – будемо готові зупинити співпрацю та не розпорошувати наших зусиль. 

Партнерська публікація


Читайте також:
14 Березня, 2017 09:58
мирослава Дорогі Люди, один і пів року ...1,5 року... може знадобиться теплого Вам дня
.