Що може впливати на гормони в чоловіків та жінок

1493 0
Через стрес або малорухливий спосіб життя може статися гормональний збій.
фото: pexels.com

фото: pexels.com

Гормони впливають на людський організм, проте є чинники, які впливають на вироблення гормонів. Наприклад, синтезу гормону щастя, серотоніну, сприяє споживання шоколаду, який завдяки вмісту амінокислоти триптофан знижує стрес, покращує настрій та підвищує лібідо. Про це під час ток-шоу «Консиліум», яке запустило Tvoemisto.tv, розповіла акушерка-гінекологиня медичного центру «Дельта Мед», членкиня Асоціації гінекологів та ендокринологів України Олена Жемела.

Не такий відомий, але не менш важливий, на думку Олени Жемели, є гормон окситоцин, який синтезується передньою долею гіпофіза, що відповідає за родову діяльність, пологи. Його називають гормоном кохання, адже його більшає при позитивних емоціях та поцілунках. За лактацію відповідає гормон пролактин.

«Коли жінка годує дитину грудьми, то під впливом пролактину рівень  гормонів, які відповідають за наступні овуляції та можливі вагітності, знижується, тому в жінки у такі моменти переважає бажання материнства, інстинкт вигодовування. Водночас через зниження рівня цього гормону знижується лібідо», – каже учасниця консиліуму.

Читайте також: Як вплинути на вагітність і народити здорову дитину

Провокувати рівень пролактину, як і неоднозначно впливати на репродуктивну систему жінки, може стрес, страх, що призводить до викидання адреналіну, спазмування судин, а також до утворення доброякісних пухлин (аденома гіпофіза). Однак причиною того, що в жінки відсутня менструація, але не настала вагітність, може бути не фізіологія, а гормональний збій.

«Коли жінка приходить до нас із такими проблемами, то маємо визначити, чи це органічна природа, чи функціональна. Тобто проблема виникла через стрес, наприклад при складанні сесії, особливо в тих, що вивчають точні наукиматематику, вищу математику, ІТ-сферу, філологів, чи на те є інші причини, пов’язані з хворобами органів», – веде далі акушерка-гінекологиня.

Окрім стресу, причинами гормонального збою може бути малорухливий спосіб життя. Як наголосила Олена Жемела, проблема досягла піку в час коронавірусу, коли люди перебували в домашній ізоляції.

«Практично немає людини, яка би під час епідемії коронавірусу не набрала ваги. Тут є чітка залежність між індексом маси тіла (співвідношення росту і ваги та поділу на: дефіцит маси тіла, нормальне співвідношення, надлишкову вагу та ожиріння – Ред.), надмірною роботою підшлункової залози та виділенням інсуліну. Тож аби цього не виникало, кожен повинен мати міцний сон, нормально харчуватися і більше рухатися. Мовиться не лише про спорт, а й про зарядку, ходіння пішки», – каже вона.

Читайте також: Що може впливати на виникнення урологічних недуг і до чого тут вода. Розмова з урологом 

За словами уролога-сексопатолога Василя Черепанина, у чоловіків на синтез гормонів може впливати шкідлива їжа (чимало продуктів зараз мають естрогенний вміст), стрес («збиває» тестостерон), куріння, тісна білизна (змінює кровообіг), малорухливий спосіб життя (відбувається застій у простаті).

«Простатит часто проявляється у чоловіків, які провадять малорухливий, сидячий спосіб життя. Досить часто, наприклад, цю хворобу виявляють у далекобійників. Окрім застою в простаті, на їхнє здоров’я негативно впливають вібрації авто», – пояснює Василь Черепанин.

Що стосується фізичних навантажень, то тут має бути баланс. Якщо чоловік тривалий час не займався спортом, не відвідував тренажерний зал, не варто виснажувати свій організм – сильний біль і затвердіння у м’язах, різкі рухи, піднімання вантажів шкодять організму.

У жінок, на думку акушерки-гінекологині, надмірне фізичне навантаження призводить до значної втрати енергії, потреби в глюкозі. Внаслідок обміну глюкози, синтезу гормонів, у тому числі тестостерону, який також є в жіночому організмі, перетворення чи неперетворення його на естроген спричиняє синдром гіперандрогенії (стан, при якому в жіночому організмі підвищується утворення або активність чоловічих статевих гормонів, відбувається збільшення чутливості тканин та органів до чоловічих статевих гормонів – Ред.) і призводить до того, що у дівчаток з’являються прищі, акне, волосинки над верхньою губою. Отже, на пораду учасників консиліуму, найкраще, коли жінки віддаватимуть перевагу легким кардіонавантаженням, пілатесу, йозі.

Читайте також: Стрес і гормони. Як це впливає на чоловічий і жіночий організм 

Зазначимо, темою першого випуску ток-шоу «Консиліум» стало «Жіноче здоровʼя». Під час ток-шоу експерти пояснили, коли вперше відводити дівчинку до гінеколога, як підготувати до першої менструації та розказали про жіночі проблеми у дорослому віці. Другий випуск присвятили темі антибіотиків. Під час ефіру пацієнти розповіли історії про своє самолікування і його наслідки. А третій випуск був про дитячу стоматологію, де мами розповіли про свій досвід у догляді за зубами дітей, а лікар та експерт пояснили, на що справді треба звернути увагу та спростували міфи про дитячу стоматологію. У четвертому випуску поговорили про те, чому важливо доглядати зуби змолоду та які інновації в лікуванні й протезуванні. П'ятий випуск був присячений темі гастроентерології. Поговорили про те, які обстеження та коли варто проходити в гастроентеролога, і чи можуть психологічні чинники спричинити захворювання шлунка. Ток-шоу можна переглянути на сторінках Tvoemisto.tv у Facebook та YouTube.

Нагадаємо, що «Твоє місто» запустило медичний проєкт «Консиліум». Це майданчик, де збираються професіонали різних галузей медицини, а також реальні люди, які поділяться своїм досвідом. Темою цього випуску стали гормони, сексологія та лібідо. Ток-шоу можна переглянути на сторінках Tvoemisto.tv у Facebook та YouTube. Генеральним партнером випуску є Медичний центр "Дельта Мед" (https://delta-med.com.ua/)

Юлія Кметик

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!